dijeljenje internet konekcije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by cetverooki, Jul 17, 2010.

  1. cetverooki

    cetverooki Novi član

    pozdrav

    evo vec drugi dan pokusavam skontati kako da dijelim pppoe konekciju (adsl) na ostale mrezne uredjaje bez da upotrijebim nesretni ICS.
    imam pc sa kojeg hocu da sherujem konekciju, isti taj pc je povezan na wifi ap koji je vezan zicom na adsl modem. sve sto mi treba je da na pc-u napravim da sve zahtjeve za internet proslijedi preko adsl konekcije. isprobao sam par programa za nat ali niti jedan mi ne omogucava da mogu namjestiti ovo bez da provedem 10 dana citanja dokumentacije za program.
    stavljanje da mi AP pravi konekciju je zadnja solucija jer onda nemam uvida sta i kako se kaci na net (a to znaci da bi me bh telekom odrao na racunu). ostale solucije da imam stalnu konekciju isto otpadaju. defeakto meni treba konekcija preko wifi povremeno.
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    kod prijatelja je odradjeno sve isto tako samo sto je stalna konekcija
    on je odradio neku zastitu plus mac adrese od racunara je stavio ... sve po defaultu radi extra

    znaci na routeru stalna konekcija spojen na ap sa ap dijelis na ostale racunare preko kabla ili wifi
     
  3. cetverooki

    cetverooki Novi član

    imam sve to postavljeno, to mi nije problem. kvaka je sto nemam onda nadzor kad mi neki program skida nesto sa neta. ovako kada imam da svaki komp ima odvojenu konekciju znam sta se desava.
     
  4. thedepp

    thedepp Novi član

    Zdravo. Ja imam slijedeci problem pa bih zamolio ako neko zna rijesenje da pomogne. Imam dva racunara na jedan adsl modem. Volio bih da nastimam konekciju tako da se ja na svom racunaru mogu prebacivati iz interneta na freezonu bez problema i da to ni na koji nacin ne utice na drugi racunar.
    Ovako kako je sad nastimano, autamatski se konektuju oba racunara cim se upale. Skont`o sam kako mogu promijeniti na ruteru postavke pa da se konektujem na freezonu, ali to opet ukljucuje oba racunara, tj ako je jedan na freezoni i drugi ce biti htio ili ne. Takodje sam nesto pokusavao bridge ne bridge fazoni, nisam siguran da sam to izveo kako treba, ali i da jesam, onda se tu javlja drugi problem a to je da na svom racunaru koristim win7 pa kad nastimam da se ne konektuje automatski vec da ja kreiram koneciju na racunaru onda mi javlja neku gresku "error 711", nesto "canot acces remote manager bla bla" Slabo se kontam u ove stvari pa ako neko zna rijesenje bicu mu vjeciti duznik :)
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    jes moras prebacit u bridge i zatrazit od bihneta 4 simultane PPPoE sessije to mos na sajtu a mos i nazvat 1422

    onda bi mora birat konekciju sa racunara

    id pw sa normalni

    id@bihnet pw sa free zonom
     
  6. thedepp

    thedepp Novi član

    To sa 4 simultane konekcije su mi odobrili davno, jer sam trazio da odobre misleci da ce mi to rjesiti problem. Ja ne znam kako postaviti modem u bridge mode, a nakon svega toga mi ostaje ovaj problem sa win 7 i njegovim greskama pri konekciji....
     
  7. thedepp

    thedepp Novi član

    Zdravo ljudi. Nova kombinacija, novi problemi. Pokusacu da objasnim sto bolje znam, pa ako neko ima rjesenje bio bih zahvalan mnogo.

    Ovako:
    Na jedan modem (paradigm) sam spojio laptop i pc. Laptop koristi win7 a pc winXP. Laptop se konektuje bez ikakvih problema, ali pc nece nikako.
    Na pc-u se uvijek pojavljuje greska 678. U onom odjelku "network conections" pise da je conectovan na modem, ali nece na internet da se konektuje. Pokusavao sam sve sto sam mogao naci na internetu, pinganje, resetovanje modema, obnavljanje ip adresa itd. Cak sam i Windows preinstalirao, ali svejedno ista greska. Reinstalirao sam drivere mrezne karte...kako god nema lijeka.
    Definitivno nije do kablova ili modema, jer kako sam vec naveo, laptop ima pristup internetu bez ikakvih broblema i na jednom i na drugom kablu.

    Vezano za ovu gresku 678, sve sto sam na interetu nasao a sto ukljucuje ping, reset modema, reinstalaciju drivera mrezne karte, provjera ispravnosti kablova i modema itd., sve sam probao i nista nije pomoglo.....UPOMOC!
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    To ti je standardno za Win 7 i bridge mode. Od 100 kompjutera i modema, uspijes se konektovati na 10 njih preko bridge-a. Ako ti ne treba bridge radi nekih lijevih stvari, stavi pppoe i uzivaj, jer nastimati bridge mode na Win 7 se jednostavno ne isplati ;)
     
  9. thedepp

    thedepp Novi član

    Hmm...nisam siguran da sam razumio kako treba...mislim, ovo BRIDGE i PPPOE me buni...ako je to ono sto ja mislim da jest, treba mi ovaj bridge jer cesto koristim freezonu, a koliko sam upucen na pppoe se konektuje automatski pa samim tim ne mogu na freezonu...eh sad, ako sam promasio i sefa i stanicu s ovim nemojte mi zamjeriti, jer nisam ja bas neki strucnjak za sve ovo, samo se trudim da shvatim sta je sta....
    Druga stvar, nastimavanje na win7...ponovo kazem, ne razumijem se najbolje, ali zar trebam ista da stimam na win7 kada tu sve radi kako treba...problem je na win xp, jer on nece da se konektuje...
     
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ja tebe razumih da ti na Win7 nece, a ne XP. Radi toga hoces bridge, jeste lakse na freezonu i sve. Valjda znas da ne mozes istovremeno na jednom biti konektovan na net, a na XP recimo da se konektujes na free zonu. Mozda te firewall zeza na XP-u, i imas li SP3 ? PPPoE ti je da ne moras ici preko ikone, nego da ti je stalno konektovan na net. Kazes imas paradigmu, u njenim postavkama mozes dodavati "@bihnet" pored username-a, i onda ce ti oba kompjutera moci samo na free zonu, obrises i oba mogu na net. Tako sam ja radio dok nisam uveo flat sebi... Ta 678 greska, i to sto si pokusavao bi trebalo rijesiti problem, mada ne znam sto ga zeza.
     
  11. thedepp

    thedepp Novi član

    Sad smo se dobro razumjeli :)
    Uglavnom, kako kazes, sada je sistem tako podesen da se konektujem preko ikonica, a ne automatski (to zbog freezone), medjutim na xpu nece ni naopako....bas sam veceras instalirao sp3, ponovo preinstalirao mreznu kartu...nista. Inace, taj racunar posjeduje dvije mrezne karte i nece ni na jednoj...stvarno ne znam sta cu...taj racunar nema dovoljno rama za win 7, a sa xp nece....
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Hmm, a kada odes na network connections, pa LAN, desni klik properties, da li su ti adrese stavljene na automatsko dodjeljivanje ? Mislim da tu taj modem igra neku ulogu, mozda da ga hard resetujes drzeci reset 15 sekundi, da ponovo kreiras konekciju na xp-u, ne mogu se sjetiti svega, a vjerujem da je solucija lagana :)
     
  13. thedepp

    thedepp Novi član

    Sve sam to probao...i opet nista.....resetovao sam modem par puta...u tom propertiesu sam pokusavao i sa automatskim ip adresama, a i pokusavao sam ih upisati rucno...ma nista....stvarno cudno, nemam vise ideja
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pade mi na pamet, jest glupo ali imao sam situaciju kada sam ukucavao password bezbroj puta, i nista, isto tako sve namjesteno i radi. Nedavno bio formatiran sistem kod tipa, i nije niko namjestio jezike, pa sam umjesto "Z" ukucavao "Y", sve dok nisam u notepadu ukucao password i vidio da sam cijelo vrijeme "Y" ukucavao, pa mozda je i kod tebe slicno :)
     
  15. thedepp

    thedepp Novi član

    Heh...nije ni to....mislim, nastimani su jezici kako treba, a uostalom i nema z ili y u passwordu :)