Promjena IP adrese na DHCP protokolu

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exchanged life, Dec 24, 2010.

  1. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Pozdrav svima. Znači ovako, provider servisa mi je kablovski operater HS. I želio bih da znam da li postoji način da promijenim IP adresu.

    Hvala unaprijed.
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Predpostavljam da neplacas staticku adresu, ako je tako IP adresa bi ti se trebala mijenjati kada se re konektujes. U zavisnosti od podesenog "lease time" nekada se to desi automatski tipa svakih 6h, 12h ili i vise. Tj ti najcesce nemas uticaja na to.
     
  3. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    E hvala na informaciji. Upravu si, ne plaćam statičku IP adresu, ali mi je ipak IP adresa ista mjesecima (ili mi se to čini). :| Samo me malo zbunjuje to što si napisao najčešće. Da li to treba da znači da bih ipak mogao nekako "ubrzati" to vrijeme ili je to sve u potpunosti u zavisnosti od providera.


    Čitao sam malo tom dodijeljivanu IP adresa za DHCP protokol i ako sam dobro shvatio operater dodijeljuje IP adresu na osnovu MAC adrese modema, (tako ustvari ISP zna o kome se korisniku radi).

    Eh sad, ako bih ikako mogao zamijeniti MAC adresu vlastitog modema, da li bi to značilo da bi mi ISP automatski dodijelio novu IP adresu? Ali pod uslovom da sam ispravno podesio novu MAC adresu modema.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    99% je da ako zamjenis MAC na mdemu da se neces moci konektovati na mrezu.ISP najcesce koristi MAC za indetifikaciju korisnika.
     
  5. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    A zašto se neću moći konektovati ako zamijenim MAC adresu modema? Je li to u slučaju da ako pogrešno zamijenim MAC adresu modema, ili je uopće ne treba mijenjati. Zato što ISP ima uvid u sve MAC adrese svojih korisnika, pa ako se pojavi neka "nepredviđena" MAC adresa, ISP neće omogućiti konektovanje.
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Opet ponavljam najcesce mada ima izuzetaka kad to nije tako ali MAC tvog modema i tvoj korisnicki racun kod ISP su par tako da u koliko neko dodje do tvog user name-a i password-a nece biti u mogucnosti da se konektuje sa nekog drugog mjesta i napravi neovlasteni internet saobracaj.

    Opet kod nekih kablovskih ISP uopste nema user name i password niti bilo kakva pppoe konekcija nego samo stavis ruter na kabal i eto ti interneta. U takvom slucaju jedina indentifikacija prema ISP-u je MAC.

    Ako ti je bas stalo da koristis neke druge IP adrese mozes koristiti "proxy"
     
  7. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Pa kod mene ne treba unositi korisničko ime i šifru za konekciju, nego čim se uključi PC skoro odmah sam online. Da li bi to značilo da kada bi bila druga MAC adresa da zbog toga što ne moram unositi svoje podatke, da bi mi net normalno radio sa tom novom MAC adresom?

    Sjetio sam se ja proxy servera, ali stvar je u tome što kada koristim proxy server ono što hoću da obavim ne funkcioniše. Jer mi obično sa svakim proxy serverom prijavi grešku. Ne znam je li to zato što koriste antiproxy skripte, ili do čega je već...

    Pa sam zbog toga i htjeo da potpuno pokušam zamijeniti svoju IP adresu. Ali u svakom slučaju puno hvala na pomoći.
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    U tvom slucaju ti MAC adresa modema omogucuje pristup na net. Nju ne smijes mijenjati (i nemozes ako ne stavis drugi firmware na modem). Kod mene je recimo drugaciji slucaj ako se ja rucno ne diskonektujem sa mreze (PPPoE konekcija) nece mi se mijenjati IP adresa jer je koliko sam ja skuzio lease time IP neogranicen ili veoma visok(tipa mjesec dana kod mog ISP-a) ali ako se recimo navecer diskonektujem a ujutro konektujem dobijam novu IP adresu.

    Mozes pokusati ugasiti modem preko noci pa ujutro ga opet upaliti (ne na standby ga staviti vec skroz iz uticnice iskljuciti) takoder ga moze pokusati resetovati.
    Ako nista ne upali onda nemozes nikako (sa tvoje strane) mijenjati svoju IP adresu, jedino mozes nazvati i zamoliti ih da ti rucno promjene adresu.
     
  9. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    E baš cijenim to što si potrošio svoje vrijeme da bi mi razjasnio da jedino mogu još pokušati preko noći ostaviti potpuno isključen modem, a ako ni to ne upali jedino mi još preostaje da pokušam sa proxy serverom. Problem kod proxy servera je to što kada njega koristim, ili ne može se pojaviti željeni sadržaj, osim ako na toj stranici od web proxy-a ne isključim opciju za podržavanje skripti.


    Ali kada to uradim, onda prijavi grešku u konekciji i to sa skoro svakim proxy serverom koji sam koristio, bi li ti znao do čega je to i kako to rješiti?

    Znam da je nezahvalno ovako otvarati teme samo radi vlastite koristi, ali sam se skroz zapetljao na Wikipediji na engleskom i ništa mi nije bilo jasno, pa mi je jedino preostalo da dođem ovdje po savjet na bosanskom jeziku. :-|
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Probaj jos jednu caku ako si na XPu. Diskonektuj se sa neta pa desni klik na konekciju i na repair. Windouz bi trebao da trazi novu IP od providera. Mala je vjerovatnoca da upali ali eto ... ne kosta te nista da probas :D
     
  11. Tyger

    Tyger Aktivista

    Lakse ti je sa VPN-om to da uradis.
    itshidden free acc samo se registrujes jest da se diskonektuje svakih pola sata ali bolje ista nego nista a imat ces drugu IP
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Da ne otvaram novu temu.
    Treba mi neki vpn servis a da je besplatan i da radi sa kablovskom konekcijom(Telemach).Probao sam ovaj sto si naveo ali ne moze,javlja greske prilikom konektovanja.
    Maloprije sam naletio na ovo http://en.kryptotel.net/kryptovpn.html koji je naravno komercijalan ali perfektno radi,uz novi ip i mogu cak i cod2 da igram na bihnetovim serverima a prije nisam mogao jer je Elob/Telemach ip odavno banovan.