Pitanje oko pregrejavanja komponenti zbog napajanja

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Muhamed, May 18, 2010.

  1. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    Pozdrav,

    Da li je moguće da se komponente u računaru (grafička, hdd, dvd rom) može zagrejati u kraćem vremenskom intervalu zbog manjka snage napojne jedinice??
    Mislim da imam taj problem pa bih bio veliko zahvalan svima koji ponude rješenje..

    Hvala!

    P.S. Da li postoji software koji bi mi omogućio da provjerim koliko snage trenutno troši računar i koliko koje komponente troše snage?
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Moguce je. Posudi od nekog brandiranu napojnu, pa vidi jel sa njom sve ok, ako jeste - znas sta ti je cinit ;)
     
  3. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    A ako uključim dvije napojne jedinice, da li bi se smanjila temperatura??
     
  4. Juka

    Juka Komšija

    Najjeftinije ti je da malo poslozis kablove i omogucis ne ometano strujanje zraka kroz kuciste, ocistis ako ima prasine s radijatora odns hladnjaka od proca, ako i dalje bude isti slucaj, onda ce ti neko dalje pomoci!
    Isto tako bi nam pomogao da nam kazes kolike su temperature!
     
  5. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    Kućište mi je skroz otvoreno, u stanu je poprilično hladno. Jutros sam očistio napojnu.
    Temperatura hdd-a je, skočila jednom i do 52C, a kreće se od 45C-50C!
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    zatvori kuciste, slozi kablove, naprijed ubaci jedan 12 cm vent da upuhuje zrak, nazad jedan 12 cm da ga izbacuje van i garantovano temperatura diskova nece preko 36-37.
     
  7. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    Problem je u tome što ne mogu da uključim ventilator jer mi tada neće hdd da radi kako treba!

    Da li ga mogu uključiti sa još jednom napojnom jedinicom? Kakvi su efekti ako uključim još jednu napojnu jedinicu? Da li je preporučljiva ta radnja?
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Moguce je ali to nije rjesenje.
     
  9. Muhamed

    Muhamed Aktivista


    Zašto??
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zasto?
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    A da napises konfiguraciju?
    Stavljanje vise od jedne napojne je krajnje neprakticno. Bolje je uzeti jednu kakvu treba, ovako ces samo imati dodatnu guzvu i zagrijavanje u kucistu, a vjerovatno neces postici nikakve rezultate, ako se radi o napojnoj identicne snage.
     
  12. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    Zato što bi disk tada ne boota windows!
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Muhamede druze, posudi od nekog kakvo brand napajanje 400-500W, ubaci 2 12cm venta u kuciste, zatvori ga i upali. Ako sve bude ok, das 100-150 KM za napajanje i rjesis stvar. Kakva crna druga napojna..
     
  14. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    Konf je sledeći:

    M2N68-AM
    AMD 5200
    Napajanje je čini mi se Codegen 400W
    8600GTS-koristi dva napojna konektora
    2xHDD (jedan je HDD Maxtor 120GB S-ATA, a drugog ne mogu trenutno da se setim, znam da ima 80GB)
    DVD/RW ROM

    Ništa posebno, trebalo bi da fercera bez frke, ali iz nekog razloga se baš grije.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislim da je situacija jasna, probaj jacu napojnu da posudis od nekoga i probas.
     
  16. Muhamed

    Muhamed Aktivista

    OK, na kraju ću morati to i da uradim.

    Hvala na savjetima.
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pored svih mogucih problema sto si opisao najvise smrdi na defektnu napojnu jedinicu.
    Zato je bolje izdvojiti malo više para pa uzeti napojnu jedinicu koja ce valjati.

    Stavljati više napojnih jedinica će samo poremetiti protok vazduha, uvjetovati još vecem zagrijavanju.
    Sto se tice zagrijavanja komponenti nisi nam dao ostale informacije.
    Trebamo da znamo kakve su okolne temperature u tom trenutku, kakav je protok vazduha, kakvo je opterecenje komponeti.
    Pa nebi bilo zgoreg ni rucno izmjeriti napona na pojedinim railovima.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    da ne otvaram novu temu pa cu staviti ovdje, brinu me malo temperature, ovo je u idleu:

    [​IMG]

    Kuciste je CM690, 12 cm vent naprijed & 14 cm vent dole upuhuju zrak. Na grafi je Accelero S1 sa 14cm ventom zavezanim za nj. I imam nazad jedan 12 cm vent sto izbacuje zrak. Puno mi se cini ova temperatura ploce i diskova ili je ovo ok?
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Po meni je ok ako ti je bas vruce u sobi. Kod mene je slicno samo sto je CPU hladniji za nekih 7-8C u idle a s tim da je klokan na 3,4GHz.
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    meni je Q9450, stock, nije clocknut.. a OCZ Vendetta 2 na njemu :/
    A u sobi mi je hajmo rec normala, citav dan otvoren prozor, PC je od prozora oko 1,5m.