Rad racunara na niskoj temepraturi

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Eight, Dec 2, 2010.

  1. Eight

    Eight Novi član

    Koristim stari racunar kao kucni server. Nalazi se u prostoriji bez grijanja. Zanima me da li može raditi na niskoj temepraturi (ispod 0C) ?
    Konfiguracija:
    cpu Intel Pentium 4, 2400 MHz
    mbo Epox EP-4PLA(I)
    hdd wd 1Tb green caviar
    psu 400w silverstone

    Trenutne temeprature su:

    mbo 12C
    cpu 33C
    aux 18C
    hdd 22C

    LP
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Sto nize temperature, to bolje. Samo mi opet nije nesto niska temperatura ako nije u loadu.
     
  3. Eight

    Eight Novi član

    Ovo je prescott u idle na sobonoj temp nikad nije ispod 50C
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne znam bas koliko je pametno da radi duze vrijeme na tako niskim temperaturama. Postoji mogucnost da dodje do kondenzacije.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nece biti kondenzacije ako je sobna temperatura ispod 0, odnosno ako je sobna temperatura niza ili jednaka temperaturi komponenti. Tek kad hladis procesor ili bilo sta drugo ispod sobne, onda dolazi do kondenzacije.
     
  6. Eight

    Eight Novi član

    Hvala na brzim odgovorima, najvise me brine hdd da ne crkne...
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma nece mu nista biti. Niske temperature su pozeljne a radi na 22C sto je malo nize od normalnih uslova.
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Samo se pobrini da nema kondenza sve ostalo Ok, a osnovne smjernice ti je vec Dog dao ...
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    nece biti problema dok god non stop radi, problemi mogu nastati ako bi ga iskljucivo pa u tako hladnim uslovima ponovo pokretao.
     
  10. Eight

    Eight Novi član

    Hvala na odgovorima, nisam ga ugasio vec par mjeseci pa vidjet cemo koliko ce radit :D LP
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Unesi ga u sobi koja se grije kada bude na off i ne bi trebalo biti problema.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Optimum za rad vecine racunarskih komponenti je -4C :)
    Nista se ti ne sekiraj.