savjet za kupovinu GPS-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by neko, Oct 8, 2010.

  1. neko

    neko Aktivista

    pozdrav svima,

    trebao bih kupiti neki GPS uredjaj, pa me zanima slijedece. potreban je za putovanje do Francuske i nazad, a kasnije i ne bi imao neku ogromnu svrhu. o cijeni nisam razmisljao jer ne znam sta koji nudi, ugl. u obzir dolazi bilo koji koji ce mi pomoci da od tacke a dodjem do tacke b bez peglanja.

    par dodatnih pitanja, kakva su Vasa iskustva s mobitelima, tj. s navigacijom na mobitelu? navodno, neki trose kredit, a neki imaju snimljene mape, pa me zanima i da li imate preporuku za odredjene modele? koliko kredita obicno trose, s obzirom da prvi put vozim duzu rutu, da li "otima" kredit ili je to neka simbolicna suma? da li je kvalitet isti kao i na GPS uredjajima?
    eto, toliko za pocetak, pa cu pitati jos.

    hvala,
    pozdrav!:)
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imam N82 i na njemu instaliran Garmin i ucitane mape i navigacija radi ko sat,u Francusku nisam isao pa ne mogu ti preporuciti neku mapu koju bi koristio al svakako ti mogu preporuciti da koristis navigaciju na mobitelu ali obavezno ovu garmin verziju koja ne trosi kredit.

    Isao sam u Zagreb i po Sarajevu vise puta trazio neke zavucene ulice i doveo me je svaki puta do odredista.
     
  3. manda

    manda Novi član

    Imam i ja Garmina na N95. Super radi, jako brzo hvata signal.
     
  4. neko

    neko Aktivista

    mape se pretpostavljam nadju na netu ili se kupuju licencirane? stvarno ne znam kako to ide jer me nije zanimalo, a i trenutno koristim nokiu 6300 tako da nemam dodira s tim stvarima.

    EDIT:
    Dino, vidim na GSM areni ovaj N82 ima instalirane druge neke mape, tj. "Nokia Maps" sto znaci da se mogu dobaviti ove Garmin. Ja sam razmisljao da kupim 6720 pa da onda instaliram to sto je potrebno, samo ne znam da li mi je display premal za navigaciju. da li se moze negdje kupiti i onaj "drzac" za auto i da li predstavlja problem ovo A-GPS? kako sam ja shvatio, kad se pokrene aplikacija uspostavi se link za brze trazenje lokacije ili nesto slicno?
    pretpostavljam da sam malo zamoran, ali eto, hvala unaprijed i u svakom slucaju. :)))
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Display jest manji, ali uvijek imas govornu funkciju (ima i na nasem jeziku).

    A-GPS je skracenica od Assisted-GPS, to ti zapravo znaci da prilikom lociranja moze koristiti internet (GPRS ili WLAN), jer tada gotovo trenutno locira tvoj polozaj.
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Koristim Garmin na Nokia 5800XM i sve pohvale i preporuke. A-GPS izmedju ostalog znaci da mobitel ima u sebi ugradjen GPS modul i da mozes korisititi navigaciju bez GPRS-a ili neke druge internet konekcije. Nokia Maps koliko znam rade preko GPRS-a ako nemas GPS modul, a ako ga imas onda postoji opcija da mu iskljucis koristenje konekcije. Imam te Nokia Maps ali ih nikada nisam isprobavao jer sam zadovoljan s Garminom.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jel hoces GPS uredjaj ili GPS na telefonu?

    Kod mene Garmin na 6220c nokia-i radi ko svicarski sat. Nema nikakve potrosnje kredita brate, osim kad je ukljucen AGPS onda samo skine fening dva, dok se zakaci na satelit.

    Asisted GPS ili AGPS je tehnika brzeg lociranja pomocu baznih stanica GSM mreze.
    Ako ti je ukljucen AGPS satelit hvata za 2 sekunde, a ako nije za nekih 10tak.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Garmin radi lako dostupnih mapa.
     
  9. neko

    neko Aktivista

    prije svega, hvala na odgovorima. :)

    bas i mene to zanima :smt003 . gledam danas dva modela u Merkuru na stupu, crypton s1000 i s800 modeli kostaju manje od 200 KM, a da uzmem telefon treba mi oko 300 minimalno. citam na nekim stranicama se zale kako navigacija jede bateriju, pa ne znam da li je i to tacno?
     
  10. neko

    neko Aktivista

    garmin uredjaj ili mobitel sa garmin softwareom?
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma jok ne jede,radi na vjetar,pa ja sta ce nego trositi bateriju kad sve sto ima u njemu radi,procesor na 100%,display upaljen i rasvjeta istog gori nonstop,GPS modul naravno radi i ako mislis koristiti bilo koju navigaciju na bateriji neces daleko stic,naravno da je pod obavezno da spojis adapter pa na struju dok navigiras........a jesi li razmisljao da jednostavno uzmes taxi :smt003 NHF,morao sam malo. :D
     
  12. neko

    neko Aktivista

    ma kakav HF, bas se ismijah ko lud, hvala ti. :smt003 :smt003
    znas u cemu je fol, uvijek se zaletim i kupim neku djidju koja mi zapravo i ne nudi ono sto meni treba. u ovom slucaju ne bih da se izradim, pa da prodajem na marketu kasnije u pola jeftinije. najvjerovatnije da cu na kraju kupiti kakvu nokijcu pa instalirati ili ovaj crypton s1000 :)
     
  13. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ma na pumpu i uzmi kakvu kartu :D to ostalo potrosi na suvenire :mrgreen:
     
  14. neko

    neko Aktivista

    dobro nisi rekao da idem na slijepo dok imam para. :D
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Uzmi sebi kakav telefon i punjac za auto.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Upravo tako, uzmes telefon sa GPSom, punjac za auto, drzac za telefon u autu i bez brige za bateriju, inace GPS navigacija pojede bateriju za sat vremena na mojoj 6220c,
    sto je i razumljivo iz razloga koje je dino naveo.
     
  17. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ja bih isao na kinesku navigaciju sa novim iGo ili Garmin mapama. Imas na PIK-u momka koji prodaje, ja mislim da su oko 200KM
     
  18. neko

    neko Aktivista

    kad kazes kinesku, mislis na "nekvalitetniju" (kopija?)? za manje love imam crypton-a, a vjerovatno i na njega mogu kvalitetne mape da se dodaju, ili pak ne? pozdrav
     
  19. kAcA

    kAcA Aktivista

    Mislim na one no-name navigacije sa Windows CE 5.0/6.0, touch screen-om, FM transmiterom, neke imaju i bluetooth itd.
    Izgledaju dosta kvalitetno, rodjak je kupio jednu 5" i stvarno odlicno izgleda i radi. Mape instaliras po tvom izboru a veliku vecinu tih navigacija mozes otkljucati i onda iskoristiti puni potencijal Windowsa :D
    Dosta se jeftino mogu naci na eBay-u samo obrati paznju na specifikacije
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Cuj 200KM za kineza, pa mozes uzeti Garmin Nuvi760 za manje love na ebayu.