Potencijalni problem s RAM-om

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by vutra, Oct 11, 2018.

  1. vutra

    vutra Komšija

    Imam 2x8GB DDR4 G.Skill RAM.
    Ponekad dobijem BSOD (uglavnom su različiti uzroci i većinom se dese u toku igranja) ali sinoć mi izleti KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
    error za koji preporučuju da se uradi Windows Memory Diagnostics. To sam uradio, i kaže da je našao hardware faults. Log files skeniranja nisam našao (u event view-eru nema ništa), tako da ne znam detalje.
    Danas pokrenem Memtest64 i evo radi oko 4 i po sata bez problema.

    Koliko je pouzdan ovaj windows test i čime još mogu testirati prije nego skontam da li imam razlog da vratim memoriju?
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Windows test skenira samo slobodnu memoriju ali ne i zauzetu. Najbolje je ako mozes da pokrenes taj program sa USB sticka ili CDa. Ako tako prodje bez gresaka onda je RAM dobar.
     
  3. vutra

    vutra Komšija

    Memtest ili windows diagnostics?
     
  4. vutra

    vutra Komšija

    Ok.
    Test 1:
    Testirao nekoliko puta obje pločice odjednom, pada na 9. testu.
    Test 2:
    Vratio CPU na defaultne vrijednosti, memtest86 ne pokazuje greške na 9. testu
    Test 3:
    Testirao jednu pločicu preko noći, prošla sve testove i 4 iteracije
    Test 4:
    Testirao drugu pločicu oko dva sata, prošla sve testove i jednu iteraciju (ostavio sam da radi dok ne dođem kući)

    Ono što mi je ostalo je da testiram drugi slot u kojem sam imao memoriju.

    Je li moguće da CPU OC (Ryzen [email protected] i 1.25V) utiče na rezultate memtest-a
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dešavalo mi se da RAM prolazi taj mem test a memorija nije u redu. Nego ostavi jednu pločicu i radi sa njom par dana.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za taj cpu je 2667 mhz preporucena brzina rama, koji je kod tebe?
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Isti slucaj imam u zadnjih mjesec-dva, ove hefte bas onako cesto. Memtest veli da RAM ima errora, sutra na reklamaciju :(.