dijeljenje ADSL konekcije

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Guest, Jun 23, 2006.

  1. Guest

    Guest Guest

    Ne znam da li je ova tema bila

    fakat nemam vremena da pretrazujem forum

    Imam 6 racunara koji su umrezeni

    medjutim konekcija (ADSL) je dovedena na server

    Kako da share-ujem konekciju

    modem mi ne ide preko usb-porta vc preko mrezne ako vam to nesto znaci :? :wink:
     
  2. Nihad

    Nihad Aktivista

    Nisam siguran kako je uredjeno. Je li ovako:

    Server ima dvije mrezne karte. Na jednu je prikacen ADSL modem a na drugu lokalna mreza. Je li ovako?

    Reci mi jos samo koji je OS pa cu ti onda reci kako da postavis.
    Nadam se da je NT ili 2000 jer njih licno znam.
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Imas 2 nacina.

    Kao sto je Kolega rekao, mozes sherati sa servera, ili mozes napraviti na svakom racunaru zasebno konekciju, stim da nakacis modem na Hub, ovo je objasnjenje za WinXP a i za 2000 je haman pa isto.

    • Prvi nacin:
      1. Spojis na server modem (potrebne 2 mrezne kartice, jedna za modem, jedna za mrezu)
      2. Zatim ides na My Network Places > Create a new Connection (pokrenut ce ti se Wizard)
      3. Connect to the Internet > Set up my connections manually > Connect using a Broadband...
      4. Ukucas ASP Name (npr. ADSL)
      5. Zatim username i password (preporucjem ti da skines kvakicu sa use Windows Firewall)
      6. Finished (stavi kvaku ako zelis Shortcut na desktopu)
      7. Sledeci korak ti je da oper ides na My Network Places, desni click na Properties
      8. Advance i stavki kvakicu na Allow other network users to connect trough this Cpompute’s Internet connection & click OK
      9. Na ostalim racunarima ti je potrebno da podesis Default Gateway
      10. N asvakom racunaru ces uraditi sledece: Desni Click na My Network Places desni click na Lan Network (ili vec kako si dao ime mrezi)
      11. Klikni na Internet Protocol (TCP/IP) > Properties
      12. Kod Default Gateway ti mora biti isti IP koji je kod servera (npr. 192.168.0.1)
      13. Na Use the following DNS Server Addresses ces unijeti sledece (nisam siguran dali je ovo potrebno, ali upisi za svaki slucaj)
      13.1. Prefferes DNS Server: 195.222.32.10
      13.2. Alternate DNS Server: 195.222.32.20 & Klikni na OK

    • Drugi nacin:
      1. Drugi nacin je da na svakom kompjuteru postavis internet zasebno, znaci ne zavisno od servera dali je on online ili ne.
      2. Prati stavku 2-6 da napravis konekciju i to ti je to.

    Kod ADSL-a je tako, da mozes preko jednog accounta ici vise racunara, stim da se djeli brzina zavisno koliko je racunara online, i naravno broji se svaki MB koji se potrosi, bez znacaja sto ide sve preko jedne digitalne linije.
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Opis za drugu kombinaciju ti i nije bio potreban jer oni su modem vec valjda prikacili na server. Ali ionako je kratak pa neka si ga navezao.

    Nego kada smo vec kod druge kombinacije, ja imam jednu nedoumicu. Ako npr. imas 10 racunara i preklopnik (eng. switch), i onda na preklopnik nakacis modem, ja smatram da u takvoj organizaciji racunari NECE moci pristupati internetu nezavisno. Za to treba preusmjerivac (eng. router).

    Da pojasnim: "nezavisan pristup Internetu" znaci da na svakom racunaru postoji napravljena virtuelna "dial up" pozivnica na Internet, a to onda povlaci da svaki racunar u bilo kojem vremenu moze uspostaviti vezu ("pozvati" operatera, tj. ISPa), a isto tako da moze i prekinuti vezu. Nezavisno znaci da ako je jedan racunar vec spojen, da se i drugi moze nesmetano spojiti. A ako nakon toga prvi odluci da se odspoji, da to moze uraditi a da to ne utice na drugog.


    Ja mislim da je za ovo potreban preusmjerivac ali nisam siguran.

    Nadam se da si me shvatio?
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ovako za sherovanje ti je najednostavnije ukopcati adsl/router/modem na switch jer u toj situaciji ti samo "prosirujes" modem na lupam 8/16/24 portova upalis dhcp server u konfiguracijskom panelu modema
    http://192.168.1.254
    kreiras konekcije po gore navedenom uputstvu i radit ce 100%
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    A cekaj je li svaki ADSL modem ujedno i preusmjerivac?
    Ako jeste onda je OK, ali ako je to samo obicni modem, onda se on mora prikaciti na preusmjerivac a odatle se dalje grana mreza.

    Je li tako?

    Sa mezama nemam mnogo iskustva pa zato pitam.
     
  7. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Mada nemam veze sa temom niti me išta u njoj zanima ali moram pohvaliti id.goPlay za ovako složeno napisan post.

    Svaka čast!
     
  8. iPlay

    iPlay Komšija

    Meni to tako fercera vec preko godinu dana, ne trebati ti Router, samo ga nakaci na Hub/Switch, a nijedan racunar nije ovisan od drugog. :wink:

    Hvala! ;)
     
  9. Nihad

    Nihad Aktivista

    A imaju li svi ti modemi sa kojima si ti radio preusmjerivac u sebi?

    Koja im je IP adresa u mrezi? Rade li kao DHCP server?


    Vidi o cemu se radi, ja hocu da izvedem malu LAN mrezu na kablovski internet. Trenutno sam to izveo tako sto sam od jednog racunara napravio kapiju, tj. na njega je prikljucen modem preko USBa i ukljucen je Internet Connection Sharing. Adresa tog racunara je 192.168.0.1 i ukljucen je DHCP server na njemu. Ostali racunari se nahode prema njemu.


    Eh sad ja hocu da napravim da svi racunari pristupaju nezavisno, tj. da nemam kapije. Sad nisam siguran da li mi treba preusmjerivac pa da prikacim modem na njega ili ce stvar raditi i sa preklopnikom.

    Kontas?
    Kazem tanak sam sa mrezama pa se mozda i provalim na kojem mjestu.
     
  10. Critical~

    Critical~ Aktivista

    id.goPLAY, svaka cast na vrlo korisnom postu... a de mi reci kako kablovski internet podijelit sa switch-om? tu nema username i password..