Problem sa hlađenjem . Hitno!!!

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Inzinjer, Jul 11, 2004.

  1. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Ponovni pozdrav!

    Postojali su planovi o novoj grafičkoj kartici itd. ali se nesrećom pojavio novi problem tako da prokleta grafička opet ide na čekanje jer moram kupiti nešto preče.

    Šta se dogodilo?

    U Biosu sam podesio da se računar automatski gasi kada temp. procesora pređe 65 C. E sad je frka što zadnjih 4 dana nikako ne mogu ni da igram ko čovjek a da temperatura procesora ne predje 65. Čak sam kao granicu stavio i 70 C ali to mi je previše rizično jer mi je nekako 50C najljepša temp.

    Eto , sve u svemu frka. Temp procesora na 65C a sistema na 50C. Svakako i više nego opasno pogotovo što je i sistem na 50C tako da ni cooler na proc. nema odakle tražiti primjeran zrak.

    Znači ,pod hitno moram riješiti problem hlađenja.

    Ja sam nešto već planirao a vi ako imate kakvu bolju soluciju slobodno recite.

    1. Mislio sam prvo uzeti novu napojnu , sa obavezno dva coolera koja su tiha. Znači , napojna od barem 350 W sa dva tiha ventilatora. Tišina mi je mnogo bitna.

    Eto , koju bi mi vi napojnu prepručili . I da li mi je 350 W dovoljno ? Znači kvalitetno napajanje sa dva veoma tiha hladnjaka. Koje je to i koliko košta i gdje ga se ima nabaviti?

    2. Papst cooler koji bi stavio sa bočne strane kućišta. Čuo sam da su oni kvalitetni i veoma tihi. Mislio sam izbušiti rupu na bočnoj strani kućišta i tu staviti dobar Papst cooler koji bi puhao ( upuhivao zrak unutra) direktno na cooler od procesora.

    Eto , ja sam mislio uzeti taj Papst ( 35KM) i staviti ga tu gdje sam objasnio. Da li bi trebao uzeti koji drugi cooler za ovu funkciju i da li bi ga trebao postaviti na neko drugo mjesto ( naprijed ne može jer nema gdje) i da li da ga podesim da upuhuje ili ispuhuje zrak.

    3. Cooler za procesor. Ja sam najviše bio zagrijan za Zalman 7000 ALCU koji je u Plusu 70 Km mpc. Iskren da budem cijena mi jeste visoka , pogotov za jedan cooler . Ali što je najsmješnije ne mogu uzeti ni da hoću jer sam saznao da ne može na moju matičnu.

    Šta vi mislite da li se može kako ugraditi. Ako ne , onda koji bi mi drugi bio dobar da je naravno kvalitetan i veoma tih ( ponovo). Nekako da i cijena bude prihvatljiva da barem ne prelazi cijenu navedenoga.
    Znači kvalitetan i tih cooler.

    Eto , to bi bilo sve što sam imao pitati. Vas molim da mi odgovorite i iznesete svoje mišljenje jer za ovo mi je stvarno frka.

    Pozdrav.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja mislim da ti kontakt između procesora i hladnjaka slab ili se istopila termalna pasta pa je trebaš nanijeti ponovo ili si je pogrešno nanio...

    Ja ne znam kako se svima pregrijava... ja se uopšte ne trudim da mi je hladan niti kupujem neke uber colere, normalno stavi cooler nanesi jako tanki sloj paste... temperatura 50C , radi se o BOX colleru Athlon 2500+
     
  3. Esh

    Esh HWB

    pa ako imas problem sa temperaturom prvo bih ti savjetovao da vratis frekvenciju procesora na default vrijednost..

    sto se tice napojne, razmisli o zalmanu (nisam siguran da se kod nas ima nabaviti zalman psu, ali je nevjerovatno tih) i nemoj ici ispod 400W..

    dodatni hladnjaci - uzmi 120x120 umjesto klasicnih 80x80.
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    I ja imam Barton 2500+ i niske su mi temperature (okvirno 47 stepeni procesor i 39 stepeni sistem). Sa strane ima jedan ventilator koji ispuhuje zrak i dodje montiran na kuciste koje je kostalo 78 KM u Genelecu, na procesor sam stavio hladnjak Gembird DL-119 (kostao je oko 20KM u Genelecu), a pasta nekakva anonimna, dali mi je s hladnjakom. Napojna je 450W MS Industrial, isto iz Geneleca - ima dva tiha ventilatora na sebi i kostala je oko 45 KM.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    evo mog
    40° mobile na [email protected] (7000 Cu i termostab)
    bitno ti je da ti hladnjak za procesor ima dotok taze zraka i izrezi otvor za kuler na vrhu kucista izmedju napojne i cd roma okerni kuler da ispuhuje i muke su rijesene (tako kod mene fercera)
     
  6. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Za bočni Papst cooler sam već nešto smislio.

    Nego u Plusu ima ova napojna CHIEFTEC 360W , posjeduje dva coolera i kažu da su tihi. košta 77 KM mpc. Vrijedi li ?Zna li tko kakvo je i da li je stvarno tiho. I ima li kakvo bolje za iste pare ili nešto jeftinije a solidno.

    Ovo mi nekako odgovara.

    A čuo sam da bi na svoju matičnu ipak uspio ugraditi Zalman ALCU ali ga treba posebno okrenuti. Je li istina to ?
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    ja sam svog rezo malo:) a za napojnu uzmi ako je pfc
     
  8. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Hm , pa kakvo je ovo napajanje.

    Da li je kvalitetno , tiho , vrijedi li ovoga novca , ima li koje bolje rješenje za ove pare i da li je 360W dovoljno?
     
  9. jeretik

    jeretik Komšija

    Reko ti ja, tiho napajanje (dva ventilatora) 450W MSIndustrial u Genelecu, to je solidna napojna jedinica, ja na nju imam prikacene i nekakve sijalice, pa ne pravi problem, a kosta 43KM mpc. Ja ne bi uzimao napojnu od samo 360W, pogotovo ako imam u planu da kupim novu graficku.

    Sto se tice tisine, koje god da izaberes, pitaj prodavaca da ti ukljuci da cujes jel bucno.

    65 stepeni nije najbolja temperatura, ali nije previsoka, pa slobodno stavi da se gasi na 70 (tako sam i ja namjestio), jer je tek ta temperatura kod Bartona znak za uzbunu, mada se i na njoj moze raditi bez nekih vecih problema.
     
  10. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pa ako je tako kao što kažeš nekako mi ipak 43 Km zvući bolje nego 77 a s time i poštarina. No dobro.

    gledao sam u Genelecu. Jedino 450 W i košta 43 MPC. Mislim da je to . E sad kažeš da je tiho , onda se isplati uzeti.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ali treba malo pogledat koliko koje napajanje daje max ampera na 12V rejlu, mislim da je chieftec ipak bolji :)

    ulgavnom sva ta napajanja za 20€ i 600W treba uzimati sa rezerevom. recimo zalman 400W na testovima daje dosta preko deklariranih vrijednosti, što se vjerovatno ne može reć za msi... ja isto imam msi 400W dual fan u kompu, ali kad bi kupovao novo malo bi razmislio i o drugim modelima.
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Imao sam upravo to MSi (nije MSI taj MSI vec MSi :D, kuzite?), i bucno je ubij boze, tek kada sam ugasio 1 vent a drugio stavio na 7v moglo se ostati nekako.
    Nemoj uzimazi MSi jer naponi letaju, nikada nisu stabilni. Preporucujem ti tog chiftecka jer bar ima stabilnije napone.
    A Ako imas para razmisi o Forton ili Tagan napajanjima oni su trenutno najbolji.

    7000Cu se vjerovatno moze staviti na tvoju maticnu (rekla ti je ekipa na PCEX vec kako ;))

    I obavezno napravi jedan blowhole na vrhu kucista jer dosta smanjuje temp, a ako imas negdje nabaviti 120,, vent njega stavi sa strane (iako ce i 80mm biti relativno dovoljan).
     
  13. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    E vidiš. Nije loše.

    Znači ovaj chieftec je dobar , a prepostavljam i da je tih , jel tak?

    A što se tiče tog Fortron ili Tagan , koliko oni inače koštaju i da li ih ima u BiH?

    U Hrvatskoj ima , ali to mi ne znači puno :( .

    Ja sam evo već danas nabavio Papst ( 18 Eura) 120 mm i sad kontam šta da radim sa njim. Ja sam mislio na bočnu stranu da puše u cooler od procesora tačnije u budući Zalman :D .

    Prepostavljam da će Chiefec dobro protokolirati sa zrakom pa očekujem solidno i tiho hlađenje.
     
  14. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Misliš na praznu rupu , bez ventilatora? :?:

    Hm , ako je tako sudim da radi o rupi kroz koju će izlaziti vrući zrak jer je lakši od standardnog. Imam li smisla? :)
     
  15. Shenron

    Shenron Komšija

    Naravno da bi stavio ventilator :D .

    Al kad vec imas taj 120 mm stavi da ti malo puse po procu a malo po NB-u. opipaj malo NB (Ja se od mog oprzim, doslovno) :).

    btw: gdje si kupio papsta?
     
  16. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Tip je iz Tuzle. Inače nabavlja robu i Srbije preko nekog drugog tipa ( čiji sam broj oduvijek htio imati) pa tako da mu ja kažem šta mi treba pa ako on ima na lageru odmah odradimo a ako nema svakako može sve nabaviti. Čovjek nabavlja sve što se traži. Papsta je imao na lageru tako da sam ga odmah uzeo.

    Inače njegove cijene su ispod veleprodajnih cijena u bosanskim firmama a još kod njega nema poreza.

    Mašinu u potpisu sam kod njega nabavio za 30 % jeftinije nego što bi tad iznosila velepodajna cijena naših firmi.

    Eto ako budeš trebao ili bilo tko neka mi se obrati na PP.
     
  17. djambo

    djambo Aktivista

    vidio sam tvoju sliku na temi za graficke ona dva ventilatora ti bas ne pomazu idi vidi objasnjenje.Povecaj si granicu temperature jer athloni mogu raditi i na 70 celzija tako da se ne brines
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    promjeni pastu razmisli o kupovini coolera (glacial tech sillent su ok) veliko kuciste nije na odmet
    +kod mene je xp2000+@2300 sa sillent brezze coolerom titan pasta stavljena prije pola godine i drzi trenutno na 43 c