nova graficka - napajanje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ---, Dec 13, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ..........
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naporan si.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da tale u pravu si ali je problem sto 8300 ima mali multipler pa moras ici na visoki fsb. Ali 45nm sa 9x multiplerom bi trebao ici lakse na 3,6GHz nego ovaj moj bez obzira da li je p35 ili p45 ploca.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Postajem sam sebi naporan sa ovim. Tematika je stara i prozvakana vec milion puta.

    45nm quadovi sa 1333fsb-om su sasvim druga prica u odnosu na 1066fsb 65nm quadove. Prvi trebaju visi fsb zbog nizeg mnozioca, a to im pruzaju samo P45 ploce, to je dakle cinjenica. P965, P35, X38 odnosno X48 imaju fsb wall u nekom trenutku, pa overclock cpu-a ne bude ogranicen samim procesorom (niti hladjenjem, niti naponskom regulacijom ploce) nego chipsetom. Stariji 65nm quadovi ne traze visok fsb jer imaju vece mnozioce, za njih je 400MHz sasvim dovoljno. Njima je dosta i P965 i dobra naponska regulacija. Sa 45nm quadovima je obrnuto, naponska pati tek preko 4GHz.

    Medjutim u oba slucaja je P45 jedini taj s kojim se moze postic 500+ za fsb, samo sto to nije bitno za stare 65nm procesore. Jel sad jasnije?
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ti nekako uvijek postavis stvari naopacke ali eto to je tvoja logika. Pa ima i 45 nm kvadova sa visokim multiplerom q9650!? Znaci pogresno je reci da se bolje klokaju 65nm nego 45nm, treba reci bolje se klokaju oni koji imaju veci multipler jer im onda treba manji fsb, ali ni to nije pravilo jer eto tvoj sa vecim multiplerom ide manje od mog :). I imao sam P45 plocu koja nije bila nista bolja od ove asusove, a sto se tice grijanja chipseta, cak naprotiv.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cekaj, gdje sam ja rekao da se 65nm bolje clockaju nego 45nm modeli? Samo velim da 45nm modelima cesto ploca bude kocnica, prije nego sto cpu dosegne maksimum. Kod 65nm modela je fol u jakoj naponskoj. Naravno, sve ovisi i o primjerku.

    Imas pravo za Q9650, on zbilja ima visok multi, nije mi ni pao na pamet. Govorio sam u globalu.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa recimo ovdje

    ili ovdje

    Ali nije vise ni bitno :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato sam i rekao "lakse". Istu stvar si i sam rekao, lakse je zbog veceg multija pa ne moras ganjat visok fsb. :D A procesor ide dokle ide, nema ploca puno s tim.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da i na kraju da rezimiramo ovo sto si rekao
    "Za overclockat LGA775 quada sa 1333MHz fsbom na nekih 3.5GHz se mora imati P45 ploca (nijedan drugi chipset ne moze) i kakva bolja DDR2 1066 memorija. Hladjenje i napajanje su manje bitni."
    vazi samo za q8300 ili njemu slicne po multipleru a nikako za one sa multijem 9 i 8.5 pa cak i 8 :D
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako imas 45nm quad sa 8x multijem, da bi izvukao 4GHz treba ti 500MHz fsb. O tome ja pricam. Vecina 45nm quadova sama po sebi ima taj potencijal (naravno ima uvijek losijih primjeraka), ali je cesce ploca/chipset kocnica. Na kraju krajeva, ne ide bas ni svaka memorija na 1GHz.

    Rekao bih da je 9x multi ok za izvlacenje realnog maksimuma sa normalnom plocom. Za sve manje multije treba bolja P45 ploca ako se zeli iskoristiti puni potencijal procesora. Fol je sto jedan Q8200 ima 7x multi, ili Q8300 7.5x. To je katastrofa. :mrgreen:
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da si prvi puta rekao da mislis na 4 GHz a ne na 3,5GHz ne bih se ni javljao :D

     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jesam, tada sam imao na umu ovaj Q8300 o kome je rijec od pocetka teme, a ne nekakav Q9550.

    Medjutim tematika je otisla zestoko u ot. :)
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo treci puta kvotam :D
    Znaci za q8300 bi trebao fsb 466 sto nije uopste puno za p35, kako rekoh ja sam svoj drzo mjesec na 8x450. I eto dosta od mene o ovome.
     
  14. ---

    --- Aktivista

    ubacio sam gtx460 i q8300, ali imam odredjenih problema.

    karticu sam prikljucio prije nego sto sam uninstalirao atijeve drivere (mozda sam tu napravio gresku). nakon sto sam ih uninstalirao izbacilo mi je poruku da uninstalacija nije uspjela, ati je ostao na listi instaliranih programa, ali su folderi gdje su driveri bili instalirani nestali. nakon toga sam nabacio forceware. nakon sto sam primijetio da mi se win znatno sporije boota, pobrisao sam sve entryje u registriju vezane za ati, te sve fileove koji pocinju sa ati iz system32/drivers (to sam procitao na tweakguides).

    uz to mi se nakon restarta poyebala tv kartica pa sam se napatio dok sam sve sredio ponovo, te sam nanovo morao instalirati i drivere za zvucnu, jer nisam imao zvuka.

    igre sam pokretao i sve mi se cinilo ok, maloprije sam ih malo duze testirao; u jednoj sam imao kao neko "trzanje" zvuka, ubrzo nakon toga se srusila na desktop, a u drugoj sam dobio BSOD.

    temperature su skroz ok.

    da li je moguce da je ostao neki atijev "crv" koji me handri, ili mi je napajanje ipak nedovoljno za sadasnju konfiguraciju?

    kako da budem siguran da je do napajanja i da li bih, u slucaju da je do njega, do nekih 120KM mogao uzeti nesto pristojno?
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Skini driversweeper pa sa njim izbrisi svo ATI zaostalo smece :)

    A iz licnog iskustva, pisao sam o tome, nakon prelaska sa ATIja na nVidiju radilo je sve ok al 20-30% sprojie neg sto je trebalo. Format C: drivea i svjeza instalacija Windows je rjesila problem pa ti preporucujem da i ti to odradis!

    A ako si i CPU mjenjao, udji u BIOS - reset to defaults, save& exit. I onda obavezno formatiraj C i instaliraj Win nanovo.
     
  16. ---

    --- Aktivista

    pokretao sam i driver sweeper i driver cleaner iz safe mode-a.

    ma halalio sam se vec s cinjenicom da cu morati formatirati, ali me strah za napojnu.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj i vratiti sa sistem restore na datum kada je bila ati pa onda poradi na uninstalaciji.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nemoj se džaba truditi i ti si naporan :mrgreen:
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ne gine ti format :smt006
     
  20. ---

    --- Aktivista

    da ne otvaram novu temu postavicu ovdje, svakako se ovdje vise raspravljalo o OC-u mog procesora. :D

    nakon sto sam updateovao BIOS na F3 (na F2 koji sam dosad imao nije htio da mrdne) uspio sam dici proc na 3.0gHz sa sljedecim postavkama:

    Code:
    CPU Clock Ratio------------------[7X]
    Fine CPU Clock Ratio-------------[0.5]
    CPU Host Frequency (Mhz)---------[400]
    PCI Express Frequency (Mhz)------[100]
    System Memory Multiplier (SPD)---[2.00]
    DRAM Timing Selectable (SPD)-----[Auto]
    
    System Voltage Control-----------[Manual]
    DDR2 OverVoltage Control---------[+0.1V]
    FSB OverVoltage Control----------[+0.1V]
    (G)MCH OverVoltage Control-------[+0.1V]
    CPU Voltage Control--------------[1.35625V]
    linx:
    [​IMG]

    everest:
    [​IMG]


    malo mi je cudno sto je ova jedna jezgra uvijek za pet stepeni toplija od ostalih.
    inace, je li ovo dovoljno da mogu reci da je sve stabilno i da rahat smijem ovako ostaviti?