Prijedlozi za konfiguraciju-Kupovina u Srbiji

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ENES_M, Jun 22, 2010.

  1. ENES_M

    ENES_M Novi član

    Ne bi da davim i da otvaram neke teme ali me interesuje, a nadam se da neko zna kako ide sa kupovinom i uvozom kompjutera(1 komad :) ) iz Srbije.
    Interesuje me sljedeće:

    DA li je moguće prevesti preko granice(koji su rizici, mogućnosti),a da se pri uvozu u BiH ne plati PDV, kao i da li ima mogućnost da se traži povrat PDV-od firme u Srbiji obzirom da ide za izvoz.
    NAime ove dole komponente sam gledao na PCBERZA.RS., sve su iz jedne firme, i izađu me 326,33 Eura=652,72 KM(bez kućišta, obzirom da sam našao za 33 Km u Vitezu :) ).Ovakvu konfiguraciju ne bi mogao u kupiti u BiH za ove pare, i mislim da bi se isplatilo otići(ne vjerujem da bi potrošio više od 100 KM za gorivo), vidjet malo Beograd i kupiti.
    Molim za savjete.
    Hvala.

    1.Biostar TA890GXB HD-Cena: 8.750 din-79,98 e
    2. AMD Athlon II X4 630, 2,80GHz, 64bit Box 9.010 (86,40€)
    3. 2GB DDR3 Patriot PC1333, CL9-4.560 (43,73€)
    4. 640GB WD 6400AARS Green, 64 MB Cache-4.890 (46,89€)
    5. DVD+-RW Samsung SH-S223C SATA-1.780 (17,07€
    6. LC Power LC6650GP3, 650W ATX 2.3, 14cm fan-5.450 (52,26€
     
  2. ENES_M

    ENES_M Novi član

    Slične komponente(manji HDD i slabija napojna u Geneleku, s PDV i za gotovinsko plačanje bi me koštale 874 KM).
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Rizici su da ces pasti na granici, pa ce ti se odbiti od bubrega pokusaj da ustedis 100KM. Tu su i komplikacije s garancijom, jer u slucaju da reklamiras nesto moras opet ici u Beograd, ili komplikovati sa slanjem, sto ce opet kostati. Jedini plus je sto ces vidjeti Beograd.
     
  4. ENES_M

    ENES_M Novi član

    A da idem sa regularnom prijavom na granici, a tražim povrat PDV-a, da li neko zna kako to ide, ili da se poruči pa da dostave,je li neko imao iskustva?
     
  5. twingi

    twingi Novi član

    Mislim da nepotrebno komplikujes, a i izlazes se riziku. Kupujmo domace! :wink:
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Imam osjecaj da su ove cijene koje si naveo bez uracunatog PDV-a koji je u Srbiji 8%. Znaci ako mislis na crno preko granice moras dodati tih 8%, a ako ces regularno da trazis povrat tih 8% PDV-a onda moras platiti 17% pri ulasku u BiH tako da je veliko pitanje sta ces zaraditi.
     
  7. ENES_M

    ENES_M Novi član

    Upravo sam gledao cjenovnik, ćini mi se da su sa PDV-om, možda se varam,ali čini mi se da su za neke proizvode istaknute jedne cjene na pcberza.rs, a druge na stranici firme , uglavnom oscilacija je nekih cca 300 dinara a ne znam koji je kurs.
    Ma nije sigurno, poslo sami im mail, pa ćemo vidjet šta kažu
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Njihove najpoznatije prodavnice hardvera imaju ukljucen PDV na svojim stranicama.

    Naravno. :wink:

    Realno mozes ustedjeti fine novce ako to sve kupis tamo, povratis PDV, i udjes u BiH bez prijave hardvera (raspakujes iz kutija, navodno si uzeo tamo polovno). I ja sam dosta stvari uzeo u Beogradu, i ne moze me niko uvjeriti da je bolje kupovati "domace" kada me Radeon 5850 izasao 430KM.
     
  9. JaLa

    JaLa Komšija

    Ma samo ganjaj gdje je jeftinije, ako ti se isplati zbog goriva i dr. uzmi u BG, a na granici kao sto Neo B.Z. rece, raspakujes... Polovno kupljeno, dobio na poklon...
     
  10. hudi-Robin

    hudi-Robin Novi član

    eh eto sad se mogu prednosti uocit da smo u EU.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Vjeruj da i u EU (konkretno Njemackoj) hardver zna cesto biti skuplji nego u Srbiji.
     
  12. hudi-Robin

    hudi-Robin Novi član

    mislio sam da smo mi i nase istocne komsije zajedno u EU odnosno shengenu. ;)
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ali ponekad i nevjerojatno jeftiniji, tako da sam u Njemackoj prije 10-ak dana kupio WD Elements 500GB (2.5", eksterni, napajanje preko USB-a) za 49€.

    Ovdje su preko 200KM, a i u Hrvatskoj.
     
  14. hudi-Robin

    hudi-Robin Novi član

    to je ok ako ides pa ti bude usput.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pije ovo vode kod kupovine jedne ili u vrh gkave dvije komponente ali ne mozes sad kupiti citavu konfu pa je raspakovat i rasporediti po dzpovima.
     
  16. JaLa

    JaLa Komšija

    ma ja mislim da moze i ovako... Samo neka kaze ponio racunar iz BiH u SRB i sada vracam opet u BiH il nesto tako... Mislim da moze proci bez problema.
     
  17. hudi-Robin

    hudi-Robin Novi član

    nedo bog da ovo carinici citaju, moze nam prijatelj pravo lose proc :(
     
  18. ENES_M

    ENES_M Novi član

    evo citam postove, ko zna mozda i citaju.
    ne znam da li ste obratili paznju,ali ako oni to šalju pa i da se poruci i plati,ako bi izbjego plaćanje PDV-a.
    Znam neke ljude koji su porućivali mobitele iz Kine, i drugu opremu, i koliko sam upoznat za uređaje do 100eura, plaća se samo carinski pregled, a vecina komponenti je ispod 100 eura.
    Eh mene interesuje da li ko imao iskustva sa kupovinom i na taj naćin, kao i da idem regularno sa prijavom, i tražim povrat PDV_a, na granici, ili kako već ide, pa ako ko ima iskustva da napiše
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ispunjene formulare za povrat pdv-a uzimas u radnji gdje uzimas komponente, na (njihovoj) granici ih ovjeravas, a novac od povrata pdv-a mozes podici kasnije sa tim istim ovjerenim formularima u prodavnici gdje si sve uzeo. Na granici ti nece niko dati novac.
     
  20. ENES_M

    ENES_M Novi član

    hvala svima za komentare i savjete, sta god odlučim i uradim obavijestim vas.
    može look teme.