Nov PC zaledi, upomoć

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by bojler, Oct 18, 2015.

  1. bojler

    bojler Aktivista

    Pozz ekipa jaran mi ima jedan problem, ima fx 8350,gtx 970,kingston fury 1866 mhz-8gb,western digital blue 1tb.Problem je nastao kada sam radio update sa w8.1 na w10 od onda sranja na w8.1 je radio savrseno,poceo se ledit komp na resetu na gasenju,nakon toga sam vratio nazad na w8.1 ali i dalje isti problem i sada u zadnje vrijeme se sam od sebe zaledi ali dosta cesto kada stavim USB se zamrzne i to skoro svaki put kad stavim USB neznam sta da napravim molim pomoc sve komponente su stare 5. mj i sve testove za komponente sam odradio i kaze da sve valja ali ocito neki problem postoji
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Meni smrdi na napojnu.Koji je model u pitanju?
     
  3. selvin

    selvin Moderator

  4. bojler

    bojler Aktivista

    crosair atx 650
     
  5. kio

    kio Komšija

    Provjeri ovo sto ti je @selvin poslao. Moze biti da je do nekog drivera, ili do windows update da vrti neki proces u pozadini, a pogotovo kada gasis ili resetujes on instalira update. Vidi da li ti je ostao neki uknown device na device manageru.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Ma 100% softverski problem. Digni linux pa ces vidjeti da neces imati problema nikakvih sa komponentama.
     
  7. bojler

    bojler Aktivista

    Stavio je sad Windows 10 i za sada mu ne ledi, nije nikakve updateove stavljo. Sad samo čeka neće li opet zaledit.
     
  8. kio

    kio Komšija

    Kao sto @selvin kaze software je u pitanju, da li hanga kakav driver ili update, uglavnom to je uzrok svega. Dok nije update pustio, moguce da neki od update pravi problem.
     
  9. bojler

    bojler Aktivista

    Uvijek gasi update kad stavi novi windows, a dosta je puta rušio windows.
     
  10. bojler

    bojler Aktivista

    Evo jaranu mi opet zaledio PC, uslikao je erore sa event viewera pa ako znate molim vas pomagajte.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Je li probao ugasit sleep/hibernate i te opcije? Nek procacka malo oko power managementa. Ne vidim prvu sliku, mozda sto sam na tapatalk.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Neka proba, samo neznam kako može zalediti PC sa uključenim sleep i hibernacijom. Mislim da javlja grešku matična -ram.
    Koja je matična u pitanju? Možda joj nepase taj ram na 1866mhz. U svakom slučaju spustiti na 1600mhz i pogledati koji je napon na ramu.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Kako mislis kako moze lediti? Pa pise u gresci "Sleep state transition" i daje je Kernel Power. Ova greska sto je slikao mu je komp otisao u sleep i nije se probudio sigurno. To je u 16:21 bilo.

    Ove na screenshotima tek sad vidim, nisu mi se ucitale na tapatalk. One su bile oko 18:20. Gledaj prvu koja se desila, ovaj Event 4 sa sptd, sto javlja gresku u driveru. Ima li instaliran neki daemon za virtual drive i te folove? Kako rekoh i na pocetku do nekog je drivera. sad znamo da koristi sptd.sys. Nek screenshota listu instaliranih drivera i programa.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da ali nevjerujem da je direktno vezano za sleep/hibernaciju, niti sam ikada čuo da zbog toga može zalediti racunar. Sam win 8.1je zasnovan na tome da kad ga gasis ide u neku vrstu sleepa. Ili je do nekog drivera ili do matične - rama. Neznam koja je matična u pitanju, možda ne podržava direktno 1866mhz ram, a kingstone hoće više voltaze, na toj brzini sigurno 1.65V. Meni se dešavalo obično da je manjk voltaze na ramu taj zbog čega zaledi PC.
     
  15. bojler

    bojler Aktivista

    Matična je asus M5A97 R2.0. Imao je Deamon Tools pa je obriso, ovo u vezi sptd.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kao što sam i mislio, tog RAM-a nema na QVL listi za tu matičnu, vjerovatno jer je starija. Ta memorija radi na manjim naponima od standardne i automatski se kloka na 1866MHZ. Ja bi opet u biosu spustio na 1600mhz i stavio 1.5V, čisto da isključiš mogućnost problema sa te strane.
    Usput provjeri jel instaliran zadnji bios, koliko vidi zadnji je iz jula ove godine.
    Osim toga imaju i neki hotfix-evi od ausua za tu matičnu, neznam o čemu se radi
    https://www.asus.com/Motherboards/M5A97_R20/HelpDesk_Download/
    Ako je DT izbrisao a i dalje bude problema, uradio bih format i instalirao samo osnovne drajvere, cipset, zvučnu i grafičku pa testirao dan-dva stabilnost sistema.
     
  17. bojler

    bojler Aktivista

    Ali svo vrijeme mu je radilo normalno do nedavno, znači prije nije ledilo. Zadnji mu je bios update, ali nije probavo nikakve fixeve. Problem je što ne može u BIOSu da promjeni frekvenciju rama jer zaledi bios čim udje u advanced mode.
     
  18. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Pa očito je neki hardware bug , nešto je neispravno ako ledi u BIOSu.. otkriti šta je i reklamirati!
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    reset biosa jumperom na maticnoj.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako ne pomogne reset BIOS-a onda fkt nesto nije u redu sa konfiguracijom, najvjerovatnije RAM ili sama maticna ploca ili BIOS verzija.

    Posto ta ploca ima USB BIOS Flashback funkciju moze se fleshati BIOS sa USB-a bez da se ulazi u sam Easy Flash (koji je BTW u BIOS-u) ili da se flasha preko bilo kakvog utility-ja.

    http://event.asus.com/2012/mb/USB_BIOS_Flashback_GUIDE/

    I ima i MemOK prekidac na ploci koji ce otkloniti bilo kakvu nekompatiblnost ploce sa RAM-om ili nepravilno unesene parametre za memoriju.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017