Retro gaming PC

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Neo Bahamut Zero, May 15, 2017.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kako najlakše doći do 'ultimativnih' komponenti iz devedesetih godina? Na pik-u nije sjajna ponuda, a volio bih sastaviti jedan dobar DOS/Win98 gaming komp, znači Slot 1 Pentium III, i440BX ploča sa AGP i ISA slot-ovima, Voodoo3/5 (eventualno GeForce3/4Ti), 512MB SDRAM-a, ISA Sound Blaster i sl.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    online?
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Auto pijaca.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na ebay-u sve nerealno preskupo a auto pijaca je uglavnom bacanje para kad su komponente u pitanju. Našao na pik-u par OEM PIII mašina ali likovi ili ne šalju ili ploče nemaju ISA slot.
     
  5. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Raja, izvinte sto podizem staru temu, ali bas me zanima ima li jos neko da je zainteresovan za neki retro build.

    Kao sto se, evo prije 5 godina, pisalo, kod nas je jako tesko doci do reteo kompomenti, olx je sam po sebi uzas, a osim autopijace, realno, nema drugog nscina za naci nešto.

    Ipak, temeljnim "skautingom", slanjem poruka na olxu, i povremenim odlaskom na autopijacu nabavio sam nevjerovatnih stvari:

    - 5 Slot 1 procesora, P2 i P3
    - 5 Slot 1 maticnih ploca
    - 8 P3 Socket370 procesora od 600MHz pa do 1.3Ghz (3x Tualatin, ali nazalost svi celeroni)
    - 4 Socket370 maticne ploce
    - 5 Socket7 ploca i vise Pentium procesora raznih brzina
    - vise 486 procesora
    - vise AMD procesora, od 60 do 550 MHz
    - oko 1,5GB SDRAM memorija
    - razne ATI graficke kartice, PCI i AGP, od kojih mi je najdraza Ati Rage 128Pro 16MB
    - nvidia graficke TNT2, GF2, GF3, GF4
    - Voodoo 2 PCI, 12MB
    - Voodoo 3 2000 AGP, 16MB
    - Matrox Millenium G400 dual head
    - jos dosta sitnica...

    Zasad sam sastavio 2 kompletna kucista:
    - Pentium MMX 166MHz, za Windows 95
    - Pentium 3 1GHz (Coppermine), 512MB ram, i Voodoo 3 za neku eru do 2002-3 Glide gaminga, i to je pravi užitak

    Trenutno sastavljam i testiram Slot1 masinu sa P3 500Mhz procesorom s kojim sam upario Voodoo 2, za rani 3D gaming do 2000.

    Da je malo vise vremena, svasta bi covjek radio, ali eto, zanima me ima li jos uvijek ljubitelja ovog tipa build-ova.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
    p4ja, NeTRa1der, iPlay and 1 other person like this.
  6. Stig L Stoner

    Stig L Stoner Novi član

    Super tema. I sam sam skupio par artefakata iz tog vremena. Mozda najvredniji komad opreme sto imam je ovaj iiyama vision pro 514 22” CRT refresh rate 200hz . Ima tu svega, podrum moze izdrzat SVE. Jedimo mi zao sto nikad nisam posjedovao neki glide ubrzivac ili Voodoo 3+. Za sad ganjam neki pvm pa eto ako bude kakav gdje, javite.
     
    Ajdin87 likes this.
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    U mom okruzenju slabo ima tih auto pijaca sa takvom robom.Ima gore prema koridoru/Arizoni 1-2 te neke pijace,isao sam par puta ali nisam nasao nista zanimljivo ni novije ni starije,vecinom sa smeca pokupljena roba,izbuseni laptopi i tako.

    A sada retro gaming ide preko emulatora
     
  8. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    A nije to to s emulatorom. Meni je i samo sklapanje uzitak npr.

    Neki dan sam doduse mijenjao hladnjak na Slot1 procesoru jer mu je ventilator prestao raditi, kakva patnja je to samo, na kraju klijestima pokidao plastike.

    PS. Mozda bude dostupna za kupovinu jedna Voodoo 3 kartica ubrzo, ja vec imam jednu pa necu sebi uzimati.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    To bi bio dobar profur urediti jednu sobu u kuci ili podrumu u tu svrhu i onda postaviti tako par racunara za igranje i onda pokazati djeci kakav je bio gaming prije 20-25 godina :D
    Kao sto ameri sebi srede tako odredjen prostor.
    To je lijep hobi ali kako smo mi malo trziste,ti najbolje znas eto kako je doci do komponenti.
     
    Ajdin87 likes this.
  10. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    A bilo bi lijepo, al u stanu, sansa je 0%... Ja zasad drzim u walk in ormaru, ali nemam jos razveden razdjelnik za dnevnu, pa kabl samo provlacim.

    Sreca, dosta starih komponenti radi i s pasivnim hladjenjem, tako da neka modernija napojna, koja nije glasna super dodje za ovakav sistem.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk