Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Pa ne racunam ni minor updates ni neoficijelne verzije. Imas toga na androidu i previse. Podrsku su imali za trenutni OS kojeg razvijaju, ostalo je bilo pusteno onako ako je neko voljan od ovih sto odrzavaju neke bitnije aplikacije, a vecinom nije bio niko voljan pa ni oni. Uglavnom, sreca pa prestase sa tom glupom idejom da imaju svoj mobile OS.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest al je sve od update-a islo veoma brzo. Nije se cekalo po 6, 7 ili 8 mjeseci da stigne. Na to sam mislio. Release bude za citav svijet, gotovo kao kod Apple-a.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa vrlo jednostavno, Apple jedna kompanija koja izbaci svoj sistem za svoj telefon, isto tako microsoft za tada svoje telefone isto kao Google za pixele.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Pa zato sto su pravili jednu verziju za svoju Lumiu kao i Apple za iPhone, zato je i bilo "brzo". Nije bilo potrebe da Samsung/LG/Huawei i ostali prilagodjavaju nista. Tacnije Samsung je imao neke Windows uredjaje, ne sjecam se koliko ce cekalo na update i je li uopste bilo nekih razlika u OS-u u odnosu na Lumia uredjaje, ali mislim da nije.
     
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa to je kad imas nekoliko telefona za koje razvijas softver, nista neobicno.
    Da je kojim slucajem win mobile glavni danas umjesto androida, i da ima nekoliko stotina telefona od razlicitih proizvodjaca koji koriste taj OS, bila bi ista situacija. Ne znam sto je to tesko shvatiti. :)
     
  6. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    A ima i do toga kad OEMi dobiju source code

    Jucer je google pustio od gotov code od Pie za sve.



    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  7. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Nokia 7 Plus? Ima li iko iskustva? Izgleda zanimljivo, a prema recenzijama i radi zanimljivo..... :)

    Da li je uporediv sa nekim čistokrvnim kinezom i sa kojim? :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Usporediv sa ovim novim Xiaomi A2.
     
    Stormbringer likes this.
  9. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Imam ja, ako imas neke stvari da te interesuju pitaj, ili da generalno dam neki dojam do sada.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
    Stormbringer likes this.
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    ako možeš napisi koji si telefon imao prije i usporedbu.
    baterija i kamera ne posebno interesiraju.
     
    DSA likes this.
  11. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Interesuje me tvoje misljenje i iskustvo,kao i ovo sto navede Kvaju,znaci ako mozes da ga uporedis sa nekim telefonom koji si imao prije.....
     
  12. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Prethodni telefon mi je bio Xperia Z5, generalno jako zadovoljan sa tim telefonom, Sony je ispoštovao nadogradnje, nista nisu zahebali, svakom nadogradnjom telefon je bio sve bolji, i bio je jako brz, i sada je, mada sad vec ga izadju 3 gige rama, zna se desiti cesci reload aplikacija nego inače, a prije je multitasking bio beton.


    Nokia 7 plus me brzinom nije odusevila, odnosno telefon radi jednako dobro kao Z5, brz, nema štucanja, multitasking isto jako dobar, ipak ovaj ima gigu više.
    Mozda bih primjetio razliku kad bih se vratio na Z5, no generalno Sonyevi telefoni su jako dobro optimizovani, barem flagshipi.

    Najvise mi fale stereo zvucnici, ali bas ono, sad skroz slabo gledam youtube.

    Sto se tice kamere, sve ovih dana hocu nesto da uslikam pa da sta ovde postavim, osjeti se napredak naspram Z5, smeta mi sto je slika u video modu dosta kropana, mislim malo vise nego kod Xperije Z5, valjda zbog EIS, ali nisam znao da ce biti bas ovoliko.

    Sta mi fali od Z5 je još 16:9 omjer kod slikanja, i jos kod xperije je bio bas nesto siri nego kod konkurencije rekao bih, pa tako sad kad slikam sa Nokijom, bas si limitiran ako volis ovaj omjer kao ja. Pogotovo ako hoces da vise stvari strpas, to ces tesko sa ovim 4:3 omjerom.

    Zvuk na kameri je fantastican, Ozo je bas ekstra stvar, mnogo bolje od onog sto je na Xperiji z5, a poredjenja radi, recimo kolega ima OnePlus 3T, nekad mi posalje neki video iz kafane, ne mozes cuti nista, grči sve, katastrofa, sa Op6 su se nešto popravili.


    Tu je i Port od Google Camere, jako dobro radi, daje vidljivo bolje rezultate, ako pratis Youtubera @damir Franc, on kaze da s Google Camerom, Nokia 7 plus je mozda rame uz rame sa LG G6.

    Baterija isto jako dobra, moze ona pregurati komotno citav dan, samo sto ja pocesto otvaram instagram, pratim neke graficke dizajnere, ideje za ui/ux i tako to, a instagram guta bez zvakanja bateriju. kako lose optimizovana aplikacija.
    Fast Charging tu ulijece kad treba brzinski napuniti bateriju, ne bih ti znao reci ali otprilike kad mi padne na oko 50-60% baterija, za 30ak minuta ako ne i manje, napuni se gotovo do kraja.

    Display me iznenadio, kod mene na Xperiji Z5 je 1080p na 5.2 incha, ovde je isto na 6incha sa 18:9 omjerom, mislio sam da ce se tu malo osjetiti full hd rezolucija, medjutim rekao bih da je čak i oštriji display na Nokiji.
    S bojama nemam problema, ovakav IPS kakav je, meni odgovara, Amoled mi ne lezi.

    Uglavnom, pored ovoga da dodam Android One je glavni razlog zasto sam uzeo ovu Nokiju, hocu da predjem na Googleov ekosistem, odnosno da nemam bloata i da su sve Googleove aplikacije tu. Bez ikakvog eksperimentisanja sa customizovanim interfejsom kao kod samsunga i drugih

    Onda i taj OZO posto ja volim ici na koncerte i radi svog cejfa poneki video snimiti cisto onako sebi da ostavim u kolekciji i da imam zbog uspomena.

    Problem koji sad imam, da li je problem ne znam, volume up i down vise nisu ´clicky´ ili nisu bile od prvog dana, to sam danas primjetio, nekako su mekane tipke, i malo je neobicno da nemas neki odziv kad pritisnes. Mozda je do moga telefona, ili je tako HMD napravio, ali to sam nesto danas tek opazio. Power tipka je standardno clicky.

    Sta bih jos dodao, probao sam Android P nakratko, ovu zadnju betu, sve frcera, ne svidja mi se toliko P, jedini bug koji sam imao je taj da je tih zvuk u video snimanju, ostalih nisam imao problema.

    Jedna mala stvarcica koja mi se svidjela jeste kad koristis flashlight, on je malo zuckast, fino za promjenu od standardne bijele boje.

    I jos ima onaj ambient light kako vec zovu, nesto a la glance prije sa lumija, radi bez problema, samo ne mozes se igrati sa customizacijom toga.


    Ako sam sta zaboravio izostaviti upitaj, sad se istovremeno nesto malo kajem, sinoc sam vidio da je Xiaomi Mi 8 6GB Ram 128GB interne na piku 850KM, a planirao sam ovaj telefon uzimati krajem ove godine.


    Meanwhile, ide august security patch

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Last edited: Aug 14, 2018
    kvaju and Stormbringer like this.
  13. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Svaka ti cast za ovo!
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Samo u opcijama kamere možeš promijeniti rezoluciju na 16:9 sa 4:3.

    Juče ja baš to jaranu postavio.

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    I slikas onda u 8MP :)

    [​IMG]

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Tako ti je, uvjek je manje MP na 16:9 zbog fizičkih karakteristika senzora. Nokia N9 i 808PV su imale malo drugačiji setup, ali opet je na 16:9 bila manja reza...
     
  17. igor.g

    igor.g Komšija

    Pa 4:3 je standard a ne 16:9.

    Je li bolje onda uzeti honor view 10, maltene ista cijena a bolje spec. (6gb, cpu, kamera tu negdje) umjesto nokie 7 plus jedino sto nema QC zbog kirin cpu.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja ne bih. Nokije zbog OS podrske polako postaju najbolji Androidi.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nokije su odlican izbor, dizajn im je isto super.
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Ako se dobro sjecam na 1020 si mogao birati 8MP 4:3 ili 16:9

    s tim da je tad bila Pure View tehnolgija, sad toga nema