Paradigm PTI-8411 Router i D-Link DI-524 Wireless router

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by admir3000, Oct 30, 2009.

  1. admir3000

    admir3000 Novi član

    pozdrav

    Uveo sam ADSL i dobio Paradigm ADSL router kao i vecina od BIHneta. E sad sam i kupio wireless router D-Link DI-524 da bih imao bezicni internet u stanu.
    Ako moze neko na ovom forumu da mi navede postupak kako da tacno to uradim, odnosno meni kao laiku da to objasnio.
    Pregledao sam dosta postova na ovu temu i koliko sam vidio dosta su konfuzni i svako ima neko svoje rjesenje u okviru jedne jedne recenice i onda se pravi pametan kao smislu "kako to ne znas". A kada krenes u realizaciju vidis da fali nekoliko koraka.
    Zamolio bih aktivnog clana foruma Kolinsb koji cini mi se ima dosta zivaca i znanja da napokon ovu temu jednom za svagda zavrsi i da je pinuje. Ako ima jos neko ko ima vremena da je napise bilo bi super.

    Svima lijep pozdrav
     
  2. Looney

    Looney Komšija

    Najjednostavnije bi bilo resetovanje paradigma(mala rupica sa strane routera pored koje piše restart) i podešavanje preko wizarda na DI-524.

    Wizard je jednostavan a sastoji se od sljedećeg:
    1. Password za pristup routeru
    2. Vremenska zona
    3. Konekcija. Za ADSL odabereš PPPoE i uneseš svoj bihnet username i password
    4. Wireless. Tu možeš staviti SSID (ime mreže) po želji npr. MojVajerles
    5. Enkripcija. Enabled, 128bit i uneseše HEX key (dužina i dozvoljeni karakteri su navedeni)
    6. Na kraju wizarda ideš samo restart routera.

    Nakon restarta internet bi trebao da fercera bez problema kao i wirelesss pristup

    DI-524 emulator http://support.dlink.com/emulators/di524/h_wizard.html
     
  3. admir3000

    admir3000 Novi član

    Sve je to OK ali mi nije jasno zasto moram resetovati router od Bihnet-a, i dali ga stavljam u router mode ili bridge, dali D-LINK postavljam na DHCP ili na PPoE
     
  4. GW

    GW Moderator

    Paradigm ide u bridge mode, dlink pppoe.
     
  5. admir3000

    admir3000 Novi član

    OK pretpostavljam da D-LINK mora biti u istom subnetu kao i ADSL router a da li moram rucno zadavati DNS?
    Ovo sve cu probati kasnije posto sam na poslu u svakom slucaju hvala velika, ako jos ko ima neku ideju samo naprijed
     
  6. vnm_

    vnm_ Komšija

    zato jer kad ga resetujes on se automatski prebaci u bridge mode.
     
  7. JasonH

    JasonH Aktivista

    Dizem "malo" staru temu ali vezana je za slican problem pa eto tu da pitam.

    Radi se o tome da sam nabavio DI-524 Wireless router a posjedovao sam SpeedTouch 516 modem od BHtelecoma.

    Spojio sam fino sve kablovima i uspostavio wireless na laptopu.
    Ali desava mi se problem kod konekcije izmedju routera i modema.

    Tamo u konfiguraciji modema mi je trazilo da ukucam username i password od neta.
    Ukucao sam i to je to .
    Ali kada odem tamo u Status pise mi
    PPPoE Disconnected.
    I ispod imam Connect , Disconnect.
    Kada odem connect samo se stranica refreshuje i ostane ista poruka
    "PPPoE Disconnected"

    Kada sam zvao radnju gdje sam kupio momak mi rece da se to moze nesto manuelno srediti i da to kosta 30km (to jeste njihov izlazak na teren)..

    Pa eto ako ko zna da mi moze nekako pomoci bio bih zahvalan :smt006
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ako ce ti sta pomoc.
    Ja nisam nista dirao u modemu, samo sam pokopcao i nastimao postavke u D Linku. Evo ti ispod slika kako izgledaju postavke. Konekciju imam stalno cim upalim racunar, a router salje signal i kad je ugasen racunar na kojem je modem.

    [​IMG]