1. dzikson

    dzikson Novi član

    Eh ovako, davno sam nekada bio registrovan na ovoj stranici, medjutim bio sam dugo vremena izvan BIH, i nisam imao vremena da se zabavljam oko IT svijeta. Doso sam u nedavno u Bosnu i sada kontam uzeti neki PC. Nesto sam citao po forumima, citao Review-e i tako izabrao:

    MB : ASUS P5QL PRO
    CPU: Core 2 Quad Q8200
    RAM: 2x G.SKILL 2GB DDR2-800 Dual channel kit 6400CL4D-2GBPK
    HDD: WD5000AAKS,SATA-2, 16 MB/7200rpm
    Napojna jedinica : ATX SilverStone SST-ST50EF-Plus500W 2xPCIeX
    Kućište: CoolMaster Centurion 590
    DVD RW : Pioneer DVR-216D-BK 20X SATA bulk beige

    Ovo me kosta CCA 1000KM, vise para za PC nemam, pa eto sta bi mogo izmjeniti da cijenom bude slicno max 50KM još ili je sve ovo uredu.
    Eh imam Gigabyte 9800 GT , jedno 4-5 mjeseci staru, dobio sam od prijatelja, takodje imam i monitor. Oce li biti kakvih problema sa ovim.?

    Hvala , i vidimo se
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nece biti problema. Samo uzmi 640gb disk.
    Mozda eventualno da razmislis o drugom procesoru ili da ukljucis overclock u pricu. (samo fsb na 400)
     
  3. dzikson

    dzikson Novi član

    Core 2 Quad Q8200 sta nije u redu sa ovim, svidja mi se jer je quad procesor mada neznam ustvari jel to realni i iskoristivo.
    Jel vrijedi 50ak KM više dati za Core 2 Duo E8400 ???
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    E8400 je brzi u igrama koje koriste 2 jezgre. Q8200 je brzi u igrama koje koriste 4 jezgre.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bolje ti je nadoplati još malo i kupi Q8400, oko 20KM skuplji od E8400.
    Znam da si ograničen sa lovom ali isplati se.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    centurion je poprilicno ruzan, 500w ti je mozda i puno za tu konfu ako budes isao na dual core
     
  7. dzikson

    dzikson Novi član

    Evo kuciste sam promjenio , stavio sam Cooler Master RC-690,prilicno jeftino ce me izaci , e sad mi ovaj kuka kako nema ovo SilverStone napajanje , i daje mi COOLER MASTER Extreme Power Plus 550W ili ANTEC BP-500. Cijene su obje 140 KM sa PDV.?
    A ipak cu uzeti q8200, previse me para izadje sve ostalo:(.
    Eto hvala:)
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobra su oba napajanja, ja bih uzeo CoolerMaster.
     
  9. Encor3

    Encor3 Aktivista

    I ti izgleda odlucio sta ces kupiti pa dosao da pitas tek tako.
    Q8200 nije nikako dobra kupovina sa samo 4mb cachea i bez VT podrske.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako nece koristiti vt, bez veze mu je da daje pare za e8x00 seriju. Bolje ce proci sa e5 ili e7 serijom (jeftinije). q8200 moze biti 'problematican' u aplikacijama koje maximalno koriste 1-2 jezgra zbog svoje frekvencije. Zato sam preporucio blagi oc.

    q8200 je 295KM u genelecu?
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Q8200 je izmedju Q6600 & Q6700, a to nisu nimalo losi procesori, vrte oni svaku igru jako pristojno.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovisi o kojoj je aplikaciji rijec, ali Q8200 jako pomaze visi FSB, jer jezgre samim time brze komuniciraju medjusobno. Pri tome mislim na jezgre sa razlicitih die-ova.
     
  14. dzikson

    dzikson Novi član

    Oko 300KM je , ali imam prijatelja preko kojeg cu dobiti nekih 10% popusta znaci 270 ako se nevaram:)

    A sto se tice clocka, jebote polako procitam par tutorijala i malo se raspitam , mogu ga malo clockat sto da ne , nisam debil:)
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo što za OC, posebno quad-a, nije preporučljivo koristiti stock hladnjak. Imaj to na umu pri kupovini.
     
  16. dzikson

    dzikson Novi član

    Eto posle 15 dana uze i ja pc, nesto sam ganjo skupio jos nesto para , prodo graficku 9800GT i uzeo sam:
    Asus P5Q Pro
    Core 2 Quad Q8400
    ASUS HD 4850
    Coolmaster CM690
    PSU Coolmaster 620W Modular
    Ono standardno.
    Monitor mi je HP P1110 21" CRT, bolji je opet od svakakog 19" LCD-a , dok neskupim para za dobar.
    Eh sada zasto mi sad u CPU-Z prikazuje sad 2.66GHZ sad 2.08GHZ, jel to normalno ili je nesto pojebano
    http://img15.imageshack.us/i/cpuyw.jpg/
    http://img17.imageshack.us/i/cpu2n.jpg/

    Btw. uzecu neki bolji Cooler za 10ak dana kad zaradim kakvih para, pa cu onda malo clockati i zajebavat se....
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Normalno je, procesoru se sputi frekvencija da bi se manje grijao i manje trosio struje, po potrebi se vrati na 2,66 Ghz.
     
  18. dzikson

    dzikson Novi član

    Aha super onda, puno fala za pomoc, eto strpio sam se skupio jos nesto i uzeo to sto mi je vecina govorila + sto sam cito naostalim forumima.
     
  19. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako planiraš podizati frekvenciju, radi stabilnosti ugasi opcije EIST i C1E da ti ne smanjuje mnozitelj i napon.