Računar se ne pali

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by vutra, Jan 1, 2017.

  1. vutra

    vutra Komšija

    Re: RE: Re: Računar se ne pali

    Pokrenuo. Ugasilo se napajanje za manje od minute. (samo je grafa bila na tom napajanju).

    Natipkano s mojega Ejđ Ti Si 10
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    a ostatak kompa na ovom felericnom?
     
  3. vutra

    vutra Komšija

    Re: RE: Re: Računar se ne pali

    Grafa je bila na felericnom, ostatak je na backup napojnoj i ona je nastavila raditi.

    Natipkano s mojega Ejđ Ti Si 10
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj obrnuto :D
     
  5. vutra

    vutra Komšija

    Re: RE: Re: Računar se ne pali

    Ne radi. Trzne se na manje od sekunde i ugasi se. ebo lud zbunjenog

    Natipkano s mojega Ejđ Ti Si 10
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nije jebo lud zbunjenog, logicno je to felericno nece da pokrene komp, ali hoce donekle da drzi samo grafu. Jesam li dobro skonto? Posudi od nekog kvalitetno bar 600W i dobro testiraj.
     
  7. vutra

    vutra Komšija

    Ma jedva sam i ovo od 400 našao

    Natipkano s mojega Ejđ Ti Si 10
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo pitaj na forumu. Siguran sam da ce ti neko posuditi, ako ima viska :D
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Obzirom da se ugasilo napajanje, mislim da si nasao krivca...
     
  10. vutra

    vutra Komšija

    Ima smisla jer je ostatak nastavio raditi, a čini mi se da sam u procesu pregorio jedan od konektora

    Natipkano s mojega Ejđ Ti Si 10
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako mislis, ne baca nikako napon jedan od konektora iz napajanja?
     
  12. vutra

    vutra Komšija

    Kupio novo napajanje (i novo kućište, onako usput :D).
    Za sad radi bez problema.

    Hvala svima na pomoći :smt006
     
  13. vutra

    vutra Komšija

    Hajd' da malo dignem temu :D

    Problem je opet ili napajanje ili matična.

    Uglavnom, par mjeseci mi se dešava da mi se računar usred rada ugasi i ne mogu ga upaliti dok u potpunosti ne isključim napojnu i ponovo je uključim nakon nekoliko sekundi.
    Nakon gašenja, matična još ima napajanja jer USB portovi rade, a i dugme za paljenje koje se nalazi na ploči također svijetli (ali ne reaguje, odnosnos, ne mogu upaliti računar).

    Pretežno se dešava u toku gaming sesije i to ne uvijek. Znalo se desiti da nekoliko sedmica dana radi bez problema.
    Ovih dana sam igrao Anthem, igra u toku koje mi se problem najčešće pojavljivao.

    Pratio sam temperature (CPU/GPU) i sve je bilo pod kontrolom. Furmark i Prime95 sam ostavio da rade cijelu noć, također bez problema.
    Nakon nekoliko testova, uspio sam reproducirati problem tako što bih upalio Furmark, Prime95 i Anthem, nakon čega se (nakon što se igra load-a) računar gasi. Ovo sam ponovio nekoliko puta, i uvijek sam, u par sekundi, mogao "pogoditi" kad će se računar ugasiti.

    Eh sad, šta bi moglo biti, to je pitanje. Druge ploče i napajanja nemam, tako da proces eliminacije trenutno ne dolazi u obzir.

    Napojna je CoolerMaster v750 (modularna, kupljena 2017.)
    Matična je Gigabyte AX370-GAMING K7
    Grafička je Sapphire Nitro+ Vega 64
    CPU Ryzen 7 1700
    2xSSD i 1xHDD
    Nekoliko USB periferala i to je to, tako da čisto sumnjam da sve ovo zajedno može i prismrditi potrošnji od 750W.
    BIOS vratio na defaultne vrijednosti


    Sreća, MB i PSU su pod garancijom, ali i ako ih odnesem na servis, čisto sumnjam da će biti u stanju reproducirati problem, tako da...
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jesam li te dobro razumio, ugasis napojnu na prekidacu a i dalje ima napona na USB portovima?
     
  15. nFare

    nFare Komšija

    Čin se da si eliminisao ram i grafičku, sad probaj instalirati igru na drugi hdd ili ssd pa vidi kakva je situacija.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne moze se zbog hdd ili ssd ugasiti racunar. U pitanju je kratak spoj i napojna to registruje te se iskljuci da sprijeci belaj.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Od jednostavnih stvari:

    Update BIOS-a
    Probaj staviti power limit na Vegu kroz Wattman, malo oboriti radne frekvencije
    Ako imas dodatne kablove od napojne za graficku, probaj ih zamijeniti
    Koji je cpu cooler? Ne bi bilo lose provjeriti pastu, ocistiti, staviti ponovo, propuhati prasinu generalno
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Je li full modularna ili semi modularna? vega u peaku moze povuci 400w a taj cpu 100w na 12v grani tako da nije bas da ne moze prismrditi iako bi trebala da se nosi, ali je mozda oslabila ili sta vec.
    Posto nemas drugu napojnu da probas, ja bih pokusao dobro spustiti klokove i napon vege pa probati taj test jer mi najvise vuce na napojnu, a iduci krivac bi mi bio ram (ili podesavanja rama na ploci).
     
  19. vutra

    vutra Komšija

    Ne. Imam napona nakon što se računar ugasi. Znači prije nego resetujem napojnu.

    1) Done. Za sad radi, ali ne mogu biti siguran do slijedećeg Anthem demo-a, mada sam uspio nekoliko puta ponoviti problem s Battlefront-om (oba naslova u Frostbite-u...hmmm)
    2) Nemam, dobio 2 kabla s po dva 8-pin kontektora
    3) Stock Ryzen cooler (spire). Sinoć očistio i stavio novu pastu.

    Full modularna. Ne znam da li je ikad uspjela povući više od ~280. Što se tiče RAM-a, sve sam vratio na default.


    Koliko su pouzdani podaci uzeti preko HWiNFO aplikacije?

    Evo sličnog problema:
    https://forums.guru3d.com/threads/vega-64-on-multi-rail-psu.418128/
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Probaj prvo sto sam rekao za klokove i napon, ne govorim ti bezze, vega zna imati spajkove sto u nekom full loadu moze trip ocp na napojnoj..
    A to za multirail, ja nisam mogao upaliti racunar sa vegom na multirail 600w