Problem sa matincom...Ko pomogne castim !

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by emirsehic10, May 19, 2016.

  1. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    takvi fantomski problemi počesto mogu biti i problemi sa napojnom, posudi drugu napojnu od nekog ako si u prilici.
     
  2. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    meni je ta opcija na nekoliko matičnih ploča sprečavala normalno funkcionisanje tih računara i "pravila" od potpuno novih ispravnih napojnih (evga, fsp, seasonic) defektne sve dok ne isključim antisurge support, biće dobar samo nek ne drži onu matičnu na podu i na foliji sa balončićima.
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pomazem da koristis forum kako jeste predvidjeno i preporuceno, nema razloga za takvim odgovorima :smt002
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam prije godinu i pol spalio asus p8p67LE i jedan ssd kingston v200+ 120gb kad sam iskjucio anti surge opciju jer je napojna prnula bila i ja sam svjesno rizikovao.

    Sretno Emire znam kako ti je :D i bas me zanima u cemu je problem.
     
  5. thes1nt

    thes1nt Aktivista

    da je toliki rizik isključiti anti surge, onda bi svaka druga matična bez iste stvari crkavala. eh sad druga je stvar ako i zašto ljudi napojne jedinice neozbiljno shvataju pa stavljaju najjeftinije koji im dođu pod ruku. na overclock.net sam naletio na 15-20 threadova gdje su problemi rješeni isključivanjem anti surge supporta.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    "ME" se može odnositi na Intel AMT, odn. Management Engine Interface, ako možeš to isključiti možda bi riješio problem. A jesi li probao isključiti jedan od dva sata kontrolera i priključiti na drugi "enable-ovani", i obratno? Može biti i da zbog OPROM-a, POST traje dugo.
     
  7. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Zeznuta je situacija, razumi me. Izvini ako sam bio grub
     
  8. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Zadnja 2 konektora su Marvell, ukljucivao sam u te a ovamo JBL sam gasio i Intel sam gasio, pa sam ustekao u prve sata konektore pa iskljucim marvell, razne kombinacije ali nista. Mislim da sam i oprom iskljucivao na svakom a tu opciju cu potraziti pa ako bude iskljucit cu je.
     
  9. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Sad sam ukljucio u marvell i u biosu je na enable a oprol na disable, jmb je enable i oprom disable i nema one greske nego me u bios baci a na ploci je kod 34 , debug onaj
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    A da probaš sa drugim SSD-om bootati? ili sa hard diska, ili na kraju krajeva linux sa diska ili usba da probaš bootati. Mislim, nemaš šta izgubiti ako probaš. Da ne bude kao nedavno kada smo imali temu sa četri stranice zato što kolega nije probao drugu grafičku ubaciti u kompjuter.
     
  11. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Hard diska nemam, danas cu kod kolega u servis pa cemo svakako probati. Imam drugi ssd 120 gb formatiran i probao sam na njega sistem dignuta preko usb-a ali nije islo, neda mi bootati uopste
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Probaj napraviti UEFI boot usb sa Rufus-om, ali ako nisi prije instalirao UEFI OS potraži malo kako se ponaša i šta treba isključiti u bios-u. Sada kad nemaš taj error, probaj update-ovati bios.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Možda sam propustio među ovim porukama, ali reci mi jesi li ti probao sa drugim "fizičkim" SATA kablom? Dakle, neki novi.. U svakom slučaju javi i šta je bilo na servisu.
     
  14. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Probao sam naravno ali ne ide. Bio sam u 2 servisa ljudi se ibrete problemi ali nisu uspjeli rijesiti tako da je vracam starom vlasniku pa neka on radi s nje sta hoce.
    Ps. Prije par dana dobio sam komplet plocu i q6600 processor sa 4 gb rama u 2 plocice. Naravno spojio onako na podu i radilo perfekt i ja ostavio sa strane i u medjuvremenu ocistim je zrakom ispusem sve fino sredim i danas hocu sebi da spojim malo da imam kakav bilo komp kad ono sipak, nece sliku da mi baci. Ja ne znam jel ovo meni samo se dogadja ne mogu da vjerujem. Sve fino povezano i ustekano i svi dijelovi su ispravni, svi ventilatori se okrecu ali slika crna. Ramove mijenjao nije , a nije ni do graficke jer ona je kada sam ja probao radila a gtx 580 a sa gtx 770 nije htjela sad nece ni sa ovom 580 sto je prije htjela. Nema tu sad rjesenja, to najbolje sad kroz prozor sve pobacat i rijesit se govana, ovako dzaba gledaj kad nema slike do svaceg moze biti. Inace ploca je asus p5k epu
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Koliko sam upratio, skupo placas lekciju o statickom elektricitetu. Ploca ne moze na podu biti stavljena na bubblewrap. Cak mozda nije ni fer da vracas starom vlasniku ako je njemu radila a sada ne radi.
    Mada je meni i dalje cudno da ne radi update biosa, je li ko iz servisa pribao, mozda si ti slucajno previdio neku sitnicu..
     
  16. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Sto se podloge tice stavio sam na stol i na neku tanki materijal kao krpa ne znam kako bih vam objasnio a posto moram na jednom kraju odici plocu zbog graficke stavim ispod mali daljinski od led dioda plasticni i otklanjanjem te krpe i tog daljinskog upalio sam, elektricitet je otprilike bio problem...
    Sto se tice one ploce ja ne znam zasto nisam fer, kako cu ja znati da je kod njega radila ploca, zasto je prodaje, mozda ni kod njeg nije radila, kako cu covjeku vjerovati uopste ?
    Meni je ploca dosla u kutiji (nije originalnoj) zapakovana i ja sam otpakovao naravno jer je preko poste dosla (euroexpress) i vidjevsi da je malo prasnjava i nije ociscena ja sam je opuhao zrakom i unio u sobu, stavio cpu, ram, hladjenje, sve prikljucio i na taster nema slike. Nisam znao da treba 1 min. cekati ja sam nakon par sekundi ugasio jer sam znao da nesto nije ok..Provjeravao sam svasta ponovo i upalim i tako ostavim da radi dok sam nesto na telefonu radio kad nakon minut ugledah na monitoru slika, prodje pocetni ekran, dodje onaj marvell nesto i prepozna on ssd i restartova se (sam naravno) i odvede me u bios samo. Hajde kontam koristio covjek hdd pa nije nastimao na AHCI opciju jer sam imao par takvih slucajeva kod bootanja medjutim u sata configuration je na AHCI opciji a i Marvell i JMB controlleri su na AHCI takodjer i ukljuceni su oba. Probao sam opet par pokusaja ali nista. Update biosa mi neda, gledao sam klip covjek ide tool i tamo prva opcija EZ Flash ja mislim da se zove i pise sa strane da sluzi za update biosa ali kod mene kada idem na tu opciju enter izbaci mi gresku sto sam ranije pisao, error sending end of post to me, system halt i tu zakoci moram gasiti... Nosio sam momcima dole s kojim sam dobar i oni su svasta pokusavali od cmos cistenja, vadjenja baterija, stavljali hard disk, probali dignuti sistem windows 7 i windows 10, ubacimo stik i prikljucimo preko usb-a eksterni dvd citac i nijednog nece da boota, pa to nije normalno... Odnio sam je kasnije i malo boljem serviseru kojeg poznajem, on malo vise radi sa ovim socketom i sa intelom prvenstveno i njemu je bilo cudno prije svega sto sliku baci nakon 1 minut a kasnije nece biosa da prodje dalje i ostavio sam i njemu nije ni on uspio nista, jucer sam je vratio kuci , trenutno je tu trebam je spakovati da sutra posaljem nazad..Eto, nisam pametan da znam do cega je, da li je neki chip riknuo ne znam, i dalje ostaje tajna
     
  17. Tyger

    Tyger Aktivista

    Na koji si USB spajao tastaturu?
    Pokusaj na USB 2 spojiti ako si do sada spajao na USB3 na jednom PC-u mi je to bio problem sa čitačem kartica za banku. Nije htjelo boot proci dok nisam prebacio na USB2
     
  18. emirsehic10

    emirsehic10 Aktivista

    Nema kod ove ploce usb 2.0 samo 3.0, jedino na ps2 probati spojiti alo gotovo je sad, oprostio sam se od nje
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa kazem da postoji i sansa da si je ti sprzio, zato rekoh mozda nije fer. Ne znam ko je, ni moze li mu se vjerovati, ali je ocito da si ti pravio gresku sa nacinom na koji si rjesavao postolje ploce.
     
  20. Ekperica

    Ekperica Novi član

    Flash biosa.. ako to ne pomogne probaj da flashujes grafiku