Preporuka za PSU

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Chem, May 28, 2010.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Sta fali 17A na 12V? :) Manja je snaga, ali zato ima vecu iskoristenost.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne fali nista,i 17A je dobro al to sto je bolja iskoristenost nema nikakve veze sa outputom,i ja sam to prije mislio,bolja iskoristenost ima veze sa tim dok napojna dadne 400w u komp koliko ce potrosti struje iz utisnice.

    Znaci PNF dok da 400W potrosi 580W a APN dok da 400W potrosi 500W.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Znam ja sta je iskoristenost napojne :) I nije bas tako kao sto ti kazes, ali tako otprilike :)
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Oprostite mi sto prvo kupujem pa onda pitam ali.. treba da mi stigne najvjerovatnije sutra/subota Fortron BLUE STORM 500W.

    Ono sto me buni, "navodno" ima na 12V railovima 18A. Kada listam neke recenzije, pise 15A, max 17A a da moze ici i do 20A. Moze li mi neko pojasniti o cemu se rad i?

    Ide na:

    965
    ga 770 ta ud3
    4550
    HDD 500GB i 40GB
    DWD RW
    2GB DDR3
    I biti ce 4-5 komada vent. koji se direktno spajaju na napajanje a ne na plocu (ako ista znaci).

    P.S. Znam da naopako radim ali mi se nije dalo vise trezaiti. Isao sam na to da je Fortron pa eto.. Sada opet gledam, ni Plus, ni UE, ni Genelec nemaju nikako/na stanju Fortron 500W. Jedino ima Imtec.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Na tu konfiguraciju ti je svejedno, zadovoljilo bi te i 12A.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Konfu sam usput stavio. znam da bi mi valjalo i 350W Fortron napajanje ..ili kako kazes, railovi sa 12A. Ali pitam o cemu se radi i da li je bilo "bolje" u tom cjenovnom rangu (mislim daje 117KM). Jeste zavrsena stvar.. ali eto, cisto informativno.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa imao si recimo Corsair CX400W.
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    @dino i selvine

    hvala na pojašnjenjima ;)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Uglavnom, nisam fulao.

    Da li sam pogresno cuo ili je kolega pogresno rekao, ipak, ja sam preuzeo Fortron fsp500-60apn active pfc noise killer. Na 12V railovima ima 18A.

    Ja zadovoljan.

    A Blue Storm ima dvije verzije pa je zato razlika.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ovako da podijelim jedno iskustvo..u posjed dobih GTX 295 ja sam imao PNF 350 W tako da ja nisam ni mogao tu grafu ni probati..
    I skupim ja jarane da mi ponude svoje napojne da ja provjerim graficku
    Od prvog jarana dobijam Powerline 650W (5 mjeseci stara)
    Od drugog sam dobio Thermaltake 500W (2 mjeseca stara)
    Od treceg Fortron PNF 500W (5 mjeseci stara)
    Od četvtrtog dobim Blue Storm II (1 godina i 2 mjeseca stara)

    Prva napojna koja je po brandu nudila 53 Ampera u koju sam davao velike nade je mogla da pokrece u multi gpu test 30 Sekundi
    a cim sam kliknuo na Furmark Multi GPU run test odmah restart pc-a
    Druga napojna Thermaltake je mogla da obavi 3d mark 2006 ali se pc restartao na Vantage isto nista od Furmarka
    Treca napojna je mogla gotovo sve obaviti ali je padala na Furmarku nakon sto se ugrijala i u testovima je izbacivala..
    Četvrta napojna u koje sam davao najmanje nade je odvrtjela sve testove normalno i 1h je maximalno opterecivana bez ikakvih problema Furmark 15 Minuta odradila...tjerala tu grafu cijeli dan u igrama bez ijednog restarta nije se ni grijala vise od 38 stepeni za razliku od svih ostalih koje kako su se zagrijavale sve vise su bile podlozne gubljenju snage i sve brze restartale racunar pri opterecenju gpu-a ...

    Iako sam ja do sada cijelo vrijeme na osnovu raznih reviewa itd kontao da je BS II precijenjena napojna da je to prepakirani PNF i ostalo to je sve palo u vodu...izgleda da ona cijena i danas od 150 KM opravdana iako je napojna stara par godina...
    ima nesto u toj cijeni koliko god mi tvrdili drugacije....


    Napomena na kraju sve Napojne su mogle da normalno rade SINGLE GPU tj jednu 280 GTX
    Samo je BS 2 uspio da je snadbijeva strujom u multi gpu ostale su FAIL
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Odlican first hand review ali samo jos da nam kazes koliko wati je taj BS2?

    Ja sam imao BS2 400w i bio je stvarno super al potrefi me sreca da dobijem CM silentPRO 600w na nagradnoj igri pa sam BS2 prodao @reventonu koliko se sjecam.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sve su bile po 500W osim Powerline-a koji me je razocarao sa onom deklarisanom snagom

    BlueStorm II 500W znaci cak sam morao spajati dva grounda sa molexa jer napojna nije imala 8 pin-a
    i jos neki modeli isto ali je sve radilo u single gpu dok multi samo je BS uspio sve da obavi i da je tjera cijeli dan u igrama...

    Jednostavno neke napojne su izbacivale Dont Send Error a neke su restartale uglavnom niko nije mogao furmark ni 20 sekundi da odradi osim BS 2 koji je sve uspio...

    Usput Corsair je vrh vrhova sto se tice napojnih...
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Naravno, fali tu jos more napojnih ali ipak Fortron dobro dirzi vodu. I ako je ta 500W bila PNF, stara, valjda bi i ova fsp500-60apn gurala istu pricu. Ja sam mislio da su ove BS šminka.

    Kazm jer (koliko sam vido) Fortron nije bas uvjek u opticaju kada se kupuju napojne. Malo sam se kontao da li ima alternative ali sam brzo odustao.

    Hvala na infu.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    BS jesu sminka u odnosu na "regularna" FSP napajanja, odnosno prefarbana obicna napajanja.

    Medjutim, FSP BS II je baziran na novijem dizajnu (nasuprot starom BS-u koji je bio doslovce bijedan na 12V, slabiji od PNF-a iste snage "na papiru"), tako da ne pati od manjka snage na 12V. Ne bih znao sad koje je obicno napajanje prefarbano za BS II, ali je zadovoljavajucih performansi (i jos uvijek malcice preskupo).

    Powerline je kita, tu niceg novog.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci, dvojka je jednaka na papiru kao "obicno" 500W napajanje novijeg reda (mislim da dvojka ima 17A po 12V railovima), ali je zato skoro 50KM skuplja. Jedino, ima AX500 BS dvojka koje je nesto slabije ..460W ukupne snage. 15A po 12V railovima. Ne znam koiko ona kosta.

    EDIT: AX500 dvojka ima 15A po 12V railovima dok ova druga dvojka ima 18A po 12V.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma ni ti amperi nisu sto su nekad bili niti su najmjerodavniji podatak,400wPNF ima 2x18A na 12V a BS2 400w ima 14A i 15A na 12V1 i 12V2 a po svemu je bolje napajanje od PNF-a.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    A nista.. prije kupovine gledati sta koje napajanje gura u praksi i zanemariti naljepnice.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Slazem se sa tobom oko FSP-a ali eto onako me pozitivno iznenadio BS II inace sam smatrao da je to preskupo napajanje..
    ja mislim da FSP takodje radi napojne za Silverstone CoolerMaster OCZ Zalaman tako da je to samo rebrand u neku ruku..
    U globalu dobra napajanja od FSP
    Vrh su po meni Seasonic i Corsair

    Powerline me baš iznenadio pravo u negativi...to ne bih nikome preporucio ni za surfanje...
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Recimo po tim podacima
    pa i ova BS daje 18A + 18A samo pise 480W na 12v ne znam kojim racunom
    recimo da je Powerline davao 25A + 25A i Thermaltake 18A+18A i PNF isto 18A+18A
    to mislim na deklaraciju nidje veze..

    Mozda su napojne izgubile vremenom svoje iskorištenje i efikasnost to nisam zanemario ali po tom nekom pravilu BS II bi trebao biti najgori
    ali eto u praksi se pokazao kao odlicna napojna sve ostale su Fail po meni
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Amperaze na 12V railovima se ne sabiraju. To je samo koliko je moguce opteretiti pojedini rail, pod uslovom da drugi (ili ostali, ako ih ima vise) nisu optereceni ili su malo optereceni; proizvodjac treba navesti koliko napajanje ima snage na 12V. Pogotovo zato sto ogromna vecina dual/multi-rail napajanja ima samo jedan rail, koji je razbijen u vise virtualnih radi preopterecenja.

    Osobno vise volim single-rail napajanja (kao sto je na VX450W), gdje se nikad ne mora pazit da li ce ti vise struje povuc GPU ili CPU.