procesor na laptopu hladan

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by System_X, Aug 28, 2012.

  1. System_X

    System_X Aktivista

    Imam jedan problem sa FujitsuSiemens Amilo laptopom. Laptop upali, ali nedaje sliku na ekran. Čipset se ugrije i sve ostale komponente rade, izuzev procesora koji ostaje hladan kao led. Probao sam zamijeniti CPU, ali se nista nije promijenilo. Ima li iko kakvu ideju?
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Ne dobija struju.Provjeri napajanje.
     
  3. System_X

    System_X Aktivista

    mjerio sam druže IC-ove, i na njima mi daje napon od 3,45V, na kondenzatorima isto tako. E sad nisam nikad mjerio zavonice, niti znam kako njih izmjerit?
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Drug odnesi ti njega u servis da ga pogleda neko stručan.
     
  5. System_X

    System_X Aktivista

    pa ja radim u servisu druže. svaki sam od el. elemenata provjerio i svaki mi je pod naponom, kada upali ploča. samo te šugave zavojnice nisam nikad imao potrebe mijenjat niti sam imao slučaj da su one pocrkale zato i pitam. glavni čip koji je ujedno i grafički sam po sebi mi izgleda ok tako da nevidim potrebu da mu radim reflow. konsultirao sam se sa par kolega koji rade na odjelu za mobitel elektroniku i isto mi kažu da ne dobija struju. uslikacu ploču večeras sa jedne i sa druge strane pa je postavim da neko od vas pogleda malo

    edit: googlao sam hebiga 2 i po sata i nisam našao ništa slično ovom kvaru, većinom su to atx ploče iz desktopa kojima nije uštekan 12V konektor za napajanje procesora.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    crkla ploca 90%
     
  7. System_X

    System_X Aktivista

    cekao sam tvoje mišljenje drug. hvala na info. pozdrav
     
  8. GW

    GW Moderator

    Probaj naći šemu napojnih pinova na soketu i vidi ima li na njima napona.
     
  9. System_X

    System_X Aktivista

  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Ako se dobro razumijem kondenzatori ne bi trebali davati nikakav napon zar ne?
     
  11. System_X

    System_X Aktivista

    skoro tačno. nedaju napajanje u obliku istosmjerne struje ali akumuliraju statički elektricitet koji se može izmjeriti, ali na kondenzatorima u obliku SMD se optički (u većini slučajeva) nemože vidjet da li valjaju ili ne kao što je to u elektrolitnih kondenzatora.