startovanje sistema! hitnooooooooooo

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AhmeT, Jun 28, 2004.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Imao sam Windows Xp pro sp1 i Windows 98se (dva sistema) i lijepo kad se pali racunar ja stisnem F8 i pojavi se izbor sistema.

    Experimentirao sam sa boot disketama i "slucajno" pokrenuo instalaciju Win Xp pro. Odem ja na Cancel i on izadje i restartova se.

    Pritisnuo sam ponovno F8 i pojavise mi se tri izbora, osim WinXp pro tu je bio i "Pevoius sistem instalated on C:" i "Windows Xp setup/upgrade".

    Pokrenuo sam Xp. Ulogam se ja, otvorim c: u exploreru kad ono hrpa smeća sa čudnim imenima (očito su to bili fajlovi nove Xp instalacije).
    Ja to lijepo pobrisem.

    Kad ono ja restartova racunar pojavi mi se:

    NTLDR is missing
    Press any key when ready

    Ja pritisnu nesto kad se pojavi:

    Boot failure
    Insert boot disk into drive a: and press any key

    Sreca da sam imao sistemsku disketu.
    ja pokrenem dos pomocu nje i jedva otvorim "boot.ini" u c: i pobrisem onu xp novu instalaciju.

    Ponovno pokrenem racunar i isto se pojavi.

    Sta cu? Ja uzmem pa instaliram Win98sei mislio sam da ponovno editujem boot.ini i dodam xp.

    Ne mogu ga nigdje naći.

    Svi fajlovi od Xp-a su "citavi" samo trebam dodati Xp među operativne sisteme koji se mogu startovati.

    Jeli to rjesenje ili da ja ostanem na 98-ici????

    A da instaliram Xp u direktorij starog?????

    Ako je ko sta skonto od ovog molim ga neka nesto utipka.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Napravio si zajeb.

    Formatiraj sve, instaliraj samo WinXP ko normalan čovjek, ako baš moraš instaliraj i Win98...
     
  3. d0ga

    d0ga Aktivista

    doloren slazem se stobom ;]

    a ti ..
    nemorash sve formatirat .. bla bla.. ovo ono.. nego uradi ovako [znam to se i meni desilo kad sam imo linux / win 2k ] pokusaj ovo

    U BIOSu namjesti da ti boota sa cda,ubaci WinXp cd..pusti nek odradi...
    onda kad sve zavshi..ima menu gdje imash

    1.Install windowz
    2.Repair
    3.neam blage

    ti uzmi ovo pod 2 .. i cackaj nesh..i on ce ti pocet kopirat nove fajlove ... koju su osteceni na xpu

    nakon bla bla i necheg...to ce ti zavrsit restartovat i eto imash xp ponovo..

    ako ovo neuspijesh...format maajka :wink:
    a kakav edo :D
     
  4. jeretik

    jeretik Komšija

    Kazes NTLDR!? Mislim da ta datoteka sadrzi osnovne informacije o disku nakon instalacije Windowsa i bez nje Windowsi ne mogu raditi.
    Reinstaliraj Windowse i napravi backup podataka. Nakon toga, za trouble-free rad, formatiraj disk i ubuduce pazi sta brises :!: .
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Hvala.

    Samo mi se ne sviđaju oni dijelovi o formatiranju.