Ventilator na napojnoj

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Micro, Nov 8, 2006.

  1. Micro

    Micro Novi član

    Crko mi je ventilator na napojnon.

    Da li to moze utjecati na rad racunara (da je racunar sporiji) i da li je neophodno da ga sto prije zamjenim?
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    moze utjecati... nece ti raditi nikako kad ti crkne napojna :D


    mjenjaj to ;)
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Otvori napojnu vjerovatno ide 80mm hladnjak, samo zamjeni i to je to. Naravno na ovo mislim ako ti se ne mjenja komplet napojna.
     
  4. Micro

    Micro Novi član

    Evo sad sam gledao i to je 80mm taj hladnjak.

    Znaci da mjenjam? OK promjenim to dok kupim ;)

    Nego kakav taj ventilator ide (da ne kupim pogresan) jel da trazim taj neki poseban za napojne 80mm? ili obicni 80mm ventilator?

    Tnx na brzim odgovrima, nisam bas strucan u ovome :D
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Uzmi bilo koji, mozda neki sa LEdiodama da malo djeluje moderski :wink:


    Na hladnjaku ces imati tri zice, bijela je senzor za obrtaje, taj neces imat gdje na napojnoj i ostavi ga ne ukljucena.
     
  6. Micro

    Micro Novi član

    Vak sad imam ozbiljan problem :lol:

    Otisao sam i kupio 80x80mm ventilator.
    Doso kuci i otvorim centralnu da ga zamjenim. Kada sam malo bolje pogledao vidim da tu imaju dva ventilatora, jedan U napojnoj na kraju napojne (odzada odmah ispod onog dugmeta 0/1) i jedan ispod napojne, zasarafljen na doljem dijelu napojne. Taj dole koji je postavljan na kuciste sa donje strane je crko (bio) i fino da ga skinem i stavim taj novi sto sam kupio... kad ugledah da mi je zasarafljen sa donje strane onog poklopca napojne. I fino odsarafim napojnu i izvadim je (nisam vadio ni iskljucivao nikakve kablove) kad ugleda da mi nije isti prikljucak kod tog ventilatora i onog sto sam kupio.
    Kod ovoga sto je postavljen imaju dvije zice (crvena i crna) i na kraju te dvije zice se nalazi njihov prikljucak koji je kockast i koji je direktno u napojnoj prikopcan, a onaj sto sam ja kupio ima takode dvije zice (crvena i crna) ali na kraju zica onaj njihov prikljucak ima dosta siri i drugiaciji prikljucak, tacnije dva koji se grana na 4 zice i jedan je muski a jedan zenski.

    I posto vidim da nije isti prikljucak i da ne mogu da ga prikopcam nisam nista dirao, nista ni iskljucivao ni ukljucivao - osim sto sam obrisao sa sa njega i iz napojne dosta dosta prasine koja se natalozila. I sve ponovo prikopcam na svoje mjesto i vratim kako je bilo. Prikopcam komp na struju i upalim ga ali tada taj ventilator koji nije radio sada radi ali pravi nenormalnu buku, grci ko da je busilica ukljucena tu. I prikopcam stale uredjaje na centralnu (monitor, tastatura, mis...) i upalim komp kad cuda... pocne mi se dizat sistem i nakon onog kada ocitava za Win XP komp se samo vrati na pocekat kako kad je tek upaljen pa izbaci sliku maticne pa neke informacije pa ponovo to ocitavanje WinXP pa sve tako ukrug (ne izbacuje nikakv error).


    Sad imam vise problema, prvo ovaj ventilator urlice (a ne mogu da ga zamjenim ovim sto sam kupio), ne moze da mi digne WinXP a nekako mi je sad komp sporiji. Samo da napomenem da jesam vadio graficku (jer nisam mogao od nje da odsarafim ventilator sa donje strane) ali odmah sam je vratio nazad pa ne znam da li ona moze imati veze sad sto mi ne otvara WinXP.

    btw. javljam se sa Linux Live CD-a.

    EDIT: dok sam napisao ovo buka se smanjila (ali opet se dobro cuje).
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    - mozes sasjeci zice pa spojiti zicu na zicu, te izolovati. Bijelu mozes zanemariti.
    - mozes podmazati taj svoj stari ventilator sa masinskim uljem, ono sto se koristi za sivace masine ili oruzje, eventualno pospricati wd sprejem ali to nije rijesenje, jer ce propistati opet nakon mjesec

    Savjetujem da stavis novi ventilator, spojis zicu na zicu, izolujes i to je to.
     
  8. vnm_

    vnm_ Komšija

    meni je tako napojna pravila buku, ja je otvorim ocistim, malo spricnem wd40 u vent i pocne raditi normalno...

    i tako je napojna radila jedno godinu dana...ja kontao pravo tiha, racunar stalno stabilan bio i usred ljeta, a radio je nekad i vise od 12h na dan...nedavno kad sam je zamijenio skontam da se vent zaprljao nenormalno i da nemozes prstom da ga pokrenes kako treba, sta znaci da je radila tako vec dugo vremena...


    uglavnom, ako ces spricati i podmazivati onda ti je bolje da to radis redovno...ako ti je mrsko, sulu i babo su to tako dobro objasnili da bi i zensko moglo odraditi :)
     
  9. Micro

    Micro Novi član

    Evo evo sad je sve uredu :D

    Otvorio sam centralnu i rastavio napojnu, presjekao crvenu i crnu zicu i spojio taj ventilator i sve fino ponovo sklopio. I ukljucim ga na struju kad ista buka :shock: a stavio novi ventilator. Kad se sjetih da nije mozda do onog drugog ventilatora koji se nalazi unutar napojne i kada sam prisluskivao odakle dolazi buka skontao sam da je ustvari to bio taj ventilator koji mi je pravio problema :roll:
    I fino rastavim opet komp i napojnu skroz rastavim i taj ventilator izvadim i presjecem zice i onaj ventilator koji se nalazio ispod napojne, zasarafljen na donji dio napojne (za koji sam i mislio da nije uredu) fino dobro dobro ocistim, podmazem uljem za masinu i spojim... i sve fino opet sastavim i kad sam ukljucio komp na struju komp se i ne cuje da rad :lol: :lol: bolje nego sto je bilo ne cuje se sad skoro pa nikako :D

    A taj ventilator koji je bio u napojnoj fino dobro ocistim, podmazem dobro i sredim ga i kada ga ukljucim ne cuje se vise... ne bas da se skroz ne cuje, cuje ali ni blizu kako je nakada bilo i kad je urlikao. Njega sam ostavio ako kad zatreba, ova dva unutra mi za sada odlicno rade :) spojio bih ja i ovaj sa zadnje strane (spajo sam) blizu procesora ali nemam sarafa da ga privrnem, mrsko mi ih sad i nabavljat pa neka sad stoji ovako :lol:


    Tnx svima koji su pomogli ;)
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ja sam ocekivo sad da nije ni taj, nego da buku pravi vent na procu. Ti si odma zice presjeko........................ :mrgreen:
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Znas koji vent. zna praviti veliku buku, onaj na grafulji.. provjeri njega..

    ak je on.. znas sta ga sljedi.. :shock:
     
  12. Micro

    Micro Novi član

    hehe nije kod mene neka jaka grafulja, nema ventilatora na njoj :D