Preporuka Graficka karta .

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by SoloUltra, Nov 26, 2016.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    U planu je. Al nije zurba. Do zime neki 5700x ili 3d na sta naletim povoljno


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pravi cojk sebi "mans cave",pustite ga :D
     
  3. ECeh

    ECeh Novi član

    Svi iste muke muce...braca gejmerska napacena
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Red je i neki izvjestaj da se obavi.

    6700xt ujeda. Prvo poslije i5 3570k i intel grafike pa ubacivanje rx570 pa Ryzen5 2600x i rx570 su bili wooow. Moje ww2 igre su vec letile u toj kombinaci al 6700xt je nova dimenzija. A i gabaritima je nova dimenzija :) jedva je stala u kuciste,da bi veca za cent ne bi stala.

    Juce stigao freezer a danas grafa. CPU odmah dobio 100-200mhz bez ikakvog stelovanja i ne cuje se ni u full loadu. Grafa takodje tri venta jedva da se okrecu,u cod ww2 taktovi gpu-a ne idu ni do pola a framerate full stabilan elem vidi se da sam preskocio 10 godina.

    Jedva kontam kako sta radi. Prijasnji do krvi overkloker sad udjem u bios i brze bolje izadjem dok nisam sta pokvario :D

    Uglavnom htio sam da dodam da R5 2600x uopste nema problema sa 6700xt

    Probao sam u cod ww2 da promjenim render rezu i nastimao 4k da bi opteretio gpu da digne max klokove i tako fps ide preko 100 i gpu na 90-99% dok se cpu ne dize preko 50%

    Trebam probat jos neke igre al cini se da uopste nije usko grlo. Probao sam i BF5 al je problem sto je juce dosao neki anticheat pach i poslije njega mi ne radi afterburner osd sa informacijama pa ne znam sta se dogadja u igri. Na oko klizi al volio sam vidjet brojke.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: Apr 5, 2024
    zippoo, Reznor, Stevie_Ray and 2 others like this.
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To za BF V, isto je i za BF 2042, ne radi osd afterburner. Jedino sto mozes pratiti je kad izadjes u pozadini afterburner monitor, sta se desavalo.
     
  6. Hercegovacc

    Hercegovacc Novi član

    Dobro si se upgrade-ovao brate, nadam se da ces se dugo posluziti tom grafom i naigrati maksimum i sto se kaze i bolje promijenio
     
    dino73n likes this.
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [mention]dino73n [/mention] sto se CPU tice, to je ipak revizija Zen 1 chipa. Bice ok za sve igre koje su iole optimizirane, i ako opteretis GPU sa jacim postavkama/rezolucijom.

    Problemi ce bit u nekim novijim igrama, i to ako zelis fps tipa 100+.

    Situaciju donekle spasava sto je GPU AMD, pa bolje fercera sa slabijim CPU.

    BTW CPU usage nista ne znaci, ja imao i3 12100 (znaci 4C/8T) na 5.25GHz, usage u mnogim novijim igrama bio 80-90%, ali taj CPU na tim taktovima je u igrama mnogo brzi od bilo kojeg starijeg procesora, cak i i9 10900K recimo.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Da, 2600x nije usko grlo u većini naslova. Ako se rekreativno igra, tek onda nije nikakav problem. Gdje se najviše zapravo primjeti su Low 1% i Low 0,1% FPS scenariji. Na primjer, Warzone dosta opterećuje CPU, i zapravo ima ugrađenu metriku za praćenje vremena koliko milisekundi treba CPU i GPU da obrade jedan frejm. Sa 2600x i GTX 1070 na 1080p se lijepo moglo igrati, ali u nekim rijetkim situacijama nalijetao sam na dijelove mape gdje bi se javili ti mikro-stutteri. Uglavnom je u mirnim situacijama vrijeme obrade u milisekundama bilo isto, ali puno češće je 2600x kaskao za 1070.

    Onda sam nadogradio na 5700x i 32GB RAM-a i milisekunde za CPU su drastično opale, i osjetno sam i bez gledanja u metriku primjetio da je framerate dosta tečniji i gladak, a razlozi su poznati, znamo svi da je AMD dosta toga radio na poboljšanju IPC-a, da sada ne ulazimo u to. Sada sam nadogradio na 3070 i 1440p i taj combo daje za sada fluidne rezultate. BF5 prolazi čak i sa Ray Tracingom, ali sam ga nakon nekoliko sedmica isključio pošto sam se počeo borit za prva mjesta, 100+ fpsova pomaže u tom scenariju. Nekada ćemo na nešto s više od 8GB VRAM-a mada za sada sve što igram ne predstsavlja neki problem iskreno, čak je moguće igrati Metro sa Ray Tracingom, Cyberpunk također uz DLSS koji na 1440p izgleda odlično.
     
    Last edited: Apr 6, 2024
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Warzone je izuzetno neoptimizirana igra, ista masina (i3 8100, 16GB DDR4, R9 290) je mogla vrtit BF5 na 1440p medium/high oko 60fps (nije lockanih 60, padne to cesto na 50-ak fps), ali Warzone, zakucan CPU na 100%, jedva 60fps i to 1080p low sa FSR. Da ne spominjem koliko bolje BF5 izgleda.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Slažem se. BF5 je sada već šest godina star, izgleda bolje od najnovijeg updejta na Warzonu.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znaci zakljucak je da 2600x mozda i jeste usko grlo za 6700xt al nije usko grlo za mene :D

    Moji refleksi su na nivou durona iz 2001g

    Ja jos ni ne pokusavam igrati MP jer bi bio topovsko meso. Moram prvo malo rekreativno igrat SP dok se uhodam,ako se uhodam. Zadnji put kad sam pucao MP nisu mi trebale naocale :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    aNaToMiC ! and Ronaldo_9 like this.
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Može biti :D

    Ja sam sjenka onog što sam bio. Konstantno sporo reagujem, onda se na par sekundi upali mozak i radi kako treba, napravim neki dobar streak, al' ne traje dugo. Pokušavam se sad pametnije borit, zauzimanjem zastava. Da sam imao ovu pamet, 2006. bi sigurno bolje prošao od 4. mjesta na BF2 24h čelendžu...

    Pilotiranje ide na bolje, pripremam novi montage da ovjekovječimo to. Na BF3 sam uspijevao odigrati čitave runde bez umiranja, na BF5 uspio sam u avionu imati 25-1, umrem pred sami kraj partije, ostalo 20 ticketa.
     
    dino73n likes this.
  13. ECeh

    ECeh Novi član

    Taj BF5 djeluje zanimljivo. RX 6700 XT radi odlican posao na Warzone, FPS je odlican, slika odlicna, ali nazalost na 1080.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Radi kod mene.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sa zadnjim anticheat patchem je prestalo da radi.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Aha, imas AMD/Nvidia Overlay oni nisu ovisni o tome.
     
    dino73n likes this.
  17. techton

    techton Aktivista

    Ne bih se složio da 2600x nije usko grlo. Ja sam prešao sa 6700xt i 2600x na 5600x3d i razlika je ogromna. Ta je grafa još jača kad ima dobar cpu.
     
    dino73n likes this.
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Slazem se i ja. Evo danas ubacio 5800x,nevjerovatno je koja je razlika.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Stevie_Ray likes this.
  19. iPlay

    iPlay Komšija

    Čime ga hladiš i kakve su temp. Bio je jedan na OLX za 320 KM, vjerovatno si ga ti uzeo. :D
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Freezer36

    Cim sam ga instalirao i pokrenuo cinebench kad se soba ne zapali :) dodje do 89c i tu ceka jos 1c i dal bi se ugasio ili sta bi se desilo ne znam al odem u bios i uradim undervolt na offset -0.1250v i poslije toga kulturica,spade temp za 10-12c a takt poraste za dodatnih 100mhz potrosnja sa skoro 150w spade na 125-7w kad su sve jezgre u 100%. Uglavnom u igrama jedva da dodirne 70c a kuciste nije nesto prozracno.Grafa odozdo ko radijator baca vrelinu na cpu. Dok jos i to malo sredim bit ce to super. Gledao sam neke testove cak ni sa vodom nisu neke niske temp na ovom procesoru.
    Mozda se to moze jos spustit al nisam se trenutno zadao u taj projekat. 328km+olx dostava. Garancija do 12 dec 2025. Momak si kupio 5800x3D pa ja naslijedio ovaj. :D
     
    Last edited: Apr 11, 2024
    iPlay likes this.