Boot, bios, cmos problem ili?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by shock, Apr 27, 2014.

  1. shock

    shock Aktivista

    Ovako, preuzeh od drugara laptop toshiba kupljen nov bez operativnog sistema da bih instalirao neki. Pošto nije došao nikakav optički uređaj, morao sam koristiti usb. Napravio sam butabilni usb, podesio cms boot mode umjesto uefi i instalirao Windows 7 x64 i i oficijelne toshiba drajvere bez problema. E sad, dešava se sljedeće, sljedećeg jutra kažu sistem se ne diže, poruka nešto kao no boot device. Primjetih da je u biosu opet izabran uefi mode umjesto csm. Nakon što sam opet izabrao csm, sistem se bootao normalno. Sad se ovo dešava skoro svaki dan, i da, sistemsko vrijeme se uvijek vrati na 1.1.2010. Ima li neko neku ideju šta bi moglo biti prije nego ga ljudi odnesu na servis, obzirom da je kupljen nov?

    Tačan model je toshiba satellite m50d-a-10w ako sam dobro zapamtio.
     
  2. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ostaviti na punjacu pa isprobati. Ako se ne desava dok je skopcan na punjac vjerovatno je losa sistemska baterija pa se bios resetuje kad ostane bez struje.
     
  3. shock

    shock Aktivista

    Tnx, eh, nisam pitao da li je ostajao na punjaču, moraću pitati, a problem se i javlja samo kad duže stoji ugašen, više od par sati...
     
  4. shock

    shock Aktivista

    Bila je baterija u pitanju :)
     
  5. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    :smt023
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Samo kupi original 5 KM CR2032, one jeftine ne valjaju nista.
     
  7. shock

    shock Aktivista

    Tnx, ne stigoh napisati, laptop je zamjenjen u garanciji, tako da problema više nema :)
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    I meni se evo pojavio problem na laptopu
    Jucer je uredno radio,dodjem sada na posao i nece da se upali
    Inace je imao problem,da se ne moze upaliti dok je na struji skopcan,tako da ja izvadim adapter sekundu ,pritisnem power i odma vratim adapter i upali se
    Sada upalim,jednom mi blinkne zeleno da dugmetu i nista vise a na lampici od baterije prvo 3-4 put zamiga narandzasto i jednom zeleno i to je to
    Vadio sam bateriju ali onda ga ne moze nikako ni da migne
    Baterija je inace otisla,ali je uvijek imala snage za tu sekundu dok ne ustekam adapter...ima li neko ideju ili neko rijesenje
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Edit
    Samo sto ovo napisa...upali se nekako
     
  10. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Trebao bi normalno da pali i bez baterije, jedino ako adapter nije originalni.
     
  11. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Imam problem ovog tipa:
    Hladan racunar zamrzne..
    Ne moze se uci u windows ili kad sam u biosu nakon nekih 30-60 sekundi zamrzne sve ne reaguje nista...

    Onda restart pa ni gasenje ni paljenje ponovo ne pomaze..


    Tek nakon nekog vremena upalim racunar na 30-60 sekundi opet dok ne zamrzne sve ...

    Graficka nije, napojna nije jer imam po 2x ispravna komada..

    Sumnjam na ram iako memtest86+ nije nalazio greske..


    Ima li neko ideju?
     
  12. otto_von_grunt

    otto_von_grunt Novi član

    pregledaj da nemas na ploci napuhanih kondenzatora. takvo ponasanje sam vec sretao kod ploca s anpuhanim kondenzatorima. mislim da ces morati izvaditi plocu skroz iz kucista i skinuti i cpu hladnjak. pregledaj dobro kondenzatore oko procestora i oko konektora za napon. ako su metalni kondenzatori pregldaj da koji od njih nije visi. metalni izbiju svoj oklop prema gore.
     
  13. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Ma ja ocekivano kad uzimas polovne stvari...jbg odoh sutra do servisa pa nek zamjeni plocu sto se mene tice....
    Da sam bogdom uzeo novu i rahat bio ko covjek...
     
  14. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Evo da se dodam jos neke detalje..

    Lafo je procesor crkao..
    A maticna ploca nisu otisli kondenzatori jer su aluminijski pa tesko se to moze pokvariti..

    Najgore sto me bode u oci sto nema drugog AMD athlon II x4 procesora da testira maticna ploca asus...
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa sta sad ako si uzeo od istog tipa vrati i plocu i cpu.
     
  16. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pa zamjenit cu plocu procesor je moj stari x4
    Nema trenutno druge ploce za x4 a ni drugog procesora x4..


    Ali s obzirom da mi je poderala stara ploca 1x plocu rama, graficku pa i samu plocu ne bi me cudilo da je i procesor riknuo....
     
  17. Benq

    Benq Komšija

    Koju si plocu imao prije te "nove" i dali je procesor radio na tvojoj staroj ploci bez problema ? Jesi li siguran da nije ta ploca u defektu ? Ja sam prije par dana sklapao drugu konfiguraciju sa soc.1155 i plocu sam mijenjao 3 puta u jednom danu jer je bilo problema sa i3 procesorom i samim radom ploce, prva ploca upali ali nije bacala sliku , druga ploca upali normalno ali pravi nevidjeni cirkus , tek iz treceg pokusaja je sve proradilo kako treba, a sve ploce Gigabyte i NOVE.

    EDIT: Procesor je zadnja stvar koja ce ti riknut. Nazalost , tesko se nalaze kvalitetne ploce za x4.
     
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Nove komponente sam uzeo prije 3x godine u genelecu.

    Maticna BIOSTAR ne znam koji je model ali mi je bilo bitno da prima procesor i DDR 3
    Procesor AMD Athlon II x4 3,0
    2x 2 GB RAM DDR 3
    ati sapphire 4850 512mb

    prvo je graficka crkla
    1x plocica rama (memtest 86+ pokazao grešaka) 1x ploca je uredna ostala
    biostar maticna je radila na integrisanoj kartici ali slot za graficke nije radio (možda je ona povukla sve to za sobom ako je moguce)

    uzeo sam drugu maticnu naletio koji odgovara komponentama a to je:

    ASUS M4A78T-E

    radilo je uredno nekih 7 dana i odjednom se ugasio racunar i zamrzne sve..

    moguce je da je i procesor mi riknuo s obzirom da je dio po dio starog vec racunara pokvaren..
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da li je neko spomenuo napojnu ? :)
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    @Pionir

    pokušao sam i druge jace, cak sam koristio 2x napojne možda sam previše snage dao i da je riknulo :)