Profesori, Informatika i ostale djelatnosti...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TopniK, Feb 5, 2006.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Sjećam se kada sam išao u srednju školu ( ma i nije bilo tako davno, prije 3-4 godine), dok smo bili maturanti, stiglo je obavještenje da su svi učenici dužni dati po 10 KM za kupovinu novih računara za školu.

    Ništa se tu nije moglo. Naređenje je naređenje. :(

    Uglavnom na kraju se skupilo 10000 Km jer je bilo oko 1000 učenika. Niko od profesora, sem profesora informatike M.I., nije bio upućen u IT ili uopšte o cijeni računara-računarskih komponenti.

    Za tih 10000 KM kupili su 7 računara tipa Celeron 1.7, 128 MB Ram, integrisane grafičke ( ko zna koje-neke intelove) i HDD 20 GB. Sve sam sam pregledao i to je tačna informacija.
    U to vrijeme, ti računari su bili negdje oko 600-700 KM jer sam i sam pogledao cijene u okolnim firmama.
    Čisto sumnjam da su ostali profesori imali tu neku ulogu i neku dobit jer, kao što sam naveo, niko se nije razumio sem navedenog profesora. Da li je on to uradio sam ili u dogovoru sa firmom u kojoj su kupili (inače poznata u Tuzli), to ne znam, ali znam da je 100% tu bio dobar. Škola ne plaća PDV.

    Interesantnoje to kako nije mislio na to da su neki učenici ipak upućeni u te cijene i da će vjerovatno neko reći da se dovede neka komisija da provjere tačnost cijena. Na kraju krajeva, nikada to niko nije saznao i shvatio.

    Slično se skoro dogodilo ove/prošle godine na Elektrotehničkom fakultetu u Tuzli gdje je dekan V.M. naručio 30 računara koje je platio navodno po 2000KM. Naravno, računar, ako uzimaš zvijer komponente možeš navući i na 3000-3500KM ali se ovdje radilo o nekim osrednjim, pa kako neki kažu, i starim računarima... Uglavnom ovdje se radilo o desetinama hiljada koje su završile u nečijem džepu.
    Sreća, ovom slučaju je došao kraj, jer se navodno sve saznalo, tako da sad dekan V.M. ima puno toga za objasniti.

    Zanimljivo je to da ovi ljudi uopšte ne razmišljaju o tome da ipak ima upućenih. Vidite, tu se javlja ono naše samoponižavanje, podcjenivanje, tipa: ''Ma hajde, ko to ovdje šta zna o računarima'' što donekle i predstavlja smetnju u razvoju IT-a u BiH.
    S druge strane, studenti umjesto da rade na računarima novije generacije, još uvijek se muče sa tim starijim računarima (nije ovo slučaj svugdje ali prisutan je svakako), te zbog malog broja računara ne stignu svi i koristiti te računare. Zapravo, samo ih oko 30% uspije iskoristi (raditi nešto na njima-recimo mnogi studenti nemaju gdje kucati seminarske radove pa umjesto da imaju mogućnost to uraditi na faxu besplatno, oni moraju nekome plaćati 1.5KM po stranici). Ovo utiče na još mnoge faktore u razvoju navedene oblasti u BiH.

    Eto, svašta se dešava. Sve je još uvijek po starom...i to ko drugi nego sad i prosvjetni radnici...

    Šta drugo reći, osim sramota...
     
  2. zilo

    zilo Komšija

    Ovaj imperatorov primjer radi se i na manjim stvarima.U skoli pukne obicna stolica koja kosta 30-ak maraka,a 300 ucenika plati po 2 marke.To je tako u svim skolama.Kad se pare prevrcu na ovako sitnim stvarima,te krupnije,kao kupovina racunara dodju kao slag na tortu.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    da nisi slucajno isao u elektrotehnicku u buca potoku? :D
     
  4. TopniK

    TopniK Komšija

    :) Nisam. Srednju sam završio u Tuzli (ne mogu navesti sada tačno koju onda bi vjerovatno neko shvatio o kojem se profesoru radi).
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma i kod mene tako u ta doba je bila ta "akcija" :D


    i na kraju su dobili od elekroprivrede donaciju :D a pare... to se ne pita :D
     
  6. Lamagician

    Lamagician Komšija

    skola u buca potoku je inace specijalan slucaj, dobijes znanje "tehnicar racunarstva i informatike" a uci se na dosta slabijim racunarima od npr. 2 gimnazije itd. No Kanetera se moglo sutati u 800X600 fino pa sam bio zadovoljan. Pa i UT je isao u windowed modu sa 15 fps :)
     
  7. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ja zbog takvog ucenja u skolu ne bi ni nabavljao jace kompjutere. Nabavio bi neke polovne Pentium 2. Kupio bi komponente na pijaci a ostatak para sebi u dzep :D
    Moja srednja skola je prije dobila donaciju od nekih Austrijanaca u vidu 8 (ili 10 ne sjecam se) racunara. Niko od ucenika nije mogao primirisati u taj kabinet. Tu su bile "dvojke" na 800 MHz (tada odlicne masine), a mi nastavu radili na Pentium1 dreshevima sa 32 MB RAM-a.
    U tom novom kabinetu su par zaposlenih ljudi u skoli uz pomoc jednog ucenika (koji je obavljao fizicki dio posla) izveli vrlo isplativu operaciju. Poskidali su ploce, procetore, graficke, memoriju pa cak i napojne jedinice jer na ATX nisu mogli da prikljuce Pentium 1 konfiguracije koje su zamjenili.
     
  8. wacko

    wacko Aktivista

    Da nije Gimnazija MešsaSelimovic :mrgreen:
     
  9. zilo

    zilo Komšija

    Kod mene u gimnaziji solidni,cak sta vise,odlicni compovi za potrebe srednjoskolaca.
    Postoje dva kabineta.U jednom ima 15-20 compova.Sve LCD monitori 15'' i 17'',grafulje 9200 radeonke,procc P4 2,8 GHz,256 ddr ram-a.
    Drugi kabinet je amfiteatar i ima 20-ak compova,koji su umrezeni i posjeduju internet konekciju.
     
  10. 3125

    3125 Komšija

    Kod nas imaju isto dvije "sale" sa kompovima u oba ima oko 20 kompova. Profa tvrdi da su sve pentium dvojke, ali ja i jaran smo instalirali prvi UT na dva kompa i u safe modu nismo mogli igrati koliko je stekalo, a ja sam mogao na nekim below average detaljima igrati da ne steka na pentiumu 100 i neznamkojom grafom (u svakom slucaju xy puta slabija od voodoo 2 za kojim sam slinio). A u drugu salu sam ulazio samo jednom, ali su tamo jos slabiji kompovi :shock:
     
  11. zilo

    zilo Komšija

    Cudi me da je kod vas tako lose.Ipak se ono pricalo da je u vasu skolu ulozio dosta para Clinton i da je to najopremljenija skola.
     
  12. 3125

    3125 Komšija

    Opremljena je moj k...

    Jes ima dosta racunara i u svim "strucnijim" kabinetima (fizika, hemija, biologija) ima komp ali su prica za sebe. A plocice otpadaju sa plafona. Domar ih svaki dan krpi. Pogadjaj sta je bilo sa klintonovim parama. Dobro sto jest jest obnovio je od rata i izvana, ali je unutra kriza.
     
  13. zilo

    zilo Komšija

    Svasta.Nisam to znao da je 3. u takvom stanju.
    Kolko nasi mogu pokrast to ni Gates ne moze nadavat.
    Negdje sam cuo da je BiH u nekoliko postratnih godina dobila toliko para s vana,da se nalazi u vrhu liste zemlja kojima je pruzana pomoc.
    E sad,gdje je ta lova nestala,potrebno je jedan serial TV emisija napraviti i ukljuciti tajne agente.Mada nisam siguran da bi i oni to razrjesili. :D
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sta se zalite? Ja sam gimnaziju zavrsio na 386, jedino je profa imao 486. I cijelu godinu radimo Turbo Pascal :D :D
     
  15. 3125

    3125 Komšija

    Ne zalim se ja nista, ja sam zadovoljan dok se boota manje od 3 min :D

    Jedino konstatujemo da je bila bozija basta donacija.
     
  16. zilo

    zilo Komšija

    I ja radim Turbo Pascal cijelu godinu,ali meni fino.Ko hoce da prati nek prati,ko nece ne mora ,ali ne smije ometati cas.Posto se meni ne prati,ja po cijeli cas na netu.
    Dodje test i ja dobijem 5,a oni sto prate nastavu losjie ocjene. :D
     
  17. FearLess

    FearLess Aktivista

    kod mene uskoli jos uvijek ima 386
    Kod nas u skoli dobilipomoc od 50000 KM da nabave opremu za informatiku ami ni jedan novi comp nismo vidjeli a pomoc je stigla prije jedno godinu dana
     
  18. 3125

    3125 Komšija

    Ista stvar. A posto profa nije strucna u tim stvarima :!: , ja u vecini slucajeva nastavim predavanje :roll: Da vidite kakvih samo debila ima.
     
  19. zilo

    zilo Komšija

    Sto se tice struke,ovaj moj profa je beton. 1. ili 2. mjesto na informatickoj olimpijadi prije par godina.

    Ali,ovaj sto je prosle godine predavao nije znao u device manager uci. :D

    Debila ko debila.Ja volim kad se nadje poneki.Zanimljivije je zivjeti sa njihovim provalama.;)
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Kod nas na Filozofskom fakultetu ima dosta racunara, al posto nema nikog da ih odrzava, kad sjednes za njih, apokalipsa

    Adware iskace sa svih strana, Corel se pokrece dva sata, a internet konekcija je takva da je bolje da je nema

    Informaticka situacija u FF u Tuzli je slicna njihovoj web stranici:

    http://www.ff.untz.ba/

    [​IMG][​IMG] :lol: