Pomoc oko externog HDD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Deniken, Mar 8, 2012.

  1. Deniken

    Deniken Aktivista

    Naime, imam externi disk WD od 500GB kojeg ne koristim bas cesto i sve je bilo uredno sa njim dok ga neki dan nisam ukopcao i prikaza mi kapacitet od nekih 130GB. Formatirao sam ga ali opet isto. Gdje se izgubi 370GB? Kako da vratim stanje?
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ako imaš sedmicu ukucaj u search disk management sa kojim možeš od tih 300 i kusur gb napraviti novu particiju koju kasnije možeš merge tj. spojiti sa postojećom ili šta već želiš.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima to i na xp-u. Vjerovatno druga particija nije definisana.. ili ostatak od pravljenja particije.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma ima naravno disk management na xp-u također ali 99% članova ima sedmicu.
     
  5. Deniken

    Deniken Aktivista

    Uspio sam, to je to! Hvala puno.
    Jel bolje da ga particiram ili da drzim u cijelom komadu?
    Ima li veze to?
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Najbolje je 2 particije imati, c za sistem i d za storage (muzika, filmove, slike itd.). Samo budi oprezan, jedan klik i možeš izbrisati podatke.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Zavisi za sta koristis. Ako je samo za storage, mozda i nema potrebe za particije. Ako je i sistemsi i za storage (OS + slike, filmovi, muzika..) onda obavezno dvije particije (sistemsku brises i cackas koliko ti je volja dok druga particija gdje je media ostaje netaknuta.. zbog toga odvajas sistemsku od one gdje su ti filmovi i muzika).

    Particije mozes praviti i kada je vec podignut sistem, pa od prostora koji je ostao. A mozes (..i pozeljno je), da napravis particije prije dizanja sistema. Znaci napravis dvije particije kada ti kroz instalaciju sistema ponudi na koji dio da instaliras OS.

    Za sistemsku i ako je win7, ne treba vise od 100GB. Dok u svakom slucaju ne idi ispod 60GB za C.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    kakav sistem na externom disku?
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa mozda nije vise externi..
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    :oops:
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako li si to zakljucio, ili sta te je navelo da to pomislis? :)
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Mozda forzin post gdje govori osistemu pa i zaboravih sta je Deniken rekao u prvom ..hehehe..
     
  13. Deniken

    Deniken Aktivista

    A sto ja napravi srajne sa pitanjem.. :)
    Sto me nasmijaste :) Kraljevi!!