Bios checksum error?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sava84, Nov 11, 2009.

  1. sava84

    sava84 Novi član

    Pozdrav svima, u pitanju je dosta stara konfiguracija koja ima namjenu surfa, filmova i muzike, nista previse zahtjevno. Ploca je Chaintech, ima 256 Mb sdr rama, grafika je Nvidia 64 Mb, disk WD 40 Gb. Problemi su poceli jos odavno kada na svjez win xp komp ''zaledi'' iz cista mira i onda samo restart na dugme pomaze, osim toga skoro se poceo javljati i BIOS CHECKSUM ERROR. Kao prvi sumnjivac za zamrzavanje konfigracije mi je bio stari Maxtor disk koji je bio unutra, pa sam umjesto njega ubacio WD koji sam naveo, disk sam testirao i nema bad sectore. Problem sa zamrzavanjem je sa tim otklonjen, sada ostaje jos ovaj error pri boot-anju. Greska se javlja samo kad je komp ''hladan'' znaci pri paljenju ujutro :D, trazi floppy disk da digne sistem i nece dalje da mrdne, onda se mora malo sacekati, restartovati ga i onda bude ok. Ako se restartuje u toku dana nekada, sve prodje ok. Pregledao sam podesavanja u bios-u, ona se ne resetuju preko noci, redoslijed uredjaja pri boot-anju je isti koji sam nastimao, a ni sat ni datum nisu poremeceni, tako da mislim da je nesto ozbiljnije od baterije na ploci. Ram sam testirao preko Hirens boot cd-a i nije mi prijavio nikakvu gresku. Jos jedna stvar, ponekad neposredno prije onog WELCOME ekrana u Win Xp dobijem BSOD, i komp se sam restartuje, ali nema sanse da mogu skontati gresku koju mi javi, jer plavi ekran stoji samo djelic sekunde i odmah nakon toga ide restart. Ima li neko kakvu ideju sta bi moglo biti?
     
  2. GW

    GW Moderator

    BIOS CHECKSUM ERROR obično znači da BIOS ne valja. Pri tom ne mislim na postavke koje možeš mijenjati nego sam BIOS ROM. Probaj flashati BIOS, može i istom verzijom ponovo.
     
  3. kuki

    kuki Novi član

    kume ja mislim da su ti svjecice otisle, a provjeri i dizne za svaki slucaj:):):) (nemoj mi zamjeriti, morao sam se osvrnuti na to sto kazes, ``paljenje ujutru``:):):):):) :lol: :lol: :lol: :lol: svaka ti dala
     
  4. sava84

    sava84 Novi član

    Razumijem te skroz. I meni je u pocetku bilo nenormalno smijesno, izgledalo mi je da je u pitanju golf 1 dizel, a ne komp. Zato mi je drug iz servisa rekao da prvo probam sa diskom, jer je kod njih cesto da pravilno rade samo kad se zagriju. Ovo sa flashom biosa cu prvo da probam, jer najmanje kosta :D samo kad ulovim vremena.