Pomoc - Wireless u kuci

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Piroman, Sep 28, 2010.

  1. Piroman

    Piroman Komšija

    Mozete li mi dati savjet oko kupovine kakvog hardvera (bilo routera ili sl.) preko kojeg bi mogao imati wireless kod kuce uzimajuci u obzir da imam kablovski net, i istovremeno da bude sto jeftinije!? :mrgreen: Hvala unaprijed!

    EDIT: Evo pronašao prihvatljivu ponudu na PIK-u: USB 150M WiFi Wireless Lan Network Card Adapter Antenna. Sada me samo još interesuje da li ovo valja :?:
     
  2. Chem

    Chem Komšija

    To je ako sam dobro vidio prijemnik wifi signala. Tebi treba router ,moja preporuka ti je neki TP link sa garancijom koji košta cca 50 KM u radnji
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Uzmi TP-LINK kao sto ti rece covjek, nije skup, a dobar je, 8db antena, sasvim dovoljno za kucnu upotrebu, i stabilan je, pokajati se neces :)
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo i ja bi nesto slicno trebao rijesiti.

    Kontao sam, posto imam antenu i wlan PCI kartu, kreirati wifi ad-hoc mrezu i onda bridgeovati tu wlan i lan konekciju, a kablovski net bi bio preko lana. Treba da je izvodivo, ali eto opet da pitam, mozda ima kakvih mana ili uopste ne moze to tako kako sam ja zamislio :)

    Cilj mi je "rekreativno" imati net na iPodu. :)

    I jos jedno pitanje, da li istovremeno sa wlan karticom mogu biti konektovan na AP i na ad-hoc mrezu? Imam osjecaj da ne moze, ali mozda postoji neki nacin ili caka da to bude izvodivo.
     
  6. Piroman

    Piroman Komšija

    Hvala za preporuku, taj cu najvjerovatnije uzeti, a koliko sam vidio nema jeftinijeg ni u gradu!
    A koji bi mi "prijemnik" za taj wireless preporucio, tj. za racunar, da li je ovaj wireless usb stick dobar ili je ipak bolje kakvu pci karticu uzeti!?
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Stvarno nije bitno kakav ti je prijemnik kad ti je wireless ruter u kuci.Svaki radi ko sat.

    I samo da ti napomenem,taj TP link nije ruter nego samo Access point,znaci na njega se ne mozes prikopcati komp kablom nego samo bezzicnim putem.
     
  8. Piroman

    Piroman Komšija

    Jasno je to meni, zato i pitanje o prijemniku, a mislim da cu potraziti najjeftiniji :mrgreen:
     
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Ti se fino posavjetuj sa finim kolegama sa faxa,heeh.Mozda oni imaju sta pametnije reci.ono 1 na 1.
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Sredio sam, mreza radi :)

    Samo je sad malo drugaciji setup, PPPoE konekcija za net i WLAN PCI kartica koja se ponasa kao AP. Glomazno i kabasto mi je bilo donositi onu uzasno veliku antenu sto inace bude na balkonu, pa sad kartica sama stoji bez ikakvog izlaza, i zato imam jako los signal u ovoj jednoj jedinom sobi u kojoj mi to treba (u garsonjeri sam xD). (i mozda kupatilo tamo, i spajz eventualno kad budem kuhao sta duze :) ali je sve unutar nekih 10ak metara)

    Pa me zanima gdje u Tz ima da se kupi ovako nesto: [​IMG]
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    IMa i u Ingelu a i u Genelecu.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    To sto si postavio sliku, je antena od 6b, imao takvu na Paradigmi, i srednja zalost, samo sprat iznad routera, sam imao 3 crtice od mogucih 5 na laptopu. Trazi od 8db, ona je "normalnija", i nece biti nikakvih problema. Iako je garsonjera, nemas spratova, ali et, valjda nije puno skuplja :)
     
  13. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ma ovo sam ja onako random uzeo finu sliku sa Google imagesa, ne mora biti ovakva :) Ali haman da nema ovih (ili tih od 8dB) nigdje u blizini :(
     
  14. Piroman

    Piroman Komšija

    Uzimajuci u vidu svoj trenutni "budzet" a i nestrpljivost, odlucio sam uzeti Wireless ROUTER umjesto Access point-a, a samo se jos dvoumim između:

    1. TP-LINK TL-WR543G

    ili

    2. TP-LINK TL-WR741ND

    Ja, kao 100% laik, ne vidim nikakve razlike izmedju dva gornja router-a, osim izgleda, i sto ovaj prvi "supports WISP, L2TP, Port-based QoS" dok drugi ima "integrated SPI firewall and access control"...koji je bolji? :smt005
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Meni treba WISP, tako da bi ja uzeo prvi :D
     
  16. Piroman

    Piroman Komšija

    E uzeo sam drugi :p
     
  17. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Jos jedno pitanjce :)

    Wireless nekad radi fino, ide brzina do megabita, ali nekad uzasno sporo ide i jave aplikacije da nema neta ili da je prekinuto. Wifi veza izmedju iPoda i racunara je uredu, signal OK, uredno se povezem i citavo vrijeme je prisutan znak da je povezano. I onda kao da se desi neko zagusenje ili slicno, prestane aktivnost na konekciji i nekada se moram ponovo konektovati a nekad restartovati PC pa da opet procepi.

    Konekcija na net, PPPoE, je podijeljena sa wlan karticom koja se ponasa kao AP.