Postavljanje istog passworda na veći broj Word fajlova?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Loki, Mar 27, 2009.

  1. Loki

    Loki Komšija

    Mislim da ima više stotina .doc fajlova i svi moraju biti zaštičeni istim passwordom od editovanja.

    Znači moraju ostati Word fajlovi i moraju se moći otvoriti za čitanje i kopiranje ali editovanje treba biti zabranjeno passwordom u Wordu.

    Krenuo raditi jedan po jedan pa mi smiješno... :roll:
     
  2. rades7

    rades7 Novi član

    Jedino sto mi pada na pamet je slijedece :

    To sam uradio kada sam imao 20 dokumenata, pa mozda ti nece biti od velike koristi jer rece da imas stotine dokumenata, ali u svakom slucaju ce biti brze nego klikati milion puta.

    Kreiras makro u Wordu, gdje uradis slijedece...pokrenes snimanje makroa, izaberes protect opciju, izaberes vrstu zastite, korisnike ako je potrebno i slicno, postavis password i zatvoris prozor dokumenta.

    Makro bi trebao da ima dodijeljenu precicu (ja sam izabrao Alt+Shift+Y jer su mi blizu tasteri).

    Slijedeci korak je da zaokruzis recimo 20 Word dokumenata i otvoris ih sve u Wordu.
    Krenes sa pozivanjem makroa, dakle spomenuta precica i snimis dokument.
    U praksi to ide u roku manje od jedne sekunde po dokumentu, u mom slucaju dakle Alt+Shift+Y, i odmah te pita da snimis dokument, samo jos jednom puknes Enter. Kako se zatvori taj prozor, aktivan je slijedeci od onih 19 preostalih, te ponovis precicu i Enter.

    Na ovaj nacin sam sad zastitio 20 dokumenata od editovanja u roku od 30 sekundi, pa ako ti moze pomoci super.

    Evo ti ispod i sam macro. Primjetices da je sifra xxxxx, ti je zamijeni sa svojom sifrom. Na ovaj nacin svi dokumenti imaju istu sifru.

    Sub Macro1()
    '
    ' Macro1 Macro
    ' Macro recorded 3/27/2009 by RadeS7
    '
    ActiveDocument.Protect Password:="xxxxx", NoReset:=False, Type:= _
    wdAllowOnlyReading, UseIRM:=False, EnforceStyleLock:=False
    ActiveWindow.Close
    End Sub
     
  3. Loki

    Loki Komšija

    Hvala lijepo pokušaću. Nisam nikad imao potrebe da koristim ikakav macro u wordu tako da je za mene to špansko selo, al' probaću na kopiji ovih dokumenata da šta ne uništim. :)
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Lockaj folder i sve stavi u njega :lol:
     
  5. rades7

    rades7 Novi član

    Srecom si procitao sta covjek trazi.