Problem sa HDD-om i particijama

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by TopniK, Feb 11, 2007.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Ovako, imam jedan fakat gadan problem i mučim se njime cijeli dan.

    Uzeo sam novi disk od 40 GB koji moram ubaciti u zetov Pentium 3 (IBM).

    Kada taj disk spojim na svoj komp sve je ok tj. vidim sve kako treba i mogu manipulisati particijama kako želim.

    No kada ga samog spojim na zetov komp onda ga uopšte ne vidi. No kada sam ga spojio na zetov komp kao removable drive onda ga u windowsu vidim tj. vidim dvije particije koje sam napravio.

    Ali kada idem da instaliram win on uopšte ne vidi HDD tj. javlja da nema prostora za instalaciju.

    Kada sa startup disk98 pokušam pristupiti Fdisku javi mi ''No fixed disk'' i ne mogu tu ući.

    Jednostavno na zetovom kompu ga uopšte ne vidi a na mom sve ok. Pravio sam mu particije i u Fdisk-u na mom kompu, i u Partition Magic a i u WinXP Disk Management i tu je sve ok ali ovako na zetovom ništa.

    Inače zetov komp je ispravan jer je na njemu manji disk na kojem je instaliran XP i sve radi kako treba.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A mozda zetova ploca nema podrsku za toliki disk?
     
  3. vnm_

    vnm_ Komšija

    moguce, mada iz mojeg iskustva u tom slucaju maticna prepoznaje disk, medjutim prikazuje manji kapacitet...ali moguce je svasta
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    vidi imas li na samom disku jumper settings za 32gb hdd
    ako ne nadji na stranici proizvodjaca diska prog koji to radi
    formatiraj ga na 32gb i ubaci u komp ...
    chekiraj update biosa za plocu
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    a nekad brand kompovi znaju zezati sa third-party komponentama...
     
  6. TopniK

    TopniK Komšija

    Nakon 10-satnog mučenja i glupiranja rješio sam problem.

    Još uvijek ne znam šta je bilo u pitanju, ali sam na kraju napravio tako što sam njegov HDD ponovo spojio na svoj komp i tu instalirao winxp nadajući se da će se to na njegovom kompu moći dizati što sam na kraju, iako nisam očekivao, uspio. Ali opet ni tada nisam u Dos-u mogao vidjeti particije niti pristupiti Fdisk-u nego sam morao na njegovom kompu pomoću Windows Disk Management-a obrisati drugu particiju pa je ponovo napraviti pa tek onda sam je uspio vidjeti u Fdisk-u pa sam tako sredio i drugu particiju.

    Najgore je od svega što mi još uvijek nije jasno zašto je to bio jedini način da se stvar sredi.

    Poslije ovoga sam načio jedno važno pravilo: Ne diraj komp ako je slabiji od Pentium-a 4 ili od nekog AMD 1800+ ili tako nekako blizu.

    Svakako hvala na pomoći...