Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. aeRo

    aeRo Komšija

    &@Haker

    I ovdje sam bas nedavno upao u internacionalku i dobio sam uslove iznad licnih ocekivanja, kada se uzmu u obzir prosjecna primanja i to da imam manje od 2 god. staza. S druge strane, jedini sam u svom odjelu (digital marketing) i kako stvari stoji i biti cu jedini u buducnosti, jer sam dovoljan da obavljam sve sto je vezano uz to. Tako da u smislu nekog napretka ovdje nemam neki future outlook, vjerujem da mogu dobiti 2-3 stoje povisice kroz par godina, ali ne mogu postati manager sam sebi jel'... tako da bi mi kroz koju godinu svakako slijedio odlazak u neku drugu firmu/na drugu poziciju jer se ne mislim "uhljebiti" i stagnirati na jednoj poziciji vec grabiti dok mogu.

    S druge strane ovo sto mi se nudi u Zg-u je godina hajmo reci obuke, a nakon godinu zagarantovana junior manager pozicija jer je takav program, produkcija mladih managera. Plata bi mi bila mozda nekih 100 eura vise nego ovdje ali nakon godinu dana ide uvecanje plate do 30-40%. Opet kazem ovdje sam se fino "smjestio", i poslozio kockice da zivim jedan lagodan zivot sto mi trenutno odgovara, ali bojim se ako ovo fulim da cu se citav zivot pitati sta bi bilo da sam prihvatio ponudu. Jer iz onoga sto sam uspio prostudirati a i zakljuciti iz vise razgovora, s obzirom da se radi o internacionalki, ako zadovoljavas standarde, put od trainee-a do nekog senior management-a je <10 god. Tako da mi je tu dilema, porodica i licni komfor ili odricanje ovih najboljih mladalackih godina (od 25. do 30.) zarad corporate life-a.

    Da sam ostao raditi u lokalnoj IT kompaniji gdje sam radio nesto manje od godinu i po i dobio ovu ponudu automatski bih je prihvatio... Ovako s obzirom da sam nedavno ulovio ovaj trenutni posao u velikoj sam dilemi...
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    tebi je dobro sto biras izmedju dva dobra a ne izmedju dva zla :D
    na tebi je da odlucis sta i kako...kao sto i sam vidis,ne moze sve...necega ces se moraci odreci i mozda i izgubiti...sta god da odaberes
    ja samo mislim da ti nije dobar ovaj stav sto razmisljas o tome da bi se mozda kajao ...probaj odabrati nesto i ziviti sa tim,bez kajanja i onog "sta bi bilo kada bi bilo"
    na kraju krajeva...ako vec radis u internacionalnoj kompaniji,mozes raditi i za druge isto tako a mozda u drugim bude sanse za napredak
    ne znam ali meni to klasicno ganjanje karijere i uzdizanje posla i para izmedju svega ostalog previse "amerikanizirano" i ne odgovara nasem juznjackom mentalitetu...a i iz nekih saznanja tih golih karijerista,kada dodju u godine 35+,jedino sto imaju je posao i karijera i pare,bez partnera,bez djece,bez prijatelja,bez ikog bliskog...i cemu sve to...cemu pare ako ih nemas sa kim trositi...meni ne trebaju
     
  3. aeRo

    aeRo Komšija

    Ma i ja se vodim tom politikom da pare nisu iznad socijalnog zivota i porodice jer dosta sam socijalan a i vezan uz bliske ljude... Bio sam u Irskoj 3 godine i ono desavalo se u par navrata da cimeri odu kucama ja ostanem "sam" po 20-25 dana, pa to je k'o robija. Jeste da je ZG blizu i da ljudi pricaju "nas" jezik, tj. nisu totalni stranci ali opet bio bi izazov, pogotovo u pocetku dok ne stvorim neku mrezu bar "prolaznih" ljudi s kojima se mogu vidjati. Ako uspijem izganjati da i djevojka krene sa mnom pa da i ona okusa srecu u pronalasku posla gore onda cu vjerovatno prihvatiti a ako ne tesko... Sto je najgore, legnem u krevet kazem sebi ma idem pa sta bude, bez rizika nema napretka, probudim se kazem ma nije vrijedno toga :D ... 'elem imam jos 3 dana da im javim za odluku pa vidjecemo sta cu prevagnuti.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    sretno ti bilo u svakom slucaju,sta god da odaberes
    sto se mene tice,meni pod hitno treba neka velika promjena u zivotu...vec par godina sam ni na nebu ni na zemlji i moram nesto drasticno mijenjati
    meni bi mozda i godila promjena drzave,promjena mentaliteta,promjena ljudi...promjena svega...ovog ovdje sam se bas zasitio...a najgore mi je sto je ovaj moj gradic totalno netipican i nedrustven...lakse u S.Koreji naci novog prijatelja,nego ovdje gdje se haman pa svi znaju :D
    nije da ja nemam prijatelja ali je problem sto su oni latergicni i dosadni (ne svi ali vecina) i njih nista ne zanima,samo kladionica,alkohol i tako to,besposlicarenje...a mene opet zanimaju neke druge stvari...meni su recimo hrvati zanimljivi sto se cesto udruzuju i pokusavaju nesto napraviti...neke mini firme,star up.ovi,grupna druzenja,grupne ekskurzije...ima nekog drustvenog zivota a ovdje je vrhunac ako neko i na kafu hoce...a da ne pricam o kakvom izletu
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zagreb se definitivno promjenio koliko sam mogao primijeti. Imam bližu rodbinu u Hrvatskoj i zadnji put kada sam ostao u Zagrebu baš sam se iznenadio. Totalno drugaciji feeling, ljudi opušteniji, kod nas da se skineš do pasa i citaš knjigu u parku ja mislim da bi ti policija došla :D Mislim ljudi se suncaju, leže po parkovima, niko nikog ne zagleda, to kod nas nisam nigdje vidio.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    @aeRo - Ako je plata samo toliko veca onda ces kvalitetniji zivot imati u Sa. Kad kazem "kvalitetniji" onda je to u pogledu da ces imati vise para da trosis na "ostalo".

    Kvalitetniji zivog u svakom drugom pogledu ces imati u Zg.

    Partner ide s tobom, ako moze, a kolege ces naci i tamo u kratkom roku. Prica se isti jezik, isto je to onaj balkanski mentalitet (u srzi) samo sto se zivi kvalitetniji zivot pa nema one tipicne sirotinjske poganosti. Iz ZG-a ti je sve ostalo na dohvat ruke...

    Sto se tice napretka na poslu, na duge staze znaci i to. Dodje dijete, hoces nesto vece da kupis, treba lova, hoces auto, drugi, bolji etc. Na more, putovanja ovo ono. Nakupi se toga. Ako ces stagnirati onda se moras pripremiti na jedan tip zivota, ali gdje ima napretka ima i vise srece (nije sreca para puna vreca?)

    Govorim ti iz djelimicnog iskustva, jer sam se i ja dvoumio da li bi trebao seliti u Swe. Prosao sam teske trenutke ali se sve poslozilo.

    Sretno :)
     
    Last edited: Dec 26, 2017
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    U ovoj Bosni sto covjek duze ostaje, sve vise propada. Dosao sam do faze kad,se,ubijam od posla, a plata neredovna i u "komadima". Smijesno je sta se ovdje radi kako bi se stekla prvobitna akumulacija kapitala, feudalizam je imao neke prednosti u odnosu na ove nase patrone i poltrone. Dzaba 1000 zahtjeva po oglasima sa medjunarodnim certifikatima, radovima i CV-em za divljenje, uglavnom dobijam negativan i nikakakv odgovor, jednostavno, kada si u ocima internacionale obicni Bosnjo.
     
    Last edited: Dec 25, 2017
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni najviše smeta što smo zadnja rupa u svemu. Evo i da imaš milione, ne možeš kupiti sa Amazona, ne možeš niti naručiti da te carina ne oguli, malo stvari ima podršku za bih. Sve moraš polu legalno nabavljati kao da smo ebena sjeverna Koreja.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da ne ulazimo u politiku ali vladajuce stranke su nam krive, tj. sami smo sebi sto ih biramo.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Meni ljetos rece jedna zena, ja i kolega stojimo a ona se iz vedra neba ukljuci u pricu: Mi smo bolji od Švicarske (zato sto se na raskrsnici napravila fontana).

    To je naš kalibar glasaca. Imam osjecaj da idemo unazad. Da je devedesetih, poslije rata, bilo vise entuzijazma.
     
  11. aeRo

    aeRo Komšija

    Odlucio sam se da cu ovo prihvatiti, djevojka ce poci sa mnom, e sad danas ih moram zvati da vidim kakav je njihov stav po pitanju toga, odnosno da li nude neki vid podrske s obzirom da nismo u braku. Znam da za clanove uze porodice se obicno moze dobiti radna ili boravisna dozvola.

    @NAILS

    Upravo takvi kao te zene cine trecinu nasih glasaca o kojima ovaj lik govori ovdje:

    Malo je off topic ali svaka mu je na mjestu (na stranu to sto mu je zena stranacki aktivna pa to sve malo pada u vodu, ali nacin razmisljanja ima smisla svakako).
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ipak si se uspio dogovoriti i sa djevojkom...znaci neces biti sam :D
    sretno ti bilo drug...i Zagreb je druga planeta za BiH,sto se stavova i nacina razmisljanja ljudi tice
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja sam sinoc pizdio zbog Zagrepcana. Idem iza nove godine tamo na par dana, da zena obidje neke familije i prijateljica i ova joj jedna pise kao djeci bi bilo zanimljivo kino, ne znam imate li vi to u Sarajevu... reko reci joj da mi jos seremo po šumama, jer smo toliko zaostali... I oni se ponašaju da su Boga za bradu uzeli. Često idem poslom tamo, i Zagreb je onako, ljepuškast grad, ali ovi ko da su Manhatten kako si se digli, nema hamburgera da valja ispod 50kn, ko da ga od zlatne govedine prave..
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Hahah tako je meni rodjak iz Svedske objasnjavao sta je svedski sto i plazma televizori. K'o sto Edo Maajka rek'o, "a u svakoj sobi imam po jedan, da zena gleda serije dok ja fudbal gledam" :D :D Do jedno 2010. su me ljudi u online igrama pitali kako imam internet u ratu :D Djevojka otisla u Njemacku, poslodavac joj objasnjavao sta je smart telefon i da mora imati. Ako joj je tesko naci pare za njeg, oni ce pomoci, a ona nosi S7 :D E tako nas ljudi vide u svijetu, samo nisam znao da je i Hrvatska izasla iz Balkana.
     
  15. donjapa

    donjapa Overclocker

    A dobro tu sad poredis dvije razlicite stvari, jedno je sto je neko needukovan pa misli da je njegov grad vrh svijeta, a drugo je zivotni standard.

    ps: Sto jes jes imaju dosta bolja kina :)

    A ovo za hamburgere, mislim da je apsurdno porediti ZG sa Sarajevom ili nekim drugim manjim mjestima. Vece plate, veci standard, odmah sve skuplje. U nas hamburger ne mozes naci ispod 15e ako ne odes u McDonalds i uzimas one po 2-3 eura.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ima Turcin u svakom gradu evrope, za par euri burger ko pola noge :D Meni juce naplatise kajmak marku i po u Mrkvi, jos im nisam halalio :D
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Pelikan - nije to bas tako :) Ovdje falafel ne mozes dobiti bez 8e...
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to sa hranom zavisi od restorana i gazde ili kuhara...nema bas velike veze sa mjestom
    evo primjer ovdje kod mene...prekucer odem na dorucak u novi trzni centar "belamionix",nista posebno ali ima kafic i restoran i narucim neku rolovanu piletinu ,malu porciju,cijena 3,5 KM...kad mi dodje pun tanjir svega...jedan srednji komad rolovane piletine,neki preliv,riza i puno pomfrita i salata na tanjiru...sve za 3,5 KM...jedva pojeo
    ovo isto da sam narucio u trznom centru etna,koji je od ovog udaljen 100m,izaslo bi me oko 8-9 KM
    jer u etni sve dodatno naplacuju,sam pomfrit je 2 KM...smijesno

    e tako je i tamo...neko prodaje 10+ KM a negdje imas i za 5 KM,samo treba naci :D
    a to da se hrvati previse "kurce" i misle da su centar zapadne evrope,to odavno stoji
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ne znam na sjeveru, gore je sve generalno preskupo, ali po Njemackoj je do dzaba.
     
  20. Pasha

    Pasha Komšija

    Pa nije bas ni po Njemackoj jeftino. Recimo u Minhenu je sada sasvim normalno da Kebap i Falafel kostaju po 5-5.5 Eura, dok po manjim mjestima nadje se i za 3.5.