Oracle - MySQL?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by TopniK, Jul 1, 2008.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Pozdrav.

    Ovo je čisto informativno pitanje, da znam za ubuduće. Većina današnjih konkursa vezano za administratora baze podataka pretpostavlja znanje MS Office-a (Access) i modeliranje baza podataka, provjera kvaliteta podataka, iskustvo u radu sa bazama podataka na Oracle, poželjno iskustvo u modeliranju skladišta podataka i sl.

    Zanima me, koja je literatura vezana za pomenutu oblast jer kada npr. na web stranici ukucam pod search ''oracle'' dobijem par knjiga o MySQL (SQL Kuvar i Priručnik o MySQL). Volio bih se malo pozabaviti sa ovim područjem odnosno programom/programima čije se znanje traži u pomenutom oglasu.

    Šta mi preporučujete da učim da bi sljedeći put ispunjavao uslove navedenog oglasa?

    P.S. Je li inače ovo mnogo komplikovano kao npr. Visual Basic, C# ili 3D Studio Max? Znam da nema smisla porediti ove programe i programske jezike ali sam ih naveo radi nivoa težine njihovog učenja i shvatanja.

    Hvala.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Iskreno da ti kazem pored onolko etf-ichara tesko da mozes konkurisati na tim oglasima.
    rad sa bazama je jednostavno takav da ti vise vrijedi 1 godina prakticnog iskustva nego 3 godine strebanja.

    ako mozes privali se kakvoj firmi koja radi baze ... pokazi entuzijazam.... itd ... uplati 10km kod brace...
     
  3. frischling

    frischling Novi član

    Na stranici mysql-a imas literaturu za certificiranje.

    Inace, svaka kompanija nudi mogucnost polaganja ispita, za svaki svoj proizvod.

    Posjetis oficijelne site-ove, pokupis literaturu, preko amazona kupis knjige i uci.
     
  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Kao sto ti rece Stihoklepac, radije provodi vise vremena na praksi, a manje na teoriji. Ja sam svojevremeno radio u MySQL-u i to sve preko konzole :D, kasnije kad sam skonto koliko je lakse sa GUI interfejsom tipa Navicat, smio se sam sebi, koji sam bio nub.
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    Prvo kreni sa sql osnovama, kad to skontas, al pazi dobro skontas onda odluci u kojem pravcu zelis ici, orcale je no1...
     
  6. ming

    ming Veteran foruma


    HWB nagrada svih univerzumskih zakona;

    Zlatna blanja za naj Yoda životni savjet


    [​IMG]


    :lol: :lol: :lol:
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    HAHAHHAHAH!
    :smt005