Vaio 71211m se gasi

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by elvirbej, Jun 30, 2015.

  1. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Poz drustvo,



    Imam mali problem sa gore navedenim laptopom.

    Radio sam par dana na njemu i sve super. Jucer upalim furmark da vidim kako ce se ponasati graficka (amd 5700series) i na 70c ugasim furmark i sve ok bilo. Nakon minut laptop se samo ugasi.
    Sada kada ga upalim ugasi se nakon par sekundi ili par minuta. Nema BSOD-a niti zaledi samo se ugasi. Primjetio sam slijedece: Kada se ugasi nakon par sekundi ili nakon minutu prije toga cooler pocne brze da vrti i pocne izbacivati poprilicno topao zrak.
    Recimo radi 40sekundi, 30 sekundi izbacuje hladan zrak i onda pocne ubrzavati cooler i izbacivati vruc zrak i ugasi se.
    Promijenio sam pastu (mx-2) i isto se desava cooler je cist.
    Ima li iko ideju sta moze biti?
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Mislim da je hladni lem, po dosadasnjem iskustvu masa laptopa je imala problem s plocom iz tih razloga. Obicno pomogne tretman vrelog zraka. Najcesce strada chipset zbog pregrijavanja pa treba raditi rebaling.

    Nije garancija da je to 100 u pitanju, ali je ploca garant :)
     
  3. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Jesi me obradovao :)
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Nesto se bojim da je taj furmark glavni krivac. Mozda je 70C bilo na grafickoj ali se nesto drugo pregrijalo, ili senzor laze. Probaj onu klasiku da izvadis bateriju laptopa, izvadis bateriju s ploce i uradis CMOS clear, pa ga upali bez baterije direktno na punjac.
     
  5. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Sve probao, ostao je kuci kompletno rastavljen. Uvijek isto. Radi dok se neato ne pregrije, a sta nemam pojma.
    Moze li procesor biti uzrok? Kada udjem u windows grafika je uredna.
     
  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Cpu bi trebao da radi throtle ako je temperatura u pitanju, ili je toliko velika da radi shut down. Temepraturu cpu-a je bar lako ocitati pa provjeri. Na vecini notebooka sam imao problema sa dizajnom hladnjaka generalno, slabo koji notebook ima to rjeseno kako treba, recimo cpu ima odlican kontakt sa hladnjakom dok chipset nula bodova i obicno je on i uzrok. Predpostavljam da si vec mjenjao pastu na svim komponentama, jedino jos da utvrdis dobro je li sve nalijeze kako treba.
    Ja sam na jednom laptopu ubacio izmedju hladnjaka i chipseta plocicu bakra, pastu stavio izmedju kontakata i tako rjesio problem jer hladnjak gotovo da nije ni dirao povrsinu chipa.
    Mene je glava zabolila kamaru puta od servisa nnotebooka tako da ih danas zaobilazim, nemam zivaca vise :)
     
  7. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    I ja cu ubuduce. Uspio sam uci u win i pokrenuo speccy, znam da nije cemu, ali jedino to imam instalirano. Temp. Cpu-a bude 50c pa skoci na 80 pa spadne. najvise sto je pokazivalo, a da sam vidio je 88c. Sada je radio skoro 5 minuta.

    Ja na ovom laptopu vidim samo hladnjak na cpu i gpu i nigdje vise.
    Evo kako izgleda.
    http://postimg.org/image/4xljvc8fx/
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Jeli desno na ovom chipsetu "zvaka" , na sta se on naslanja kad se zatvori laptop? Ima li ikakve sanse da uradis downclock GPU-a i CPU-a pa da probas?
     
  9. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Nema nista na njemu, mada sam stavljao "zvaku" ako sa time mislis na thermal pad, a ima lim na poklopcu ali sumnjam da ga dodiruje kada se zatvori. Ne znam kako bih to uradio posto u biosu imaju 3 opcije :). Jedino sa nekim programom.
     
  10. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Znam da za cpu mozes ugasiti jezgra u windowsu, a za gpu neki tweaker mozda ako ima support za mobilne gpu, u catalyst control centru imas overdrive opciju za desktope pa mozes uraditi downclock, pogledaj ima li i za taj mobilni...
     
  11. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Ok, probat cu veceras pa se prijavim. Hvala ti
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    po ovoj slici je do chipseta, nemoguce da nema hladnjaka. Vidi se pasta koja nije razmazana, kao da je zaboravljen hladnjak. Probaj ubaciti komad bakarnog lima da ostvaris kontakt izmedju chipseta i tog lima na poklopcu.
     
  13. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    I meni je to prvo zapelo za oko pa sam pogledao na YT kada otvara laptop.
    Evo na klipu ispod se vidi da nema ni na chipset-u a ni na poklopcu nista.

    http://youtu.be/oyDKNKZ_sDE

    [​IMG]
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj prislonit neki hladnjak da ga hladi, nesto improvizuj pa vidi stanje.