Nvidia odustaje od čipsetova za Intel procesore?

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Oct 12, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... st_id=1837
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Konacno! :D

    Ajde, sad jos uvijek mogu prodavat licence za SLI. :lol:
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Sto konacno? U kojem svemiru je ovo pozitivna vijest?
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato sto su im chipseti za Intele teski shit. :D
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Daj Stevie, uozbilji se malo i nabaci neku argumentaciju. Neko bi te cak mogao shvatiti ozbiljno :/
     
  6. Looney

    Looney Komšija

    Ovo je loše za krajnje korisnike jer intel neće imati konkurenciju na polju chipseta.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako mene pitas, tako je bilo i dosada, pa se nista ne mijenja. :lol:
     
  8. Looney

    Looney Komšija

    Do sada se imalo bar nekog izbora (nećemo ulaziti u to kakav je izbor bio) a sada je uz Intel CPU-Intel Chipset i nema durge.

    Navedeno na mene svakako ne utiče jer ne planiram uzimati ništa od Intel-a :mrgreen:
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Niko ne tjera ljude da kupuju Intel.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Nije sporan Intelov udio na trzistu, no rjesenja iz Nvidiae nisu samo bitna radi postojanja konkurencije (buduci da je Intel ranije pomeo ostatatak konkurencije u vidu kompanija SiS i VIA), vec i zbog cinjenice da su do sada redovno donosila nesto vise u odnosu na Intel.

    Takodjer, Nvidiai se s pravom moze prigovoriti na problem s chipsetovima, posebno onim za notebook racunare zbog cega su u posljednjih par kvartala "usli u minus" jer nisu uradili dovoljno dobar QA, no u isto vrijeme ne treba zaboraviti da je nForce 680i bio najkvalitetniji chipset za Intelove procesore koji je opet propao zbog "losih odnosa" izmedju Intela i Nvidiae te da je Nvidia u isto vrijeme (u odnosu na Intel) ponudila zaista pristojan chipset u kombinaciji sa 9400M IGP-om za Atom platformu, kao i klasicne notebook racunare.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vidim da sam rasplamso diskusiju, neka, neka.

    To da su Nvidia chipseti za Intel shit je zato sto trose vise od normalnog C2D procesora. Ne treba mi chipset koji trosi 50-60W, pa cak i vise. :lol: Jedina potreba je bila zbog SLI-ja, a daleko od toga da nije moguce na Intelu - to je bila "vjestacki" jedina znacajna prednost Nvidia chipseta, a ni te ploce nisu imale Tri-SLI bez bijednog NF200 chipa.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Opet zaboravljas da ovdje govorimo o plocama za entuzijaste - maksimalni overclocking procesora, memorije pa i famozni SLI tada...
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne sjecam se bas rekorda sa Nvidia plocama, dapace samo problema. Jedino sto su imale EPP i slicna sranja, nevezan takt memorije i FSB-a, to je ipak bilo jedinstveno.
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Reko bi covjek da si iz stranke zelenih koliko mozes naglabati o potrosnji.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo razmisli, potrosnja chipseta da ti je veca od potrosnje procesora. :wink:
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    So what?
     
  17. GW

    GW Moderator

    ION anyone? :D
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nuzno aktivno hladjenje ( i buka), vece zagrijavanje kucista, vece zagrijavanje napajanja. Ne treba dalje.

    Totalno je neprihvatljivo da jedan chipset trosi 50W, a procesor u 100% opterecenju 30W. Da ne spominjem Intelov P45 i slicne chipsete.
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa to sto tebi smeta ne znaci da svima pravi problem. Vece zagrijavanje i potrosnja nije dobra stvar, ali nije dovoljna da nekog odgovori od kupovine. Smatram da je nedostatak konkurencije daleko gora stvar od malo vece potrosnje. Neko ce kupiti samo zato jer ce misliti da Nvidia kartica ima bolje performanse na Nvidia ploci, ili jer ima naljepnicu Nvidia, ili mu se jednostavno dopada izgled ploce. Samo zbog toga ne mozes reci da su im chipseti zesci shit, to ima svoju ciljnu publiku. Naravno ovo sve treba ubaciti u proslo vrijeme jer (vjerovatno) nema vise novih Nvidia chipseta za Intela :D
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Navedi mi jedan jedini razlog zasto bi neko uzeo plocu za Intel procesor baziranu na Nvidia chipsetu, a da nije SLI, jer znamo da SLI "moze" i na drugim chipsetima. :wink:

    I sjeti se one stare, neko je nekad reko da Intel radi bolje chipsete nego procesore. :D