Preporuka MOMCI

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by pentium4-athlonxp, Dec 19, 2003.

  1. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Skupih i ja nes para pa da vas pitam imam namjeru uzeti racunar u pocetku 2004 godine. Sta mi preporucate za novce do 1100KM.
    procesor, matična. kuler(već sam odabrao Zalman 7000cu) napojna 400w(vec odabrao), Hdd 80GB i DVD rom. Ram(Vec odabrao super ram kingmax 433MHZ).

    Sad pod procesor stavljam 2500+ Barton 218KM, 2600+ Barton 245KM, I neki Barton 2700+ quantispeed 2170MHZ 300KM. (kod ovog zadnjeg kaze da mu je FSB 333MHZ 64BIT (to nisam bas skontao mozetel mi pojasniti) 128L1 i 512L2 kesa)
    Sad pod matičnu ulazi (Abit Nf7-S 263KM, Epox 8RDA3+ 266KM, ili Epox 8RDA3I 187KM)
    Ram 100% Superram kingmax433MHZ 2x256MB.(za overclock se ubio dokazano radi cak na 496 doduse sa slabim tajmizima ali ipak 496MHZ HM bez heatspreada HMMMM)
    Kuler vec sam vam rekao Zalman 7000CU( poslije vjecanja i mog razmisljanja 7+ ili zalman ovaj drugi je pretegnuo zbog toga sto sad imam kuler koji radi na 35decibela i tekako je bucan a tek na 48 sto pruza volcano pa to bi bio koncert zrikavaca A zalman radi na 25 mir i tisina molim vas)
    Napojna 400W ( mislio sam se dali da ostavim ovu svoju 300W ili da puknem 400W i odlucio sam se za 400W jer akobogda kad budem mjenjao graficku nekada u svome zivotu trebace mi dodatno napajanje i jos zbog mnogih stvari kao i sam overclock itd)
    HDD 80GB neznam samo u cemu je razlika izmedju ono 2MB i 8MB sto pise u nastavku cca 180KM
    DVD LG 16x48 80KM.

    E sad bih vas zamolio da mi odgovorite ili vi sami napisete do 1100KM sta bi vi uzeli. U obzir samo dolaze stvari iz radnje znaci nis na crno. i ako znate povoljnije cijene kvalitetniju opremu ostavite mi mail ili stranicu te firme da dotrcim do njih.
    Malo sam se raspisao ali sve sa dobrom namjerom.
    nemojte mi zamjeriti
    Selam
     
  2. Xan

    Xan Aktivista

    ovo 2MB ili 8MB znači koliko cache ima HDD... sa 8MB je puno pouzdaniji i sigurniji rad kolko sam ja čuo, makar nisam testirao...

    a što se tiče matične i procesora preporučam ti ovo što ja imam -> pogledaj potpis
     
  3. strawa

    strawa Aktivista

    ne bih ti nabrajao sta da uzmes ili sta ne, nego samo par recenica:

    2500+ Barton , nemas razlike izmedju njega i 2600+ ili 2700+, ista je jezgra i mogu se isto overclockirat tako da bi ti to bilo bacanje para
    (naravno trazi sa 512kb cache-a) (ono 64 bita ne treba da te uopste brine)

    napojna 400w je ok

    80 gb hard disk ok, ono 8Mb svakako povećava performanse diska pa ako imas novaca za njega svakako uzmi

    ddr433 je svakako ok :)

    cooler ok za taj cpu (i tih sto je najvaznije)

    ploča ok

    (mada si mozda mogao razmisliti u to vrijeme o kupovini neke k8 ploče i npr athlon64 3200+ sa 512kb cahe-a, tako da promijenis samo dio compa a ostatak kad se mogne)
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    Sto se tice diska, kod WD-a razlika u brzini izmedju 2 i 8 MB cache-a je stvarno zanemarljiva; kod ostalih proizvodjaca veca je razlika.

    Plocu uzmi onu skuplju Epox.

    Ja bih uzeo gigu RAM-a i napojnu 450W (mozda bi mogao uzeti malo jeftiniji i slabiji RAM? S ovom konfiguracijom daleko ce veci uticaj na performanse imati kolicina nego brzina memorije).
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Definitivno Abit Nf7-S jer ima Soundstorm i odlcina je.
    2500+ jer ga mozes OC-at do 3200+ 100%.
    2x256MB Kindmax superram je odlican izbor.
    HDD i prza ok.

    A koje 400W napajanje. Nije valjda JNC? :D
     
  6. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Ma napojna mi nije vazna

    ma nije mi vazna bas napojna vazno mi je da radi kako treba.
    al ovaj 2700+ Barton ima 333MHZ FSB, naziv quantispeed i radi na 2170MHZ dok onaj 3200+ radi na 2200MHZ.

    Ploca u uzi izbor su usli ABit NF7-S i Epox 8RDA3+
    512 DDR je dosta a kako obje ploce podrzavaju 3xddr znaci moze se poslije nekada dodati jos 256 ili 512 svejedno.

    400W napojna ma nije mi vazno samo da je 400W

    HDD jeli bas tolika razlika na performansama izmedju 2Mb i 8MB jer je ovaj od 2MB oko 180KM a od 8MB oko 220KM


    P.s. Strawa sta si mi ti preporucio Athlon 64Bit i K8 matičnu gdje ima to kupiti i koliko je para sta kazes i sta znas.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    2 ili 8 mb cache ne predstavlja nikakvu razliku dok god veliki fajlovi ne udzu u obzir, sto hoce reci 300mb+.

    Svi bartoni rade na 333 mhz. Preporucio bih 2500+. Meni nfs2 ne pase sa coolerom :) tako da je epox logican izbor.
     
  8. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Evo link koje je kompaktibilno sa kulerom mada mi nista nije jasno sta je kopaktibilno sta ne

    http://www.zalman.co.kr/english/product ... t_eng.html

    ja mislim da je Abit ne komaptibilan i uzimam onda epox 100%

    Samo jos neznam 2500+ ili 2700+ (1833 VS 2170 MHZ 220KM VS 300KM)

    Za HDD cemo vidjeti imali jos kakvih prijedloga.

    P.s. neka od navedenih konfg sta mislite koliki ce skor biti sa ti 4200 275/555.

    SELAM
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pametno Mhhh :)

    Pentium meni mrsko ponovo napisah ti na INFO ONLINE forumu ;)
     
  10. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja sam razmislio i smislio.
    Sta ce mi nForce 2 i DDR ako cu imat malo vece performanse?
    Sad skupljam pare za A64 FX-51 1 GB memorije i neku super duper maticnu koja radi stabilno i da se OC-ati na njoj i 9800pro jer ce mi to bit dovoljno i bit ce puno brze nego da sad kupujem.
    Ionako mi je i ovo dovoljno brzo 8)

    Nemoj kupit neko Shit napajanje jer ce ti komp biti nestabilan (nemoze davat dovoljne napone), a riskiras i da ti sve ode u vjecna lovista.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    moj prijedlog 2500+ (netko je reko da je 2700+ bacanje novaca, a ti
    NEĆEŠ vidjet razliku!) i epox ili abit... odlične ploče

    na disku ti NIJE bitan cache, jer ako pogledaš probaj nać 20 ili 40 gb disk s 8mb... mislim da se tu radi o rastu keša sa porastom kapaciteta... uglavnom nek te to ne opterećuje nemam istustva sa sata, al je možda ok stvar.

    nije bitno da je napajanje 400W, pogotovo ako je famozni jnc. ta sva napajanja daju 50-100W manje od deklariranog, zato ti rađe kupi neko kvalitetnije 300W i bit ćeš miran... a sa druge strane ja imam 400W sa dva venta od ms industriala (jako lukav naziv... ms + i) i sve ok. ako nećeš imat previše uređaja u kompu stavi bilo što.

    et tolko od mene...
     
  12. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    A kako mogu vidjeti jeli jnc ili kako vec. U kucistu ce biti 2HDD, cdrom,pisac,dvdrom+fdd. ja mislim da mi treba malo jace napajanje.

    Ja kad ovo promjenim necu imati malo vece performase nego puno vece performase.( Po nekom mom pravilu nemjenjaj racunar dok racunar za koji zelis da zamjenis nije duplo brzi to je moja logika)

    Za amdfx51 bice vremena i za to.

    Neznam jeste li vidjeli link u mojoj prosloj poruci. Mozete li vi skontati koja je ploca komapktibilna a koja ne.

    Samo mi recite kod codegen kucista sa 400w napajanjem jeli tu jnc ili ne?
    Kako to jnc mogu prepoznati?
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    Daj napisi u sighu koji komp imas.
    U Codegen kucistima je logicno i Codegen napajanje.
    Ja isto imam MS 450W sa dva venta i morao sam jedan vent iskljucit jer je preglasan.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    moje je napajanje 300 w, a imam 3 diska, burner, 5 ventilatora u kabinetu, 2 na procesoru, itd itd itd.
     
  15. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    EVo

    EVO ti sad fino procitaj sta sad posjedujem

    Valjali codegen napojna jeli kvalietna?

    Neznam sve sam odlucio sam jos procesor nisam

    Vako Amd xp 2500+ ili 2700+, epox 8RDA3+, Zalman 7000ACU, HDD 80GB 2MB kesa, DVD ROM LG, 2x256DDR 433MHZ SUPERRAM KINGMAX
    Ti 4200 275/555.

    Bice ako bog da za koju sedmicu
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    ma dosta će ti bit i to codegen napajanje.

    za proc ti je dosta i 2500+

    crazy moj ms je dosta tih...
     
  17. Xan

    Xan Aktivista

    nemoj uzimat 2700+, ne isplati ti se...
    2500+ se može clockat isto koliko i 2700+, a platiš ga manje.. :wink:
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Ako hoces 2500+ za 165KM (naravno na crno 8)), javi mi.
     
  19. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    De ti meni crazy sibni e-mail cjenovnik od onog dilera.