Izbor procesora

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by nera88, Nov 8, 2011.

  1. nera88

    nera88 Novi član

    Dali neko zna koji procesor da uzmem od 200km?

    Ovo mi je konfa :

    MS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
    Intel Pentium 4 524
    Prescott 90nm Technology
    4,00 GB Dual-Channel DDR3 (6-6-6-15)
    Gigabyte Technology Co., Ltd. G41MT-S2P (Socket 775)
    SyncMaster (1600x900@60Hz)
    1024MB GeForce GT 220 (Gigabyte)
    244GB FUJITSU MAXTOR STM3250310AS ATA Device (SATA)
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Uzmi neki polovan Core2Duo ili Core2Quad.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Q6600/6700 ili Q8300/8400. Nemoj dual-core uzimat.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Ili ako naletis u toj cifri Q9xxx modele :D
     
  5. nera88

    nera88 Novi član

    Ja sam konto da uzmem ove procesore dali bi mogli ?
    Intel Core i3-540 3.06GHz 4MB L3 LGA1156 BOX ili Intel Pentium Dual-Core E5800 3.2GHz 2MB 800MHz LGA775 BOX
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Prvi ne moze, drugi vjerovatno da. Ali nemoj dual core. Ti ides na nove, a bolje ti uzeti polovan procesor, manje love, bolje performanse.
     
  7. DinoM

    DinoM Novi član

    Izbor procesora (i laptopa)

    Pozdrav svima. Treba mi hitno pomoć u izboru procesora i laptopa.
    Imam dilemu oko izbora procesora za laptop ( a i laptopa). Je li bolje uzeti procesor sa 4 jezgra i manjom brzinom (i7-2630QM , 2 GHz, 4 jezgra, 8 threads, 6MB Cache) ili neki sa 2 jezgra i većom brzinom (recimo i7-2640M, 2.8 GHz, 2 jezgra, 4 threads, 4Mb Cache, i7-2649M 2.3 GHz, i5-2430M, 2.4 GHz, 3MB Cache) ?
    Drugi problem je izbor laptopa (Sony VAIO VPCF22M1E-F series 16.4 display, Dell XPS L502x 15.4 display, ili neki Lenovo ili .....). Recimo da novac nije ograničavajući faktor jer ovo što sam naveo nekako se uklapa u moj limit. Znam da je više RAMa bolje, koristio bi neku od 64-bit verzija Win 7, a laptop bi koristio za sve i svašta (powerdirector-kreiranje dvd-a sa sony kamere, priključivanje na TV i live streaming, igre, gledanje dvd, surfanje i td, a dosta toga često držim otvoreno- a ovaj Sony ima i neku mogućnost 3D na TV-u)
    Zahvaljujem svima na pomoći
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Pa svi ti nabrojani procesori su sa 4 jezgre :S

    EDIT: Do mene je, nisam gledao modele :oops:

    U svakom slucaju bolje ici na 4 jezgre, mada ti je za laptop sasvim dovoljan cpu sa 2 jezgre, 4 thread-a, nesto tipa i5 2xxx. Ici na 4/6GB RAM-a, SSD disk ili brzi HDD (npr. 7200rpm). Grafa malo bolja ako ti je potrebna itd. Ako nemas ogranicen budzet, ja bi isao na Dell XPS, jer mi se svidjaju, Sony nesto ne gotivim bez nekog posebnog razloga.
     
  9. DinoM

    DinoM Novi član

    Meni je glavna dilema :
    - 4 jezgra - manja brzina (2 GHz)
    - 2 jezgra - veća brzina, (od 2.2 , 2.4, 2.6 , 2.8 GHz)
    šta je bolje, a sve gore navedeno je u sklopu nekih konfiguracije koje sam gledao na www.amazon.co.uk, jer bi laptop uzimao tamo.
    A poslije toga bi onda gledao izbor laptopa, prema količini RAMa (pr. neki sa i5 imaju 8GB RAM, a ovaj sa i7-2630QM 2GHz ima 6GB RAM) i drugim stvarima.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Uzmi i7 quad, bolji je izbor..
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja bih isao ovo sto Selvin kaze, neki 2 core CPU sa HT, i neki SSD. Jer nemas potrebe za i7 quad. Taj i7 quad se pofino grije zbog HT, pa ako hlađenje nije bas sređeno kod doticnog laptopa, moze biti problema.
     
  12. DinoM

    DinoM Novi član

    Kolko sam ja upoznat rađeni su u istoj (novoj) tehnologiji 32 nm i time je i potrošnja i zagrijavanje ako ne isto onda približno, a hlađenje je valjda predviđeno prema vrsti(tipu) procesora a obzirom da je izbor na gotovim konfiguracijama, to jest laptop bi kupio na amazonu u Engleskoj, gore sam naveo neke oko kojih se dvoumim, a svi imaju različite konfiguracije što se tiče RAM, HDD itd, a procesoru su otprilike gore navedeni, stim da ima i drugih. Zato ne znam je li bolje 4 jezgra - manja brzina ili 2 jezgra- veća brzina.
    Kao što rekoh gore, poslije odluke o procesoru, onda ću odlučiti koji lap - SONY, DELL, LENOVO ili neki drugi, pa me interesuje koji su bolji.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Naravno da su bolje 4 jezgre. Nego mozda ti je bolje kupiti laptop sa dvojezgranim procesorom sa 4 threada i neki SSD, nego 4 jezgre/ 8 threadova i HDD.
     
  14. DinoM

    DinoM Novi član

  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja bih isao na XPS, problem je samo servisa u slucaju kvara.