Nadogradnja RAM memorije

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by .ba, May 18, 2010.

  1. .ba

    .ba Novi član

    Pozdrav svima.Imam jednu dilemu,a kao prosječnom poznavaocu materije neke mi stvari nisu jasne.

    Trenutna konfiguracija je: P4 2.4, RAM DDR1 1GB.Pri najvećem opterećenju (Office,internet,AutoCAD,WMP) nije mi zauzeto vise od pola memorije,sto znaci da mi pola zjapi neiskoristeno (valjda).Sa obziorm na ovu cinjenicu da li bih dobio na performansama,odnosno da li bi mi rad na kompjuteru bio ugodniji da nadogradim još 1GB memorije.Koristim XP SP3.Hvala
     
  2. GW

    GW Moderator

    Od tog što si spomenuo, samo bi autocad profitirao od veće količine rama.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    rama nikad viska :)

    ako ti cesto swappa hard disk (cujes ga da krcka i radi) onda obavezno jos rama. ako, kao sto kazes, ni pola ti ne zauzme - onda nemas potrebe.
     
  4. .ba

    .ba Novi član

    Znači,kupovina još jedne pločice rama bi bila relativno nepotrebna investicija?Tako sam i predpostavljao.Usko grlo je procesor jer vidim da često zauzeće skače na 70-80%.
    Hvala GW
     
  5. .ba

    .ba Novi član

    @vedo,disk swappa zato što je Hitachi :D a samo pri podizanju težih programa
     
  6. .ba

    .ba Novi član

    Imam jos jedno pitanje.Trenutni procesor je ovaj:

    [​IMG]


    Koji bih procesor trebao kupiti a da je bolji od ovoga,sta bih trebao gledati da znam ako negdje naletim po oglasima.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    koja ti je maticna ploca (tacan model)?
     
  8. GW

    GW Moderator

    Socket 478, tako da se nadogradnja svodi na P4 3.2 ghz max, a to je opet preslabo. Nova ploča, procesor i ram tu mora ići za značajno poboljšanje.
     
  9. .ba

    .ba Novi član

    ASRock ovaj model:

    [​IMG]
     
  10. .ba

    .ba Novi član

    Jutro svima : )

    Naupalo mi je jedno prilicno jednstavno i pojeftino rjesenje samo pi treba jos vasa potvrda i savjet.
    Da li se ima kupiti maticna ploca koja bi podrzala dual core (core2duo) procesore a u isto vrijeme i moju grafučku Nvidia 7100GS.
    Naupalo mi je da zamjenim,maticnu,procesor i memoriju a da zadrzim,napojnu,kuciste te diskove (1 ATA i 1 SATA) i graficku.Kakav slot za graficku treba da ima maticna da bi mogla ova moja uredno raditi.Gdje odnosno kome odnijeti da mi ovo sve prikopca?
     
  11. _amar

    _amar Aktivista