PC zaledi povremeno

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by adsubzero, Nov 2, 2013.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Izvini nisam vidio da gdje spominjes format, vidim da se 2 strane prica o napojnoj a na pocetku si spomenuo da nisi radio clean install. Probaj izvadit sve sa front panela (otpoji s ploce): usb, izlaz za zvuk, ulaz, sve sto imas, otpoji i od optike sta imas, diskova osim sistemskog itd pa sve testiraj. Takodje probaj neki live linux. Vrlo lako bi se moglo desit i da ti je hdd problem ili memorija, ne pucaj odmah na napojnu.
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Radio sam ranije mali overclock, nista ekstremno, ali vratio sam tvorničke bios postavke s tim da sam isključio core turbo boost.
    Memorija ne može biti, jer sam je uzeo novu prije par dana.
    Hard disk bi možda i mogao biti, ali zar je moguće da bi se to manifestovalo ovako, da nemam uopšte slike na ekranu (grafička je isto nova, od prije cca 15 dana)?
    Napojna je svakako bezveze kvalitete tako da to najrealnije. Ubaciću linux pa vidjeti kako će biti, ali ne znam koliko mi je pametno ponovo opterecavati sistem s obzirom na potencijalne opasnosti zbog loše napojne.
    To će svakako biti teško testirati jer mi se ovaj problem tek pojavio nakon što je pc bio upaljen par sati.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Taman druze da je memorija tek iz fabrike izbacena, moze bit defektna :D Ja bih tu probao jedno po jedno, mijenjaj slotove od memorije, probaj "keks" po "keks" itd. A moze se manifestovat sve na razne nacine, ako ne baca sliku ne znaci da je graficka. Kupi napojnu ako si vec planirao, ali mislim da nije do nje.
     
  4. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Svakako sam prebacio memoriju, bila je na drugom slotu.
    Kako ću najlakše testirati hdd?
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prati lampice na kucistu, ako blinka kada zaledi OK, a ako zaledi lampica-ostane upaljena (obicno crvena)...mogao bi biti HDD.
     
  6. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo upravo upalio pc, zablokirao na windows loading screenu (taman prije animacije na win7).
    Uopšte ne gori lampica za hdd...

    Edit: stajalo 2-3 minute i tek se onda upalio
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za pocetak prvo odvrti Memtest86+, pa reinstaliraj Windowse.
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    OK, hvala za prijedlog za taj test, sutra cu ga odraditi, a windows je svjez instaliran jucer.

    Ne mogu uopste da odradim test, snimio sam na usb ali ne mogu nikako da bootam.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Testiraj komponentu po komponentu, ovo liči i kao manjak napona na određenoj komponenti.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ima li koji drugi metod za testiranje memorije i da li je pametno raditi neki psu stress test?
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa kreneš prvo od RAM-a ti si zadnje kupio, moguće da memorije nisu dovoljno komptabilne sa tvojom pločom.
    Pa onda uzmeš neki heavy load test procesora, tipa Prime95, Imaš furmark za grafiku, probaj i vidi kako se ponaša.
    Ako i dalje imaš probleme provjeri diskove, i SATA kablove, pogotovo ako si nešto čačkao. Onda uzmi kombinaciju par testova, procesor + grafika Prime Furmark, to najviše struje vuče ako bude zezalo onda je vjerovatno preslaba napojna,,
    Mene je jednom tako zezao disk u AHCI modu, bilo je do lošeg sata kabla, u tvom slučaju može biti bilo šta.
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Zamijenio sam sata kabal i zamijenio slotove na maticnoj za hdd i dvdrom.
    OCCT ima PSU stress test gdje je moguce svaku komponentu opteretiti istovremeno, da to pokusam?
    Uglavnom opet mi je iz cista mira zaledio, ali ovaj put se ekran ugasio na sekund i tada sam dobio error "Display driver stopped responding".
    Bice da me driver zeza?
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bice da je do graficke kartice ili driver-a.

    Ako imas pri ruci bilo kakvu PCIE graficku kartu da probas u svom sistemu bilo bi super, ako sa njom nemas problema onda je do tvoje grafike ili u napajanju koje uzrokuje nestabilnost.
     
  14. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hmm, dobro, mogao bih vratiti staru graficku, jest da cu se malo peglati sa ciscenjem drivera ali nema veze.
    Dobar savjet, ali recimo ako ne budem vise imao problema, kako zakljuciti je li do napojne ili graficke?
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moras probati drugu napojnu jedinicu u svom sistemu i onda ces zasigurno znati da li je grafika OK ili nije, ako grafika ne bude vise imala problema tj ne bude padao driver onda te ta sadasnja napojna zeza.
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ovo mi je tek prvi put da dobijem driver error, a nazalost nemam drugo napajanje koje bih mogao testirati.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Onda bezveze pises ovdje i nerviras se.

    Ako nemas komponente potrebne da bi locirao uzrok nestabilnosti onda se obrati nekome ko ima ili nekom PC servisu da ti otkriju komponentu koja te zeza.
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa pitao sam da vidimo moze li se na osnovu simptoma zakljuciti do cega bi moglo biti.
    Ja sam graficku koristio prije nego sto sam promijenio plocu cpu i ram i pretpostavljam da nije do graficke jer nisam imao problema (moguce jer sam imao slabiji procesor koji manje trosi, pa posto sad imam jaci procesor, da ukazuje na napojnu koja je slaba/nedovoljna).
    Mogao bih ubaciti staru graficku da provjerim, ali jedino sto nemam da provjerim je druga napojna.
    Cilj je da pokusamo iskljuciti sve druge opcije, pa ako jedino ostane napojna, onda cu uzeti novu, da ovako ne mijenjam nesto sto radi.
     
  19. GV

    GV Komšija

    Da uskočim i ja, meni se slično znalo desiti i kada grafička nije ležala kako treba u utoru. Provjeri i sve naponske kablove Možda je samo loš kontakt na nekom od molexa ili onaj 24 pinski nije legao kako treba.
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Sve konektore provjerio, pa cemo vidjeti sta se dalje desava. :)