Problem u mrezi

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by fotostudio, Oct 26, 2009.

  1. fotostudio

    fotostudio Aktivista

    Evo ovako raja, u skoli imam 6 racunara i oni su umrezeni i spojeni na internet (ADSL Max), ali mi ne ide u glavu da preko jednog crosover kabla koji izlazi iz rutera u lan karticu su spojeni na internet a ujedno i umrezeni, (nisam to izucavao,sory)..eh sada sam ja formatirao ovaj jedan i pristup netu bi trebao odmah imati bez ikakvih postavki na lan kartici, jer je u ruteru always on rezim.ali ja na Lan imam trougao zuti upozoravajuci koji kaze da nije nesto ok i naravno ne mogu pristupiti internetu sa njega, (na lan kar. je sve podeseno kako treba, ali opet nece)..kako cu to rijesiti? a drugi problem je kako cu se prikljuciti opet njihovoj mrezi (da pored lan imam i ikonu sa nazvim "nasa mreza" kao sto je bilo prije formatiranja), prije formatiranja sam sa "nasa mreza" pokupio one podatke (ip adrese). hvala mnogo ;)
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    taj zuti upitnik govori da nisi podesio ip adresu (pa je comp pokusava dobiti automatski, ali mu to ne uspjeva jer nemas ukljucen dhcp na routeru) ili si stavio ip adresu koja vec ima u mrezi pa sad imas conflict... taj kabal koji ti nazivas crossover, ne bi trebao da bude crossover nego "obicni" straight kabal....
     
  3. fotostudio

    fotostudio Aktivista

    dhcp je ukljucen, nisam stavljao nikakve ip adrese, taj kabal je radio i prije formatiranja kako treba, prije format. sam gledao postevke lan i sada su iste pa nece.. a sta kazes za ovu mrezu, jeli je moram napraviti pomocu wizarda i prijaviti se kao klijent, i unjeti one prepisane ip adrese? hvala na pomoci.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa ako je dhcp ukljucen, onda si MORAO dobiti ip adresu, ali zuti upitnik kaze DA JE NISI DOBIO. kazes da si gledao postavke, i da su potpuno iste kao i prije formatiranja, sto ne moze biti tacno, jer zuti upitnik govori da ti nemas nikakvih ip adresa na svojoj mreznoj kartici. unesi rucno te prepisane ip adrese, jer ti dhcp nije ukljucen, i neces ih automatski dobiti...
     
  5. fotostudio

    fotostudio Aktivista

    nije upitnik nego uzvicnik... hmmm, moguce je da je tako, uradit cu tako,unjet cu na lan te adrese pa cemo vidjeti, a kad ih unesem, onda cu imati pristup netu,,,super, ali kako cu biti umrezen sa ostalima,kao prije?
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cim uneses ip adrese bit ces umrezen..... samo ces kasnije morati sherovati foldere i ostalo.... za vise detalja i pomoci potrazi moje uputstvo za umrezavanje na ovom forumu, sto si do sad trebao i uraditi....
     
  7. fotostudio

    fotostudio Aktivista

    aha, dobro, hvala ti mnogo, lahko mi je za serovanje, procitao sam ja tvoje uspustvo,samo malo nisam obracao paznju na detalje i desili se problemi...sutra cu to odraditi akoBogda, pa javim ishod, jos jednom hvala ti...
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    I pazi da budes i istoj workgroup-i da bi mogao viditi ostale racunare pod "My Network"
     
  9. fotostudio

    fotostudio Aktivista

    kolinsb - urdio sam tako, internet je ok,ali mreza nije...
    ReNNo- hvala, zbog toga mi mreza ni ne radi... hvala vam
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    nece ni proraditi dok ne iskljucis firewall-e