Dead pixeli na monitorima

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stevie_Ray, Jun 13, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    http://www.behardware.com/articles/519- ... ixels.html
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    na ovaj gore quote je vrlo vrlo jednostavan odgovor... samsung 19" low - 1700kn, 971p - skoro tri puta skuplji.

    ali zato se zna desiti da kod ovih najjeftinijih bude 8 od 10 modela sa dead pixelima.

    hoćeš dobro da vidiš sliku? plati :wink:
     
  3. emirz

    emirz Novi član

    Evo da i ja pitam, platio sam prije mozda godinu dana SyncMaster920N 920KM ... sada ih vidim po 411KM... ja nikada nisam imao problema sa ovim monitorom, i slika je za moje potrebe taman, ali moj drug koji je platio ovaj monitor prije 3 mjeseca 400 maraka ima problema sa njim... Jel' to do serije ili sta?
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisi naveo kakvih problema ima. Ako nisu dead pixeli, zna otic pozadinsko osvjetljenje. jel to?
     
  5. emirz

    emirz Novi član

    ne,ne ... dead pixeli
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ...ili mozda zaglavljeni. ljudi cesto brkaju to dvoje...
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pretpostavljam da "dead pixel" znači ona mala sićušna crna ili plava tačkica?

    ja imam lcd samsung syncmaster 710N i na sajtovima sa crvenom podlogom primjetim gore pri vrhu jednu malu sićušnu jedva primjetnu plavu tačkicu. toliko je sitno da se stvarno ne vidi osim na crvenoj podlozi. mislio sam da je prljavština, ali nije. šta činiti? inače sve ostalo je super.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    /\
    crna tackica koja je uvijek ugasena je "mrtav" piksel. bilo sta drugo je "zaglavljen (engl. stuck)" piksel. sta ciniti? nista, mozda se nekad aktivira, mozda ne.
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    e upravo to... vjeruj da ne bih ni primjetio da jednom nisam otišao na jedan sajt koji je imao crvenu pozadinu. na pozadinama drugih boja se jedva primjeti.

    reci mi kako se desi taj dead pixel? jel nešto do mene ili...

    i zanima me da li se može po tom osnovu reklamirati monitor, jer ja na ovaj svoj imam 3 god garancije.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    nije do tebe, nego do nesavrsenog proizvodnog procesa. otidji u prodavnicu gdje si ga uzeo i pitaj kakva im je politika oko mrtvih/zaglavljenih piksela...
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ma ne smeta mi to toliko, kao što rekoh jedva se primjeti i to samo na crvenoj podlozi... u igricama se uopšte ne primjeti. ali vidjet ću i o toj mogućnosti da posjetim prodavnicu gdje sam kupio monitor, ima fajde, 3 godine je garancija. :wink:

    a znaš li može li se to popraviti ili ne?
     
  12. burner

    burner Aktivista

    Malo vjerovatno da je do tebe...
    Za reklamaciju ćeš morati kontaktirati prodavca, ali sumnjam da će ti je uvažiti, jer samo high-end modeli podliježu toleranciji od ≤ 0 "mrtvaca".

    EDIT: Aaaah... I'm too slow. :)
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ne.
     
  14. Dzigi

    Dzigi Novi član

  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ja imam samo taj jedan jedva primjetni... ne znam isplati li mi se to raditi radi tog jednog... kaže da treba nekoliko sati pustit da taj program odradi posao, malo mi to dug vremenski period.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    kad ides iz kuce ili na spavanje, upalis ga i gotovo. meni na psp-u nije pomogao...
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Znaci nije nikakva topla voda,proizvodjaci imaju shemu gdje
    se tacno zna koliko je vezanih mrtvih pixela dozvoljeno po rezolucijama.
    Sve je fino iso standardom definirano fino sys kaze ... koliko para toliko muzike
     
  18. Loki

    Loki Komšija

    Ma zbog ovoga se i bojim uzeti novi monitor pa se zajebajem sa svojim crt 17". Dok se ja natjeram kupit' novi monitor komp će mi biti za muzej.
     
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    bez obzira na sve, ja se do sada nisam pokajao što sam kupio lcd monitor.
     
  20. Riddick

    Riddick Aktivista

    Imam Samsung 223BW i vec treci put mi se javlja jedan zaglavljen piksel zelene boje. Prvi put sam ga se rijesio tako sto sam ga dirnuo prstom :lol: Drugi put kombinacijom videa i dodirom prsta. Evo sad opet vrtim isti video, a zeleni piksel je sve manji, budi se :roll: Ovo mi se ne desava stalno, a monitor sam nedavno kupio i ne mislim svaki 2-3 put kad palim racunar da popravljam zaglavljen piksel :smt075 Ima li kakvo trajno rijesenje :?: