problem sa formatiranjem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by woland, Feb 25, 2007.

  1. woland

    woland Aktivista

    dakle, ovako, moj drug odlucio da formatira disk...ja mu odnijela cd windowsa xp sp2 i dosla da skupa to pokusamo srediti...citali smo razne upute po netu i onda smo prvo namjestili u biosu da se boota sa cd-a...i ubacili cd i restartovali...medjutim, ne boota se :shock: normalno se podigne windows i onda nam otvori cd i nudi da reinstaliramo i tako te opcije...evo, ovo:

    [​IMG]

    probali smo da uradimo ovaj install, ali su i dalje ostali neki programi, dokumenti i tako te stvari...elem, nismo puno uradili...

    dakle, zna li neko do cega je? je li nam nesto nije ok sa cd-om windowsa? ili ima jos neka kvaka osim nastimavanja na boot sa cd-a?

    eto, hvala :wink:
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Nisi dobro nastimala boot order u BIOS-u;

    1. prvo optika
    2. hdd
    3. ostalo nije bitno

    Tokom paljenja pojavi se poruka ''press any key to start CD ili inslacaiju''

    Da nemas dva opticka uredjaja?
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pri citanju XP cd-a opomene te da pritisnes bilo koju tipku. Ako to ne uradis, nastavi bootati sa diska.

    Edit: Ne vidjeh da je sulu vec napisao.
     
  4. woland

    woland Aktivista

    hvala :D

    stavili smo ovo za bootanje:

    1. optika
    2. mislim da je floopy ili tako nesto :?
    3. ovdje je nesto kao pme ili tako neka oznaka sa "p". (trenutno sam kuci, tako da ne mogu provjeriti sta tacno pise na njegovom kompu)

    inace, ima samo jedna optika - dvd rw.
     
  5. woland

    woland Aktivista

    informativno, zanima me kako bi se trebalo nastimati bootanje ako se imaju dvije optike? ja imam cd rw i dvd rw. kako ide u tom slucaju? hvala :wink:
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Isto. Komp ce sam bootati s one koja ima bootabilan medij unutra. Ako imaju obje, onda ce bootati s one koja je master na kanalu.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ako je intel chipset onda izaberes u cdrom tabu koja te optika zanima
     
  8. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Na Asusicama mozes izabrat samo jedan optikaner u tom meniju a na drugom mjestu imas njihov odnos. E taj sto je tu glavni bit ce prikazan u tom dijelu gdje se odabire boot order. Nije samo po defaultu optikaner pa ce on prijeci sve. :mrgreen:
     
  9. woland

    woland Aktivista

    danke :wink:
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Na "trzistu" ima dosta kopija WinXP-a koje nisu bootabilne (posjedujem dvije :) ), moze biti i do toga
     
  11. woland

    woland Aktivista

    znaci, postoje dvije vrste cd-ova? ako opet ne bude radilo, onda je to to :lol:
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    da, ali ako imas writer ne bi trebalo biti problem napraviti boot disk. samo progooglaj na temu "kako napraviti windows xp bootabilni disk" i vjerujem da nece biti problema...