Spasavanje podataka s HDD-a

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by aeRo, Apr 2, 2013.

  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Ovako, htio bi da se konsultujem s vama po pitanju necega.. Djevojci mi je pao sistem, medjutim po pehu sve sto joj je vazno stajalo je na desktopu. Da se ne bi bavio nekim programima za vracanje podataka i to, mislio sam da joj uzmem HDD i prikopcam na svoj PC, sve prebacim i tek onda uradim fresh instalaciju. Pa reko da provjerim s vama jel moguce tako, i jel mi potrebno nesto posebno ili samo da uzmem HDD i skopcam ga kao sporedni na svoj komp?
    Hvala.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    jest moguce
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    zavisi zasto je "pao" sistem. Mozda uslijed bad sektora pa ga neces moci ni ti citati, u svakom slucaju to probaj prvo.
     
  4. aeRo

    aeRo Komšija

    Nesto je ona cackala, brisala "programe" i vjerovatno je obrisala nesto od sistemskih fajlova.. Boota se sistem do logoa, i onda se komp restartuje.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj prvo da udjes u safe mod pa vratis na neki prijasnji restore point.
     
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    Ma svakako hocu da joj dignem fresh windows jer se zalila da joj sporije radi komp, nije se radio cleanup 2-3 godine. A i hoce da se prebaci s viste na sedmicu. Tako da cu onda probati da spojim HDD i tako sacuvam podatke. Preko vikenda cu uzeti komp pa se javim ako sta zapne.
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Proci ce to bez problema, ukopcaj kod sebe i kopiraj sta ti treba. Mozes odmah na njenom disku napraviti jos jednu particiju i sav bekap nakaci tamo i dizi instalaciju...
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo uzeo sam pc, I imam problem.. Svoj maticni hdd ostavio na channelu kao master, taj defektni prikopcao kao slave. U biosu podesio boot priority settings, normalno ga komp prepoznaje. Medjutim nece sistem da mi se boota, iskopcam taj hdd normalno gari. Probao sam da ga stavim i kao master na drugi channel ista stvar. Tweakao sam svoj win da mi nema boot logoa, tako da mi se prije samog boota pojave plave crtice pri vrhu ekrana, e sad dodje do tog dijela i samo tu stoji. sta raditi?
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Spasavanje podataka s HDD-a

    Pokreni live distru Linuxa s usb ili cd pa kopiraj sta god zelis i gdje zelis.
     
  10. aeRo

    aeRo Komšija

    Mozes li mi malo bolje pojasniti nemam iskustva s linuxom? Kakve su mi sanse da napravim bootable usb sa vistom pa da probam repairati win?
     
  11. kvaju

    kvaju Komšija

    Skini linux mint, live cd, sprzis kao butablini .iso, ubaci u komp restartaj, i uzivaj.
    Spasis podatke, izvadis dvd i sve ti ostane kao prije.
    Jednostavno je probaj
     
  12. ibran

    ibran Aktivista

    Napravi bootabile linuks na CD ubaci u cd drajv i bota system sa CD i na dextopu ti pokazuje sve šta je na tom računaru odeš na taj HD prekopiraš sa njega što ti treba i kasnije ga formatiraj i digni system ponovo.

    Edit: kvaj me preduhitri.
     
  13. aeRo

    aeRo Komšija

    Hvala, javim se kad (ako) zavrsim. Probacu napraviti bootable USB jer nemam trenutno cd-ova kod sebe po pehu.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Spasavanje podataka s HDD-a

    Imas unetbootin za usb kao i pendrive linux. Lako ces ih naci na google. Imas Mint, openSUSE, Fedora, Debian, izaberi svoju cakiju :D
    Pozeljno bi bilo da je stick prazan i da racunar ima opciju boota s usb. Unetbootin je prejednostavan, samo odaberes lokaciju iso imagea i destinaciju.
    A CD mozes burnati bilo kojim alatom npr imgburn i izaberi from image file.
    Dosta stranica Linux distribucija imaju nastavak org
    Npr debian.org opensuse.org i sl.
    Potom samo otvoris file manager i kliknes na diskove i oni ce se mountati automatski ako vec i nisu pri bootanju. Nema brzeg i jeftinijeg nacina.
    Sto se repair dvda tice, vise puta mi nije popravio nego sto jest.
     
  15. aeRo

    aeRo Komšija

    Nasao sam upravo tut sa unetbootinoom i evo skida mi se mint 12ka. Napravicu bootable USB, stavio sam da se formatira, u drugi slot cu ubaciti isto formatiran usb i na njega prebaciti sve sto je potrebno. Javim se se kad zavrsim, u svakom slucaju hvala puno. Mnogo lakse od kopcanja HDD-ova.
     
  16. ibran

    ibran Aktivista

    provjereno radi 100%
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Spasavanje podataka s HDD-a

    Mozes i s hdda na hdd ako ima puno sadrzaja ;)
     
  18. aeRo

    aeRo Komšija

    Bootao sam Linux uz par errora, no nebitno to sam rjesio.. Imam sad iduci problem. Kada pokusam otvoriti particije izbaci mi DBus error org.freedesktop.DBus.Error.NoReply:Message did not receive a reply

    Nasao sam na nekom forumu iduce komande
    sudo add-apt-repository ppa:pmcenery/ppa
    sudo apt-get update
    sudo apt-get dist-upgrade

    I dok se skidao ovaj update, odjednom mi otvori particiju u pozadini, ja ukinem posto se radilo o D particiji a treba mi C, i sacekam da se zavrsi update, pitalo me hocu li da overwritujem fajlove, ja potvrdio, i sad kad se zavrsio update opet mi isti error izbacuje, sta da radim
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    koji si mint skinuo. otvori terminal i kucaj
    sudo su <enter>
    nautilus

    ako si skinuo iso s xfce onda umjesto nautilus kucaj thunar
     
  20. aeRo

    aeRo Komšija

    Evo sta izbacuje kad probam mountati hdd

    Error mounting: mount exited with exit code 13: ntfs_attr_pread_i: ntfs_pread failed: Input/output error
    Failed to calculate free MFT records: Input/output error
    NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
    SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
    then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
    important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
    it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
    /dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
    for more details.