[Review] WD SE16 640GB

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stevie_Ray, Mar 25, 2008.

  1. JVC

    JVC Overclocker

    Pa nije bas tako ako poredimo sa Plusem koji ima visoke cijene i pravo kratku garanciju.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ali ako poredimo sa 1TB modelima koji su oko 310KM onda se ne isplate.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Isto kao sto ljudi ne vide u cemu je problem sa kupovinom van teritorije ove zemlje. Problem je u tome sto lokalni dobavljaci generalno ne mogu da prikazu dobre prodajne rezultate te tako dobiju bolje uslove za prodaju zbog postojanja sivog trzista.

    Moj problem je sto zbog postojanja sivog trzista ja ne mogu da radim posao koji volim jer kada se podvuce crta koliko je prodano odredjenih komponenti preko autorizovanog kanala, 80% otpada na sivo trziste i niko od proizvodjaca nije spreman da ulaze na trziste sa tako malim potencijalom. Na kraju se gledaju samo brojevi.
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Tacno tako, ali i sivo trziste bi bilo dosta manje da ovi nasi trgovci nelupaju marze preko svake mjere i da daju garaciju kao vani 3-5 godina, a jok svi oni hoce novog audija za 6 mjeseci pa posli kukaju kako im je svako kriv sto oni lose rade a nece da skine cijenu ni marke.
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    A zasto ne mogu?
    Evo samo jedan primjer: Najtrazenija high end karta za nase trziste (4850), vremenom je samo skuplja, valjda trgovci uvidjevsi da ide ko halva i da joj je kapacitet "veci" od njene cijene pocnu nabavljati sve skuplje verzije. Primjer:
    Plus/Genelec kada se tek pojavila nekih 330km nedavno u plusu zadnja 380 u genelecu 400km
    U startu Pc plus 385km, UE 410km, Formel 420Km respect, Imtec 390km
    jedino donekle Barico i Ingel drze od pocetka iste cijene.

    Kod nas cijene znaci dostizu i prelaze 400km dok u Evropi ispod 300km. Sad pitanje kako trgovci ovakvim nacinom poslovanja misle npr. mene 5-10 natjerati da kupim neku robu, jos uz to mnogi daju garanciju od samo godinu dana, da te se sto prije otarase. Malo vise fer poslovanja, nije nikom drago trazit nekakve sive kanale da se nesto nabavi, ali prosto covjeka razljuti kad vidi cijene pojedinih roba.
    Skup je brate taj patriotizam kod nas.
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Potpisujem.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma da cak i u Hr jeftinija kompjuterska roba a standard veci, da ne pricam o Evropi ili nedaj boze USA
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    U gotovo svakoj temi se krene sa ovim cmizdrenjem kako nam u bosni nista ne valja :lol:
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Et super nam je! Primjera radi potpuno isti laptop u USA 500$ a kod nas 1500KM. Bas nam je kul.
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Shvatite da je BiH malo trziste i da zivimo u rupi kakvoj zivimo. Ako ti se ne svidja idi u USA.
    Je*e se proizvodjacima hardwarea ima li u Bosni 5 ljudi koji zele neki dio. Ako to njima ne donosi dovoljan profit, nece ulaziti na trziste i trositi vrijeme i novac.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    I zbog cega onda osudjivati firme poput ingela koje uvezu po koliko toliko prihvatljivoj cijeni?
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Da je bogdo vise takvih kao Ingel i Barico.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Cini se da ja uzalud pisem jer i dalje ne zelis shvatiti problematiku ni posljedice postojanja sivog kanala. Trgovci nisu dobrotvorne organizacije, niti ih ja "osudjujem", vec samo ukazujem na posljedice. Kad budete radili negdje gdje se osjecaju posljedice postojanja ogromnog sivog trzista, shvatit cete o cemu govorim.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da u pravu si nije toliko do trgovaca koliko do "regularnog" kanala. De mi objasni zasto je u BiH toliko skuplja komp. roba nego recimo u Hr?
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Nije to uopce tema ovog threada pa ne znam sto toliko forsiras, pogotovo s postavljanjem pitanja na koja slijede logicni odgovori. Konacna cijena se formira na osnovu ulazne cijene/kolicine, na sto se dodaju carinski i slicni troskovi te na osnovu procjene trzista. Zamolio bih da se dalje pise iskljucivo o temi, dok se za druga pitanja moze otvoriti tema "O, Boze, zasto?".
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    Koliko ja znam u hrvatskoj nema carine na Informaticku robu pa sami tim je cijena u startu manja.
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    Da malo osvjezimo ovu temu, diskovi se pojavili u Baric-u i to po skroz fer cijeni 145KM.
    pazario jedan pa sam malo testirao i poredio sa Seagate 7200.11 i nisam bas impresioniran jer je jako malo brzio od Seagatea, vise se cuje i malo vise grije, disk je brz ali sa obzirom na gustocu zapisa racunao sam da ce biti malo bolje.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dosli i u Genelec, tamo su nekih 160KM, ne sjecam se tacno.
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    daj nam koji grafikon.
    Ne kontam kako mozes biti nezadovoljan ako si platio disk od 640GB samo 145KM...i to disk vrhunskih performansi.
     
  20. nFare

    nFare Komšija

    I sam pao na ovaj vas hype :mrgreen: :wink: , i bas je pravi hype :) .Tek sam nabacio OS, nisam nesto zadovoljan tisinom, disk vibrira i to podobro, na dodir prsta se bas osjeti, valjda je podesen na bolje performanse fabricki, nisam gledao.
    radi konst. na 38c iako je hladjen 12cm ventom naprijed na 12v, model je iz novije serije (19 sept).
    Evo rezz iz HD tacha
    [​IMG][​IMG]
    Cita preko 100mb, ali mi se cini da slabije opali burst, vidio sam da je kod vas na 240mb.