skyDSL - Internet putem satelita - clanak

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Lamagician, Jan 27, 2004.

  1. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Prvo bih pohvalio autora clanka, Enisa na odlicno napisanom i obradenom clanku. Tema sama po sebi je mnogima interesantna, a usluge koje skyDSL nudi su za nase prostore idealne.

    Meudtim, nakon proictanog cijelog clanka nisam uspio pronaci odgovor na svoje pitanje koji bi glasilo. Ako trenutno imam internet vezu koja je ogranicena protokom podataka kao sto je BIP, ADSL, i ukoliko imam skyDSL na koji nacin skyDSL preuzima na sebe sve sto se tice downloada, odnosno da li se download primarne internet veze odbacuje a koristi samo skyDSL za download?

    Pozdrav
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    sav promet koji se tice downloada ide preko skyDSL-a. Naravno ici ce preko skyDSL-a samo ako ti je u programu kojeg koristis namjesten proxy (a on se sam namjesti u IE-u pri instaliranju ).
    Al ono sto potrosis na upload ti se naravno racuna. Jer skyDSL ti je samo download. Al mozes namjestiti da ti sve zivo radi preko skyDSL-a. Igre isto nisu problem. A isto nije problem skidati 200MB i igrati igru, ping nije nista visi nego obicno, al sa skyDSL-om ces imati isti ping u igrama kao i sa sadasnjom vezom.
     
  3. kenci

    kenci Aktivista

    cuo sam od nekih da taj skydsl nije bas nesto..

    nesto za raju iz danske...ako nisu vec saznali.. 100mbit up/down fiber linija.. za 140kr.. tj nekih 15 eura.. mjesecno.. za sada 19 vecih gradova u dk ima tu vezu... firma Nianet
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Jedno je SWE, a drugo BIH :) .
     
  5. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    PA isplatili se uzeti ovaj skydsl i bas mi se neda da citam onoliki clanak koja firma to nudi i jeli bolje rjesenje BIP lol
     
  6. kenci

    kenci Aktivista

    vedy.. ja mislim da je to njesra majke mi... imas limit, plus koristis ponovo modem da se prikopcas na net...
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    da, dupli trošak si radiš... sigurno je to brzi dl, ali ipak moraš imat dial-up.
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    Gdje imas limit? skyDSL nema limita sto se tice downloada. Ovaj sam mjesec skinuo 4,5GB.
     
  9. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    de ba vicite mi valjali ovo ili nje kaj trebam kupiti koja je veza najbolja.

    Razmisljam o ovome Bipu 40KM mjesecno nije puno de ba recite mi kaj je najbolje a znate sta cu raditi po netu sutat cod ili skidat sve sto se da skinuti
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    ak ti nije puno davat za satelit i dial-up impulse onda uzmi jer je dl vjerovatno dosta brz... pitaj crazy-a on ima satelitsku vezu.
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Za Swe je to vec odavno tako.

    AKo se mislis igrati onda prvo uzmi BIP...jer sa ovim sumnjam da ces imati ping ispod 600...ipak je to satelitska veza koja je namjenjena na prvom mjestu downloadu ;) .
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Sa sat vezom ces imati isti ping kao i sa sadasnjom. Nista veci nista manji. Ja obicno stavim da skidam neki file od 100-200MB i igram W:ET (koji mi ide preko 56k a ne preko sat veze). Ping mi je isti (56k modem, 300-600 :)).

    Racunaj da oko 1h igranja na netu uzme oko 20-30MB.
     
  13. n1dal

    n1dal Aktivista

    Ma ja...

    Znam ja frajera koji je dobijao konekciju iz Italije, preko Satelicke kartice ..isto to ....donwload je veoma brz i sve je xtra sto se tice te oblasti.A dok s druge strane multiplayer igre suXaju ... ping isti kao i sa 56k,ovaj osnosno 5k :lol:

    gL :wink:
     
  14. gospodin

    gospodin Novi član

    Dali ta konekcija smanjuje ping ??
     
  15. n1dal

    n1dal Aktivista

    Ping ostaje isto kao sa 56k :?
     
  16. Esh

    Esh HWB

    tj. onakav kakav imas sa lokalnom konekcijom (moze to biti i DSL, Cable, ISDN...)
     
  17. gospodin

    gospodin Novi član

    Pa koja ima dobra konekcija da mogu igrati online .
    Nisam iz Sarajeva i ovde ima samo jedan provajder tj.Bihnet. Da li ce uskoro nesto bit ako nema nista za sad ??
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    ISDN. :D
     
  19. gospodin

    gospodin Novi član

    Pa dali ce ista uskoro biti ??
     
  20. Esh

    Esh HWB

    uskoro.. ako vjerujes obecanjima iz telecoma..

    iskreno, jedino sto mozes za normalno (koliko - toliko) igranje vani je ISDN ili iznajmljena linija.