Pomoc oko konfguracije

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by bozzaii, Sep 21, 2010.

  1. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Pozdrav svima.

    Trenutno sam na putu i imam priliku da uzmem komp po mnogo povoljnijoj cijeni nego kod nas u Sa. Kako sam totalni laik vezano za ove stvari trebala bi mi pomoc neke strucnije osobe. Generalno, komp ce sluziti za obradu slika i videa (povremeno) i poneku igricu.


    COOLERMASTE 700W CM AMBA SL.PRO [8%] 96,50

    INTEL CORE I7 930 2.8GHZ 8MB LGA1366 BOX [8%] 224,00

    GIGABYTE GA-X58-USB3 X58 S1366 2XPCIE/DDR3/USB3 [8%] 155,00

    DDR3 6GB 3X2GB KIT PC1600 CL9 SILICON POWER [8%] 129,50 x2

    SAPPHIRE PCIE HD5770 1GB DDR5 HDMI 111630220R [8%] 129,50

    640GB WD6400AAKS SATAII 7200 16MB CACHE [8%] 40,71 x2


    Ovo je ono sto sam ja izabrao. Ciljao sam prvo na procesor. Onda je ispalo da ova ploca ima 6 utora za memoriju a kako mi je memorija vazna nisam se puno razmisljao da uzmem 12GB. Na zalost, ovo su najveci mem moduli (mislim na 2GB). Uzimam 2 HDDa jer zelim da ih spojim u raid i koristim kao sistemski disk. Cijene su u eurima i ako sam dobro vidio usteda je poprilicno velika. Interesuje me da li je sve dobro slozeno. Ako bude bilo potrebe mogu i kopirati ostatak cjenovnika.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Sta ces sa carinom ? Da ne izadje skuplje nego kod "nas".
     
  3. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Svjestan sam te situacije ali kako se vracam autom u Sa racunam da me nece previse peglati :) Rizik prihvacam :) Konfiguracija? Komentar? :)

    Procesor ide u gace sigurno :D
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Slozeno je OK nema sta,jedino bi bilo fino da izmes jedan veci disk za storage i jedan SSD za sistem i da izbjegnes RAID. :wink:
     
  5. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Hvala na odgovoru. Stvarno nisam strucan u ovome. Imao sam puno nepoznanica oko svega i trebao je neko samo da aminuje :) Nasao sam neki SSD SILICON POWER SATA MLC 2.5" 32GB [8%] 67,91. Naravno da sam pretrazio malo forum i to nije disk koji preporucujete. Zato sam se odlucio na RAID. Ako ima u Sa uzeti OCZ vertex mozda se i odlucim ipak za SSD. Storage diskova imam dovoljno tako da cu njih da koristim. Eventualno hladjenje cu isto da uzmem ali idem na ove preporuke sa foruma. To mi je lako da zavrsim i u Sa. Imam na starom racunaru neki big tower kuciste u koje cu sve da slozim. Samo jos nekom da platim cevape da to fino sklopi :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valja ti pravit raid sa tako velikim diskovima jer ces na njima drzat i podatke, sta god oni bili.

    Jedino je dobro za OS instalaciju te instalacije aplikacija, ali sve i da uzmes dva manja diska (recimo od 160GB), oni su sporiji od vecih koji imaju znatno vecu gustinu ploca, stoga i vise performanse u nasumičnom i sekvencijalnom citanju, odnosno pisanju. A i cijena je neopravdana, dva 160GB diska su skuplja nego jedan od 500GB.

    IMHO obzirom na stanje na trzistu SSD diskova, najbolje ti je uzet jedan brz HDD, u principu bilo koji 1TB 7200prm disk sa 500GB plocama. Ako se ne varam, novi WD Blue od 1TB je upravo takav.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Bez ssd-a se ne vracaj u BiH :D
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pogotovo sto moze stati u gace :)
     
  9. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Sigurno necu drzati podatke na OS disku kakav god bio. Imam dovoljno diskova za sav storage koji mi je potreban. I meni je previse da stavljam na operativni disk ove 640-ke ali razlika u cijeni je veoma mala, zato sam i odlucio tako. Rado bih ja potrazio neki SSD ali sam u Beogradu u tranzitu i ovo ce me cekati kad stignem. Nekako mi je nezgodno maltretirati covjeka da mi trazi jos i specificni SSD. Ovo svakako moze biti i kao prelazno rjesenje dok SSD-ovi ne budu pristupacniji sa boljom ponudom. U svakom slucaju, mozda se odlucim i da ih narucim preko neta.
     
  10. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Molim vas za jos par pitanja. U dilemi sam za graficku karticu. Sta je bolja kupovina, ova koju sam vec naveo:
    SAPPHIRE PCIE HD5770 1GB DDR5 HDMI 111630220R 129,50 eura + 8% PDV-a
    ili ova iz Plusa
    Gigabyte GV-N450OC-1GI koja kosta 330 KM.

    Nasao sam i 60GB SSD OCZ VERTEX OCZSSD2-1VTX60G po cijeni od 157 eura (nisam siguran za porez). Da li je to OK disk?
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    5770 je bolji izbor cak i da su ista cijena a ovako je jos i 60km jeftinija.

    A za SSD procitaj malo topic o njima,cini mi se da je se spominjao neki VERTEX.
     
  12. bozzaii

    bozzaii Aktivista

    Odlicno, ATI mi je i bio prvi izbor. Malo me je prepala velika razlika u cijeni.
    Sto se tice SSD i trazio sam upravo Vertex ali vidim da je sada aktuelna druga verzija, ovaj disk je 1VTX60G je sporiji od 2VTX60G verzija. E sad, da li cu ja kao krajnji korisnik sa ne bas velikim znanjem osjetiti neku veliku razliku ili imati probleme ili ce zadovoljiti moje potrebe za sistemskim diskom.