eee pc ili nesto drugo?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by JasonH, Jan 19, 2009.

  1. JasonH

    JasonH Aktivista

    Mislim da sam dobro postavio naziv topic-a .
    Znaci interesuje me posto bratu treba za posla itd zanima me neki eee pc .
    Kolike su otprilike cjene , koji su modeli dobri itd , koji operativni sistem dolazi sa njima ?
    Treba barem 40 GB diska , sad neznam jel to puno ili malo za eee pc al eto 40 gb bi bio neki prosjek.

    Također gdje se ima nabavit u Sarajevu i isplatil mi se preko eBaya uzet ili iz nekog stranog shop-a .
    Što se tiće dimenzija kolko je velk i koje rezolucije podrzava ?
    Jel se isplati uzeti polovan?
    Kakav je sa internetom ?

    Imam jos jedno pitanje na koje nisam bas siguran , naime :
    Pošto imam racunar u svojoj sobi a brat bi nekad navece htio na internet u svojoj sobi ili kuhinji znaci gdje nema kabal jel ima neki oblik "mini wireless" , i sta bi trebao kupiti ako je to moguce.
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ako pod ovime podrazumjevas netbook racunare onda je moja preporuka acer one koji kosta oko 750 KM, a ima:

    Procesor: Intel Atom N270 1.6GHz,
    Display: 8.9" LCD Crystal Display,
    RAM: 1 GB RAM,
    HDD: 160 GB HDD,
    Mreza: LAN, WLAN (ovo ti je wireless),
    Ostalo: Camera, Cardreader,
    OS: Windows XP home licenca

    jedina stvar koju ovaj netbook nema je CD/DVD uredjaj
     
  3. JasonH

    JasonH Aktivista

    Jel mi moze ko odgovoriti na ostala pitanja? :smt006
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    apdejt je na vecinu pitanja odgovorio svojim prijedlogom, dakle Win XP Home, ima 160GB disk. U Sarajevu bi trebalo biti u vecini prodavnica (vau al' ih ima puno). Za velicinu displaya i rezoluciju, jstfkingoogleit :roll: Polovan ces tesko naci, ali ono sto nadjes bi trebalo imati garanciju jer netbook racunari nisu tako dugo na trzistu. Sto se tice umrezavanja, apdejt je isto odgovorio - mozes prikljuciti CAT5 kabl ili koristiti WLAN karticu.

    Za wireless ti treba access point koji ces prikljuciti na hub/modem ili router kojeg prikljucis na modem - ostalo je u podesavanjima na kompu.

    I za sva ova banalna pitanja si mogao naci odgovor na internetu, citajuci specifikacije odredjenih netbooka kao i recenzije :x Acer Aspire One imas cak i kod nas - https://hardwarebase.net/recenzije.php?a ... u_stranicu
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. nike

    nike Novi član

    Ne znam kakav si sa novcem ali ja bih sacekao Sony Vaio P.
    Jest da mu je cijena $900 ali ipak je zvijer.
    Evo ti link pa vidi kakav je http://itbaza.com/id-1558-Prvi_pogled_na_Sony_VAIO_P_vijest.aspx

    Takodje mozes naci polovne Acerove u oglasnicima, ali novo je novo...
    I Acer je odlican , ali ja preferiram Sony zbog tezine (0.64 kg) i rezolucije ekrana (1600 x768).
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Sonyu gore baterije :lol:
     
  7. nike

    nike Novi član

    to su starije sony baterije... valjda su skontali do sada sta je problem :D
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kakav ba vaio? Treba dati tri puta vise para (u odnosu na acera) za iste ili slabije performanse?
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    I ona najbolja da ti je prvi servis u Italiji....

    ;)
    Sto jednostavno kad moze komplikovano
    Imas tu i MSI wind al radije bi nosao dasku za rezanje nego msi laptop
    Imate ce uskoro i Toshibe N100 al su oko 150km skuplje od Acera a haman pa isti uredjaj.
    HP 2133wtf nemoj ni gledat, sporiji, skuplji i niko ga ne kupuje
     
  10. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ljudi ja incace nevolim ove netbook racunare, ogadio mi ih je asus eee, jer nista konstruktivno nisam na njemu mogao raditi dok ga nisam spojio na externi monitor, mis i tastaturu.
    Ali recimo bas kako je ova tema pokrenuta uzeo sam malo da prodjaram aspire one i mogu vam reci da je stvarno super stvarka koja ce zadovoljiti 95% potreba normalnog korisnika. Jedina stvar na koju imam zamjerke je jos uvijek mala tastatura i touchpad ali uslovljeni su samom velicinom laptopa tako da je to valjda uredu, a mozda treba samo malo konstantnog rada i shtele da se covjek privikne.
    Sve u svemu mislim da je za malo para ovo best buy.
     
  11. nike

    nike Novi član

    Pa uporedi taj acer i sony pa ces vidjti da ima razlike, a kod nas ce biti 2 puta skuplji od acera.
    Sony ima prednost:
    -radna memorija
    -ekran
    -dizajn
    -baterija - trajanje EDIT
    -tezina

    a Aceroev prednosti su
    -CIJENA
    -hdd
    -graficka kartica (mada je Dx9)
    -procesor

    Ova dva netbook racunala ne spadaju u istu kategoriju, na jednoj strani imamo superlagani sony, dok je na drugoj Acer koji je namijenjen za sire mase.
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Da li tih par stvari vrijedi 1500KM?
    :lol: :lol: :lol:

    Za te pare moze se ozbiljan laptop uzeti, i baterija u Sony laptopu nikad ne moze biti prednost :mrgreen:
     
  13. nike

    nike Novi član

    Sve ima svoje prednosti i mane...
    Meni npr. treba nesto kao taj Sony, jer cesto putujem i tesko je nostiti standardni laptop.
    Ista je stvar se dogodila i sa Apple Macbook Air, koji je imao visoku cijenu samo zbog male tezine, naravno i imena Apple :D.

    A i vise mi je dosta laptopa od Acera ili Asusa!!!
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Pa ti onda kupi sony ak misli da je to pametno. Bas me interesuje ako ti se nesto pokvari kome ces se obratiti.

    EDIT: zaboravi reci i koliko ces cekati ?
    Ja sam plocu za svoga Acera cekao skoro mjesec i po, i to sam imamo ljude da mi poguraju da sto prije dobijem, a moramo uzeti u obzir da acer na podruciju BiH ima jako dobru servisnu uslugu u vecini slucajeva.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @nike
    RAM i ne mozes nazvati prednoscu uz danasnje cijene. Za 50ak markica nabaci se jos giga rama, i acer znaci ima bolje performanse u svakom pogledu. Onda kazes ekran?! Koliko je 1600x768 na 8 inča prednost to ces sam vidjeti. Meni definitivno nije prednost. Takodjer razlika u masi od nekih 200-300 grama i nije neka prednost. To su dvije cokolade u dzepu. Ili ih nosio, ili ne, dodje ti na isto.:wink: Taj vaio je namjenen upravo raji koja nosa iphone a nema para za macbook. BTW tih 900 dolara mozes slobodno racunati kao 900 eura.
     
  16. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma to se nemoze citati u win
     
  17. nike

    nike Novi član

    acer podrzava max 1.5 GB RAM memorije
     
  18. apdejt

    apdejt Overclocker

    Evo ti jedan plus od mene za sony.
    Ljep je sto jest da jest.

    EDIT: mislim da ova rasprava vodi u pogresnom smjeru cinjenica je da su ova dva laptopa tu negdje.

    SONY +
    izgled, brand, podrska za vise RAM
    SONY -
    cijena, servis

    ACER +
    cijena, servis, podrska za XP
    Acer -
    podrska za kolicinu RAM-a

    sve sto nisam naveo sorry nadovezite se, ali mislim da je tu cijena presudan faktor a razlike izmedju 1,5 i 2 GB rama za duplo vise para nisu opravdane
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    [​IMG]



    Evo ga jos jedan IT talent koji hoce preko HWB-a da skuplja posjete na svojoj joomli :lol:
     
  20. nike

    nike Novi član

    Kao prvo da ti kazem nije joomla (ja sam napravio citav cms od temelja)...a ovih 10 ak posjeta sto sam dobio mi nista ne znace.
    Vidi se da ne znas prepoznati joomla i te vrste sajtova...
    Svojim postovima sam ovdje zelio POMOCI, prikazati sve strane a ne samo one najjeftinije proizvodjace(Acer). Medjutim ako neko ne voli Sony, Apple ili neke druge proizvodjace, ne mora znaciti da i ostali to ne vole.