Problem s paljenjem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by SamiRX-8, Jun 23, 2014.

  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Da ne dužim, radi se o sljedećoj konfiguraciji: MB Asus Z87C, i7 4770k, Asus GTX 770, Kingston 120GB SSD HyperX, CM G650M PSU...

    Zadnji BIOS na ploči, sve uredno spojeno i više puta provjeravano. Radi se o tome da nakon nekog vremena neaktivnosti računara tj. ne paljenja isti ne može pokrenuti. Računar zavrti ventilatore i kroz 5 sekundi sve pogasi, niti se oglašava beepovima niti išta. Vađenje baterije i napajanja rješava problem, ali ne mogu nikako da otklonim uzrok zašto se to desi. Posljednji put se računar nije koristio 2-3 dana i od tada se ponovio problem.

    Da napomenem da sam svjež što se tiče UEFI BIOS-a i postavki, tj. ne znam šta bi bilo idealno za postaviti. XMP profil podesim, ali dalje i nisam nešto eksperimentisao. Svi prijedlozi su dobrodošli :)
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    u kakvom je stanju baterija?
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Upravo provjerio ponovo, unimer pokazuje 3,6V. Komplet sistem nije star ni dva mjeseca, pa kontam da ne zezaju neke postavke u BIOS-u što se tiče power savingsa, mada opet ne bi trebalo da se to dešava i bez priključenog napajanja, a kamoli s priključenim.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li provjerio napon nakon 2-3 dana stajanja, kada se to desava?
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Evo ostavit ću sada opet da stoji, pa ću vidjeti šta će biti.
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja ne vidim vezu izmedju baterije i paljenja racunara. Ako je baterija losa BIOS se resetuje na tvornicke postavke i to je to, eventualno izbaci upozorenje da je losa baterija.

    Jesil ti probao prikaciti drugu napojnu kad se to desi da otklonis prvo napojnu kao moguci problem.
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kada se desilo, išla je druga nova napojna, i opet je bio isti problem. Ventilatori se zavrte i nakon toga je mrtvo sve. Računar radi normalno kada se podigne sistem, stress testovi se vrte bez problema.
     
  9. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    ne znam,jedino mi nekako jos moze ici na maticnu..
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Čitao sam i o tome, mada je problem što nemam baš puno vremena za testiranje. Probat ću i s drugom matičnom pa ću vidjeti kako će se ponašati :)
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mrtva baterija ili ona koja ne drzi napon dugo moze itekako biti uzrok ovakvih smetnji. Imas li rezervnu bateriju? Ubaci pa probaj.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ostavio sam da prenoći, pa ću sutra vidjeti kakva je situacija. Za bateriju je najmanji problem :)
     
  13. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Nadam se da se @SamiRX-8 nece ljutiti sto mu upadam u temu, al da ne otvaram drugu.

    Napojna je Silverstone ST50EF 500w i u radu sa njom nemam nikakvih problema. Ostale komponente, kao problem, sam iskljucio jer se i u drugom racunaru isto desavalo. Obe maticne imaju onaj 4-pinski prikljucak za struju na sebi, dok iz napojne ide 8pinski i sa adapterom 8pin-4pin ide u maticnu.
    Kada racunar spojim na struju i pritisnem paljenje prvih 5 min. se nista ne desava. Nakon toga zavrti kratko ventilatore narednih 5 min. Znaci nakon 10tak minuta i par pokusaja paljenja racunar se upali i radi bez problema. Takodjer slijedeca paljenja idu bez problema, sve dok se ponovo ne iskljuci skroz iz uticnice.
    Unaprijed zahvalan za svaki vid pomoci.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Otvori napojnu (ako je istekla garancija) i pogledaj da se nije kakav kondenzator napuhao. Kod mene je crknula silverstone 750w modularka, samo zavrti ventove i neće pc da se upali i kad sam je otvorio 2 kondenzatora su bila napuhana i ovih dana je čeka remont pa ćemo vidjeti hoće li raditi.
     
  15. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Hocu pogledat cu, ali kada uspijem upaliti racunar nakon toga se pali sasvim normalno, na prvu. Jedino kad se iskljuci skroz iz struje onda se taj problem opet javlja.
    Edit.: upravu si imaju 2 napuana. Moze li se ovo popraviti ili mora u smece?
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mozes ih zamijeniti i nadati se najboljem. Najbolje odnesi majstoru da ih zamijeni nije to neki posao.