Crkao ventilator na grafickoj

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Nihad, Feb 26, 2007.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Treba mi pomoc da nadjem novi ventilator za graficku.

    Graficka karta je Radeon 9000 Pro (Gigabyte Maya neka crvena).

    Znam da ce svako reci "baci tu kartu i uzmi nesta pristojno za 50-70KM". Medjutim, sta ce meni neki Prdeon 9600 Pro XTXTXT-GXT na Duronu 1300MHz? Samo ce mi trositi vise struje, driveri ce uzimati vise RAMa, a mozda ce karta cak i opterecivati masinu posto CPU ne moze ni izbliza da joj parira.

    Ventic je otisao i od tada hladim kartu tako sto je kuciste otvoreno i imam 12cm hladnjak na podu koji puse u kuciste prema karti (improvizacija).

    Ventilator je kvadratni 3x3cm (odoka), medjutim problem je sto ima specifican oblik. On uopste nema onaj okvir pune dubine, nego je samo krug koji cuva stator pune dubine, a ivice su tanke. Drugim rijecima, ventic je kvadratican sprijeda ali okrugao sazada (krug je manji od kvadrata). To znaci da hladnjak u kojeg ovaj ventilator upada ima OKRUGLU rupu. U tu rupu ne moze uci standardni ventic jer je kockast i sazada.

    Napajanje mu je 5V. Utikac je onaj malehni dvozilni (a vidjao sam da i tih utikacica ima razlicitih.

    Ima li neko ovakav ventilator za prodati ili zna gdje bih mogao uzeti (da nije skupo bezze)? U Electronic Centru nisam nasao odgovarajuci, a i da jesam kostaju oko 15KM.

    EDIT: Evo i slika graficke karte (preko ventilatora dodje metalna maska, medjutim to je samo sminka).

    http://www.benchmark.pl/artykuly/testy/ ... _widok.jpg
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I ja sam bio u istoj situaciji prije nekoliko mjeseci. Sta uradih? Uzeo u Electronic centru onaj mali vent za northbridge (8KM meni se cini), i fino izrezah bocne ivice da vent moze puhati "na sve strane", a i heatsink na grafickoj sam malo "doradio" da ga mogu fino usarafiti. Evo sad vidjeh i sliku te tvoje kartice i sa minimum truda se moze moze nakaciti bilo kakav northbridge vent. Samo prije toga stavi finu pastu ispod i to je to. A zice od starog venta ces fino precvikati i zalemiti na njih nove, da sve bude na istom konektoru. Nece biti na oko toliko lijepo kao prije, ali hladice jos bolje nego prije...
     
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Prvo da ne bude nesporazuma: pod ventilator smatramo samo ventilator (eng. cooler) BEZ hladnjaka (eng. heatsink). A hladnjak je samo hladnjak.

    Ja bih inace mogao uzeti bilo kakav ventilator i nalijepiti ga na hladnjak, medjutim tada dobijam toranj na grafickoj karti koji mi blokira prvi PCI slot, a mozda i drugi.
    Zato mi je CILJ da zamjenski ventilator upadne u rupu na hladnjaku.

    Zamjena komplet hladnjaka + ventilatora takodjer moze ici, ali opet ne zelim nikakve tornjeve na grafickoj karti.

    A i sve te zamjene, lijepljenja, lemljenja, rezanja i slicno su zaiste preveliki dever oko haman bezvrijedne stvari.
     
  4. Predator

    Predator Aktivista

    Onda kupi novu graficku kada ti se neda nista raditi.
     
  5. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Dobro ti predator kaze, uzmi novu graficku kad ti je mrsko raditi!
     
  6. Sale

    Sale Aktivista

    Ma kupi kakav hetasink sam i postavi ga, jer ta se graficka i ne grije toliko, malo veci heatsink rjesava stvar :wink:

    Ako nisam upravu ispravite me!
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pokrit ce mu pci slot.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    E jebiga, onda kao sto ti rece neko uzmi nesto drugo ako ti je mrsko raditi. To ce ti sve realno sat vremena posla uzeti, a moze se napraviti tako da ne blokira nijedan pci slot.
     
  9. Nihad

    Nihad Aktivista

    Hvala ti na savjetu oko majstoranja. Mogu ja to uraditi, nije uopste da ne znam, samo mi je takvog majstoranja doovde.

    Najbolje bi bilo ako ima neko crknutu graficku ala GeForce 2/3/4, tj. Prdeon 7500/8500/9000 a da je ventic ziv, pa da vidimo pasel na ovu moju kartu.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    probaj na buvljaku kod mercatora. za male pare dobijes ventilator, a mozda i ispravnu graficku. :lol:
     
  11. Predator

    Predator Aktivista

    Imas i na Auto pijaci toga ko drva pa mozda ubodes neki hladnjak jeftino.
     
  12. pac

    pac Komšija

    imas 15 maraka odmah na skeneriji isto org za ati radeon ventilator i pasta ti dodje!
     
  13. Nihad

    Nihad Aktivista

    Gdje na Skenderiji? U Plusu?