tona pitanja

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by hurmash1ca, Feb 2, 2006.

  1. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    eh imam mali milion pitanja, pa cu postavit samo jedan topic. ovako:
    1.kojim softwareom mogu clockati svoj p4 northwood 2 Ghz, i isplatil se (hladjenje je ono sto dodje uz procu), te kolko bih ga mogao clockati???
    2. da li moja kartica moze iskoristiti svih 256 MB videomemorije (cuo sam bahamuta da o tome nesta govori) ?-odgovoreno
    3. da li postoji R9800XT sa 256 MB memorije?-odgovoreno
    4. zasto se AA zove bas antialiasing?
    ostalo cu napisat kad se sjetim-odgovoreno
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  2. 3125

    3125 Komšija

    3. da
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    1. znam da postoji Clock gen ali clockanje ti je najbolje izvršiti iz BIOS-a. A zavisi kakva ti je memorija i koliko bi ga mogao dići. Kod mene ne može više od 3.5 radi memorije, a da je neka bolja išao bi on i više :) .
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    ma imam jednu kingmaxovu ddr400 i neku "neznamkoju". ploca je napravljena da na njoj radi ona 266Mhz.
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    2. ne moze. GPU nema nikakve koristi od toliko memorije jer je spor.
    4. zato jer se tako zove :roll:
     
  6. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Eh to će ti valjda objasniti stručniji ljudi od mene :) .
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovo oko antialiasinga je glupo pitanje. Da si pitao, sta je AA, pa hajd.

    Zasto se kompjuter zove kompjuter?
    Usput, antialiasing se jos zove i oversampling.
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Antialiasing ilitiga glađenje rubova nekog poligona u igri. U principu zamuti rub tako da izgleda uglađen ili što bi kolege sa BBCa rekle 'smooth'.

    Zašto se zove tako? Aliasing? Anti?
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Oversampling je metoda AA

    Klokanje proca ide iz BIOSA ne treba nikakav software.
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    o joj. ne volim cackati bios :lol: imal nekih "alternativa" :?:
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    drug, ako hoces nesto konkretno da radis, moras u biosu...
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator


    ok. radje necu dirat nista procu :? bolje tako nego da nesto zeznem :(
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma neces sjebati, a ako ne cackas neces ni nauciti. ova moja ploca nema nista da se cacka, ali BAS NISTA! tako da i nisam puno upucen u tematiku CL latency i sl :)
     
  14. san

    san Aktivista

    ynaci clokanje ide iz biosa moras reci koja ploca ako hoces vise detalja upustva ili nesto a za hladjenje bi trebao nesto jace uzeti nekog zalmana jer se intel grije strahovito kad je clokan a na kucistu imas li ventilatora nesto javi za vise informacija
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    ok, fala na ponudi za pomoc, al necu nista puno dobiti. takt mu je 2 ghz, pa clocko bi ga na najvise na 2.4 ghz. a i necu da dajem pare za calmančinu, ne isplati mi se bas. jos jednom hvala :wink:
     
  16. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Clockanje puno zavisi od ploce, ako je neki Abit onda svaki procesor uz adekvatno hladjenje mozes clockati u nebo ali ako je neki shit kao Asrock ili Matsonic :) nece ici(na takvim plocama je komp obicno nestabilan sa defaultnim clockovima a kamoli jacim :D , kad hoces da otkrijes do koliko mozes clocknuti proc, moras ici postepeno, pojacas multiplier tvoj je npr 10x 200MHz na 11x200 i to ti je 2200MHz, zajedno sa tim moras pojacati i voltazu proca ali tu pazi jer prevelika voltaza jedina moze sjabti proc ostalo sve mozes pojacavati kako hoces i sad sejvas BIOS i udjes u Win i testiras komp npr u PCMARK-u ili 3DMARK-u i ako prezivi da se ne srusi ides opet u BIOS i na 2400MHz i tako dalje dok ti se ne srusi ili ne restartuje sam u nekom zahtjevnom testu
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    imam MSI plocu. jel ona dobra? ne znam koji je model :roll: :roll: :roll:
     
  18. Ace_

    Ace_ Aktivista

    MSI je dobar, opet ovisi ako si baksuz mozda imas neki jeftini model ploce, skini CPU-Z ili nesto vece (AIDA, Everest) pa vidi koji je model ploce ali MSI uglavnom pravi dobre ploce i grafe
     
  19. san

    san Aktivista

    eee jarane kod intela je mnozilac (multiplier) zakljucan
     
  20. FearLess

    FearLess Aktivista

    njegov intel je hladan ko led samo se prescot grije
    asto se tice klokanja odes na bios i polako povecavas fsb dok ne izvuces maksimalno a onda povecavaj voltazu ali nemoj previse

    btw. tvoj proc bi se bezproblema trebao dici na 2,4GHz ili uz malo srece na 2,5