pomoc...sta i kako...

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by avduka, Jun 3, 2011.

  1. avduka

    avduka Aktivista

    imam kablovski net koji koristim sa desktop PC-jem...e imam i laptop....koji bi volio skopcat na net...e na koji nacin...i koji je najjeftiniji...
    jel mogu uzeti mreznu karticu pa dijelit konekciju pc-laptop...tovaljda moze ali mora pc biti ukljucen da bi imao net i na laptopu?
    da li bi bil bolje uzet neki combo ruter pa pc skopcati preko lan-a a laptop preko wirelesa...ovo bi mi najbolje odgovaralo...ako neko zna koji router i gdje ga ima uzeti pomoglo bi mi...
    hvala
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sam si sebi odgovorio. Mozes konekciju dijeliti ako kupis wless karticu, ali pc mora biti uključen. Nekako najlogicnija opcija je kupiti neki jeftini router (preporuka za tp-link wr340g, uniexpert).
     
  3. senad_986

    senad_986 Komšija

  4. avduka

    avduka Aktivista

    uh...nasao sam neki fritz box sl wlan.....koji me izhebo danas dobro...naime...nikako nisam mogao da ga spojim sa pc-jem....nema sta nisam probao i preko koje ip adrese da mu pristupim....odnio na kraju jednom momku koji se bavi tim mrezama......kad nazva me prije sat vremena kaze da ga je nastimao....e vidjet cu sutra jel ok...:)......inace kakav me zapade ruter da nema dugme za reset!?
    et....aj nisam ga bar platio...bila je neka zamjena....
     
  5. 1337

    1337 Novi član

    imam problem sa postavkama routera..model Airlive WL-5450AP v2.. ima pocetnu IP adresu koja se ukucava u internet protokol pa u browser i tako ulazi postavke wlan acces point..a kod mene nesto nemoze da udje tu zna li ko zasto ?
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Ip adresa je 192.168.100.252. Imao sam ga i ja, ali grom ga ubio :D
    Jesi dobro spojio? Probaj ping prema tom IP-u. Probaj ga i resetovat.
     
  7. 1337

    1337 Novi član

    znaci kad grmi da gasim :)ja mislim da jesam..al ovo za ping neznam kako to ide jer sam danas router kupio i prvi put se susrecem sa ovim stvarima
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa gore li ti lampice na njemu? :D Je li ti prepozna tamo u local area network da ti je prikljucen kabal?
    A ping probas tako sto ides na start -> run, ukucas cmd. I onda tamo upises ping 192.168.100.252.
     
  9. 1337

    1337 Novi član

    gore lampice ali ne sve :D dali nemogu zbog toga uci tamo u wlan acces point postavke zato sto mi nestane interneta kad promjenim tamo ip adresu u protokolu onom :S
     
  10. 1337

    1337 Novi član

    postoji li kakav drugi nacin da se udje u te postavke
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Naravno da ne trebaju sve lampice :D Cekaj, kakvu si adresu mijenjao i preko cega sad ides na internet?

    I nema drugog nacina, barem ga ja ne znam.
     
  12. 1337

    1337 Novi član

    mjenjao sam onu u internet protokolu upisao ovu 192.168.100.252 i sub net mask 255.255.255.0 ..ustvari nisam mjenjao samo upisao tamo u mene nisu bile nikakve ip adrese
    ulazim preko mozile.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Pa ne postavljaj tu adresu u IPv4 tamo :S To ti je ip od ap-a, ne mozes je stavljat ko svoju ip :S I pitam preko cega ides na internet, je li preko tog ap-a pa hoces sad samo da ga postavis drugacije ili preko neceg drugog ides, a to si tek kupio?
    EDIT:
    Sta ti uopste hoces? :D De malo poblize objasni.
     
  14. 1337

    1337 Novi član

    pa gdje onda :S imam wirelles antenu na kuci i wirelles karticu u centralnoj i tako imam internet..i jucer sam kupio taj router da mogu imati internet i na racunaru i na laptopu..to hocu :D
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Tako reci :D Idemo lagano, ipv4 ne diras, ustekas mrezni kabal u mreznu karticu i u taj ap. Drugo nista ne diraj. Trebao bi sam ostvariti konekciju. Probaj ping onaj sto sam ti govorio prema toj ip adresi, tj. prema tom ap-u da se uvjeris da radi. Ako ne bude radilo resetuj ap, imas u upustvu kako. Stavis nesto u onu rupicu za restart na njemu i drzis XX sekundi, pise u upustvu, ne sjecam se tacno. Kad vidis da fercera konekcija, otvoris browser, ukucas tu ip adresu, ukucas admin za user i prazno ostavis za sifru, ako se dobro sjecam. I onda si usao u konfiguraciju. A za dalje cemo kad dodjes do toga, mrsko mi sad pisat, trebas postavit tamo mode na wisp+universal repeater itd.
     
  16. 1337

    1337 Novi član

    Napravio sam sve radi :D podijelio sam konekciju jedan dio na racunar a drugi na laptop..a kako sad da svu konekciju usmjerim na laptop ?
     
  17. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Konekcija (internet, LAN) se ne usmjerava ako nema specijalnog uređaja koji ćeodređenim pravilima da balansira mrežne resurse među korisnicima (a ti očito nemaš) jedan od korisnika može da "povuče" ili zauzme gotovo svu propusnost koju imaš na raspolaganju.

    Ako želiš da sam uživaš punu brzinu interneta koju imaš, jednostavno odkopčaj ostale računare sa uređaja koji djeli mrežu (ili ih pogasiš) i tvoj je sav internet.

    P.S.: Pratih ove postove prije, ne kontam kako si riješio razmrežavanje po kući? Koliko sam skontao imao si WiFi antenu koja jeokrenuta prema ISP provajderu a prikopčana na tvoju WiFi karticu i tako si imao internet. Šta si uradio pa sada dijeliš konekciju s ostalim računarima?
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Pa trebao je spojit antenu na AP, postavit mode wisp + universal repeater, pa da moze prikljucit komp na lan port, a laptop bezicno. Tako sam ja radio dok mi nije "izdahnuo" isti taj AP. A sad kakvo on dijeljenje resursa hoce, nemam veze. Mozes to postaviti tamo u opcijama AP-a, da ide po pola ili slicno, ali ako ne postavis svako ce sebi "povuci" koliko moze :)