Šta je za vas high/low end?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Multi_Solar, Dec 11, 2006.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nece. Zaboravljas da ce najslabije uvijek bit do bola spore, dzaba im svi fičeri i džidža-midže :lol:
    MX-ice, FX5200, 6200, 7300GS...to je sto se tice nvidije...
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Gdje se moze u BiH kupiti x1950Pro za te pare???
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Recimo da je u Genelecu u Tuzli 440KM, sa PDV-om.
     
  4. Guest

    Guest Guest

    Zavisi za sta se koristi racunar. Ukoliko igranje nije prioritet, mozes uzeti sasvim solidnu konfiguraciju srednje klase za nekih 1600KM. Recimo nesto ovakvo, sa jos 512 MB RAM-a, i 19'' LCD-om.

    Sto se tice "high end" racunara, na njima se gubi najvise novca. Zamisli da danas kupix DX10 graficku karticu. U narednih godinu dana na prste jedne ruke moci ces nabrojati igre koje koriste te tehnologije. A kad se igre pocnu pojavljivati, cijene ce biti dosta nize. Ukratko, platis kamaru para za nesto sto ne iskoristis - a to je u uslovima u kojim zivimo cista ludost. Karakteristicno jedino za teenagere (i one koji se tako ponasaju :) koji taj novac nisu sami zaradili.

    IMHO, bolje je uloziti novac u kvalitetne periferne uredjaje, na njima se bar do sada manje gubilo na vrijednosti...
     
  5. n3v3rm0r3

    n3v3rm0r3 Novi član


    spadaju pod kategoriju : " Srednja zalost " :D
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Lowend;

    Sempron 3000+
    Ploca sa int grafikom
    Giga rama

    Usput ova konfa melje sve osim igara.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma lowend je i imat jednu 9600Pro recimo, ne mora to nuzno bit int. grafika.
    U pravu si, takva je konfa u stanju sluzit apsolutno za sve, osim igara.
     
  8. Sale

    Sale Aktivista

    I jedno 512mb a ne 1gb jer mnogi to nemaju :roll:
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Giga treba recimo za photoshop ;)
    Ja sam osobno osjetio puno brzi i laksi rad u windozama sa prelaskom sa 512MB na 1GB.
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Prije jedno pola godine muka mi dodje kad sam vidio na stranim hardware stranicama sta je za njih high-end.
    Ukratko, masina koja nema SLI nije high-end! Cak i da neko sad kupi recimo, e6600 sa 8800GTX nije high end vec kako ga oni karakterisu "jaki" mid-range il "slabi" high-end! :D
    Presmijesno!
    Gledajuci sa nekog stanovista sve moguce dostupne tehnologije to je tacno ali cak ni oni najveci zagrizenici se rijetko odlucuju za tako extremno skupe mashine!
    Npr, samo jedna 8800GTX vrti Crysis preko 60fps-a u svom sjaju, pa se pitanje postavlja zasto SLI?
    Pogledajte cijene recimo Alienware-a, pa cak i konfiguracije same gdje se kao najbolji procesor stavlja quad core e 6700 a ne dual core e6800 koji se pokazao kao brze rjesenje sto se igara tice. Da ne pricam o 8800GTX SLI konfiguraciji i 4 GB 1066MHz rama!!!!
    Tako da komp kosta prkeo 10 000 maraka!

    High-end je dakle sve sto je u datom trenutku najskuplje, bar sto se tice zapada!
    Po mom nekom misljenju, svi u ovom momentu koji imaju 1950 pro, XTX 7800/7900/79500 GT/GTX kartice sa nekim dual core procesorom i 1GB rama u ovom momentu imaju high-end mashinu!
    Neki jaci procesor i 7600GT fini mid range!
    Samo gledat logikom na stvari i trenutno stanje a ne zeljom i dodjemo na nemegalomanske zakljucke sta je to high-end.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    @nani, to ti svoju pilu proglasavas high-endom ili...? :D

    Pentium D805 jest Dual-core ali definitivno nije high-end! Takodjer nema sanse da masina sa (samo) 1GB rama moze bit high-end. No naravno svako od nas ima drugacije poimanje high-end-a, mainstream-a ili low-end-a...;)
     
  12. Sale

    Sale Aktivista

    Potpisujem, za nekoga je vazno imati dual-core procesor a ostalo neka bude talasika,npr conroe 6800 a vamo imati radeona x300, takodje i naopako


    :roll:
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Pa ne mozes ti Stivi gledat neke uslove i mogucnosti po zapadu i nase
    ovdje u BiH.Evo ti npr ova Nanijeva konfa.U BiH ovakav komp je definitivno High End za neke financijske mogucnosti koje nama nasa drzava pruza.Samo sam jednom bio kod Nanija u kuci i kad sam mu usao u sobu u kojoj mu je komp odmah sam slikao na mob :D :D Nani mi je pustio nekoliko igara da oprobam i ostao sam bez rijeci.Npr kad sam igrao FarCry pa onaj insert sa onim brodolomom mi se jako svidio.
    Onakve efekte,onakvu sliku,grafiku definitivno barem jednom treba doziviti na kompu.Mislim da je konfa na rangu naseg forumasa Nanija definitivno jedan High End :arrow: barem za sada :wink:
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    Nije high end samo izabrati najskuplje komponente iz cjenovnika.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Naravno da nije, ali to dokazi rtd koji stavljaju quad core procesore u gamerske mashine jer su vrh ponude a slabiji su od 6800 sto se performansi u igrama tice!

    @Stevie
    Molim te mi objasni razliku sto se igara tice izmedju 1GB rama i 2GB rama na WIN XP-u?
    Za renderiranje malo je 4 GB a ne 2GB pa u to necu da ulazim!
    To sto neko boluje da ima 180fps-a a dovoljno mu je 60, je po meni nelogicno razmisljanje.
    Mogao sam nabavit 8800GTX prije 15 dana, NE TREBA MI!
    Ram sam dobio al nikad ga ne bi kupio jer MI NE TREBA!

    Onaj ko hoce da se ozbiljno bavi sa 3D aplikacijama kupit ce quadro ili fire karticu i 8GB rama i vise naravno sa nekim raid 0 ili cak scsi diskovima!
    Pa realno gledajuci ove mashine koje imamo sluze uglavnom za igranje.
    Vidio je Nenad, nek mi ne da lagat, na 7800GTX Far Cry na rezoluciji od 1680*1050 na ultra high detaljima sa 4AA+8AF na 16:10 monitoru kako to izgleda! I da ne zovem svoju mashinu high-end :lol:
    DX 10 mashina je narednu godinu cista fikcija! Ko hoce da baca pare u nesto sto se ne moze iskoristiti samo naprijed! I nek to naziva high-end!
    Da i recimo konfa od syss-a (da ima recimo 1950 pro je po meni high-end), znamo mi svi gdje je na skaliranju D805 al sta se od brzeg procesora realno osjeti...a mozemo sad nazivati sve preko e6400 ili FX-62 high endom, a da kazemo da su ti procesori mid-range...cccc....razlika izmedju jednog 6800 i 6600 je 10 do 15 % u performansama a razlika u cijeni 100%!
    Pa u nasim uslovima nek naziva ko hoce te mashine high-endom, ja ih nazivam bacanjem para.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    ma moja mašina je šuplja totalno, samo imam trenutno pametnijih investicija od konroa.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    LOL Far Cry bi i kod mene letio na tim postavkama, pa zaboga to je igra stara bog-te-pita-kolko...;)
    Ja ne velim da je samo najskuplje high-end, nigdje to nisam rekao. Niti da je obavezno imat 8800GTS ili GTX.
    Razlike izmedju 1GB i 2GB ima itekako, ali ne u iole bolje optimiziranim igrama. Npr. FEAR je jako lose optimizirana igra koja bez problema proguta 1,5GB rama sto rezultira opakim swapanjem.
    Za ugodno igranje je samo potrebno da framerate bude indentican frekvi osvjezavanja monitora(na LCD-ju je to naravno 60) sa sve ispod, bar meni, nije igrivo. Nravno i ovo ovisi o igri, jedan Splinter Cell jako fino ide i na 30FPS-a...
    D805 je brz AKKO je igra optimizirana za DC inace je ravan jednom Northy-ju starom 3 god.
    Ne kazem da ti pila ne valja nego je prosto nevjerojatno koliko brzo se danas izmjenjuju novije generacije...recimo vec za par mjeseci izadje jedna midrange 8600GT koja je po brzini u rangu sa 7800GTX. A sigurno i trosi manje, manje se grije...
    E4300 koji ce uskoro izac(kraj januara, mozda i u februaru) ce recimo bit zvjersko proc: vec su mnogi prozvodjaci ploca izjavili da ce samo trebat puknut FSB na 266MHz(defaultni za taj proc je 200MHz) i ima se E6300/E6400 na taktu od 2,4GHz(dakle takt od E6600, naravno duplo manje cache-a) ali BEZ dizanja napona i BEZ dodatnog hladjenja!!!
    Proc koji ce bit, kazu, 30$ jeftiniji od E6300 ide na maltene bilo koji conroe-ready maticnoj na 2,4GHz bez dodatnog napona i bez dodatnog coolera. I bez skupe meme, cak i 533MHz DDR2 ce bit dovoljan. :mrgreen:

    Sve to po cijeni po kojoj se nekad prodavao jedan A64 3000+ u svojim najboljim danima.

    Hocu rec da u vrijeme danasnjeg napretka treba bit zadovoljan s onim sto se ima(inace bi se kompovi mijenjali svakih nekoliko mjeseci) ali istovremeno bit svjestan da ima i jace.

    E jesam ga zakompliciro...:D

    Naravno, valja ti zemit novu hi-fi opremu :D
     
  18. Sale

    Sale Aktivista

    Sto u mene prijatelj kaze netko nema ni upola takvu, tj treba biti zadovoljan s onim sto imamo. :? 8)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E to je to. ;)
    Mada mislim da se syss zeza...
     
  20. Neso

    Neso Komšija